1000 Çiftçi 1000 Rahmet çiftçileri ‘sarı gelin’ hasadında!

Selinx1

New member
1000 Çiftçi 1000 Rahmet programı kapsamında üretim yapan çiftçiler, ayçiçeği hasadına başladı. Balıkesir Bandırma’da 22 yıldır çiftçilikle uğraşan Özden Gümüş, program yardımıyla tarlasını daha güzel tanıdığını, topraktan aldığı randımanın her yıl arttığını söylemiş oldu. Gümüş, “1000 Çiftçi 1000 Rahmet ile daima eğitimlere katıldım, zirai konularda farklı bilgiler edindim. Dijital toprak tahlili ile hakikat gübreyi, gerçek ölçüde kullanmayı öğrendim, bu sayede randımanım arttı. Bir dekarda 50 kg daha fazla randıman elde ettim” dedi

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminde kıymetli merkezlerinden olan Balıkesir’de çiftçiler hasat mesaisinde… 1000 Çiftçi 1000 Rahmet programı kapsamında üretim yapan çiftçiler de ‘sarı gelin’ olarak isimlendirdiği ayçiçeğinde hasat heyecanı yaşıyor. Özden Gümüş işte o çiftçilerden biri… Bandırma’nın Yenisığırcık Köyü’nde üretim yapan Gümüş, 22 yıldır çiftçilikle uğraşıyor. 10-15 Eylül 2022 tarihleri içinde ayçiçeği hasadını tamamlayan Gümüş, 1000 Çiftçi 1000 Rahmet yardımıyla faydalandığı hizmetler ile toprağını daha uygun tanıdığını, randımanının arttığını söylemiş oldu. Bölgesinde yaklaşık bir ay sürmesini beklediği hasattaki birinci randımandan şad olduğunu tabir eden Gümüş, şöyleki konuştu:

“Dijital toprak tahlili bizim için büyük avantaj”

“1000 Çiftçi 1000 Bereket’e dahil olana kadar büyüklerimizden ne gördüysek tarlada onu yapıyorduk. Program kapsamındaki ziraat mühendisleri tarlama geldikten daha sonra gerçek gübreleme ve zirai çabayı öğrendim. Dijital toprak tahlili yapılması benim için büyük avantaj oldu. Toprağın hangi besine, ne kadar muhtaçlığı olduğunu söylemiş olduler. Bu sayede yanlışsız gübreyi, hakikat ölçüde kullanmaya başladım. Bu da hem maliyetlerimi azalttı birebir vakitte randımanımı artırdı. Ürettiğim eserlerde dekarda 40-50 kg oranında randımanımı yükselttim. Ziraî eğitimlerle farklı zirai ayrıntıları öğrendim. Ziraat mühendisleriyle 7/24 birebir irtibat kuruyor, istediğim soruyu sorabiliyorum. Çevrim içi eğitimlerin hayli yararını gördüm, yeniliklerden de çabucak haberim oluyor. Bir WhatsApp kümemiz var, çiftçi arkadaşlar tarlalarında bir hastalık görürse burada paylaşıyor, biz de bilgi sahibi oluyoruz. Benim tarlamdaki randıman artınca öbür çiftçiler de merak edip sormaya başladı. Ayçiçeği üretirken 1000 Çiftçi 1000 Rahmet ile kanolanın da ne kadar pahalı bir eser olduğunu gördüm. Geçen yıl kanola yetiştirmeye başladım. Kanola sapları azot açısından epey varlıklı. Bundan daha sonra bunları toprağa kazandırmak için çalışacağım. Etrafın pak tutulması, geri dönüşümle ilgili hususları da bu sayede öğrendim. örneğin atık çıkınca çabucak imha etme yoluna gidiyorduk. Lakin gördük ki atıkların kıymetlendirilmesi, geri dönüşüme gönderilmesi konusu hayli kıymetli. 1000 Çiftçi 1000 Rahmet, çiftçilerin ve ülkemizin geleceği için hayli hoş bir program. Çiftçinin yanında yer alan Cargill’e teşekkür ediyorum” dedi.

“Tarlada dijitalleşme geleceğimiz için önemli”

TÜSİAD Besin, İçeçek, Tarım Çalışma Kümesi Üyesi, Doktar’ın Kurucu Ortağı Tanzer Bilgen de çiftçinin toprağına her ne yapıyorsa bir karşılığı olduğunu söylemiş oldu. Bilgen, “Toprakta randımanı artırmanın yolu bitkiyi fazlaca âlâ tanımaktan geçiyor. Bunu da teknolojiyle yapmak mümkün. Dijital toprak tahlilleri, ziraî sensör istasyonları, uydudan tarla sıhhati takibi son derece kritik. 1000 Çiftçi 1000 Rahmet bu açıdan hayli hoş bir örnek. Program, dijital dönüşümü çiftçilerin iş yapış haline entegre ederek onların toprağında teknoloji ve bilime dayalı usuller kullanabilmesine imkan sağlıyor. bu biçimdece, gübreleme, sulama, ilaçlama üzere zirai uygulamaları bilimsel sistemler ile yapıyorlar. Sonuç olarak topraktan daha kaliteli eser elde ediyor, ötürüsıyla da verimliliklerini artırıyorlar. Türkiye’de 24 milyon hektar tarım alanı var. Bunların yalnızca 21-22 milyon hektarında tarım yapılabiliyor. Bu yerlerden üretilen bedel yaklaşık 50 milyar ABD doları. Tarımda dijital dönüşümün Türkiye geneline yayılması, tarlaların katma bedelini de orta vadede 65 milyar ABD dolarına, uzun vadede 100 milyar ABD dolarının üzerine çıkarabilir. Çiftçinin, toplumun, ülkemizin, daha büyük ölçekte dünyanın geleceği için tarımda dijital dönüşüm son derece önemli” diye konuştu.

Örsel: Randıman artınca gelir de artıyor

Cargill Besin Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Hindistan Kurumsal Münasebetlerden Sorumlu İcra Heyeti Üyesi Dilek Örsel de çiftçilere bereketli bir hasat devri diledi. 1000 Çiftçi 1000 Bereket’in Türkiye’nin 14 vilayetinde, 4 bini aşkın mısır, ayçiçeği ve kanola üreticisi çiftçi ile yola devam ettiğini belirten Örsel, şunları söylemiş oldu:

“1000 Çiftçi 1000 Rahmet, büsbütün toplumsal yarara odaklanan, ticari tarafı olmayan bir program. Çiftçilerin randımanını ve refahını artırmak, tarımda toplumsal ve dijital dönüşümü desteklemek emeliyle yola çıktık. Sürdürülebilir tarım uygulamaları ile toprağımızın, suyumuzun korunmasına katkı sağlamayı hedefledik. Tarımda dijital dönüşüm konusu son derece kritik. Program ile çiftçiler meteoroloji-sulama ve iddia istasyonu, uydudan tarla sıhhati takibi üzere dijital tarım araçlarından faydalanıyor. Daima ve nizamlı eğitimler, 7/24 danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Her yıl bini aşkın çiftçi programımıza dahil oluyor. Uzman ziraat mühendisleri çiftçilerimize daima danışmanlık hizmeti veriyor. Bugüne kadar yaklaşık 80 bin futbol alanı büyüklüğüne denk gelen 400 bin dekar alanda 3 bin 300’den çok dijital toprak tahlili gerçekleştirdik. Çiftçi bu sayede toprağın sesini daha yeterli duyuyor, lisanını daha yeterli anlıyor, tarlasını daha düzgün tanıyor. ötürüsıyla randımanları de refahları da artıyor. Çiftçilerimiz geçen yıl güçlü iklim şartlarına ve kuraklığa karşın yüzde 23’e varan oranda randıman elde etti. hem de, Yatırımın Toplumsal Geri Dönüşü (Social Return on Investment, SROI) raporuna nazaran, programa yatırılan her 1 TL’nin, 2019 yılında 2,53 TL, 2020 yılında 2,78 TL ve 2021 yılında ise 3,03 TL pahasında toplumsal getirisi oldu. Yaptığımız çalışmaların çiftçilerimize randıman ve refah artışı olarak yansımasından memnunluk duyuyoruz. Cargill olarak toprağın sıhhatinin besin sisteminin geleceğini, sürdürülebilirliğini ve randımanını temelden etkilediğinin şuurundayız. Bu yıl tarlada sera gazı emisyonu takibi çalışmalarına da başladık. Memleketler arası standartlara uygun Karbon Ayak İzi hesaplamalarımızı yapıyoruz. Akabinde Karbon Ayak İzi azaltımı için eğitimler, uygulamalar ve birebir çiftçimizle çalışmaları yaygınlaştıracağız. 1000 Çiftçi 1000 Bereket’in besinin geleceğini sahiplenen kişi ve kurumlara da rehberlik etmesini, daha fazla çiftçiye ilham olmasını istek ediyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı