AA, TRT ve YTB’nin iş birliğinde “Orta Doğu Medya Temsilcileri Eğitim Programı” başladı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
AA Haber Akademisinden yapılan açıklamaya bakılırsa, videokonferans metoduyla 25-30 Ekim tarihleri içinde düzenlenecek eğitimlerin açılışında AA Haber Akademisi Yöneticisi Bora Bayraktar, TRT Kurum Dışı Eğitimler Müdürü Zeynep Tekinler ve YTB Kültürel ve Toplumsal İşler Daire Lideri Murat Yararı birer konuşma yaptı.

Bayraktar, eğitimlerin AA için kıymetine değinerek, “AA Haber Akademisi olarak polis akademisiyle iş birliği ortasında savaş muhabirliği eğitimleri veriyoruz. Televizyon, gazeteciliği, ajans muhabirliği, fotoğraf üzere alanlarda Türkiye’nin en güzellerine sahibiz ve en düzgün eğitmenlerle çalışıyoruz.” dedi.

Eğitimin iştirakçiler için uygun geçeceğini vurgulayan Bayraktar’ın akabinde konuşan Yararı, YTB hakkında bilgi vererek, “YTB evvela Türk diasporayla ilgilense de tarihi ve kültürel bağı olan topluluklar ve Türkiye’de eğitim alan yabancı öğrencilerle de ilgileniyor. Bu kümelerle bağların derinleştirilmesi için geliştirilen projeleri desteklemek ve kültürel etkileşimi artırmak için programlar düzenliyoruz.” tabirini kullandı.

Kurumlar içinde da iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan YTB için medya alanındaki iş birliklerinin de değerli olduğunu kaydeden Karı, “Medya bizi ayırabilir ya da birleştirebilir, düşman ya da dost haline getirebilir. Bu niçinle medya alanındaki insan kaynağı eğitimi daha da değerli hale geliyor.” diye konuştu.

Program kapsamında mesleğin uzmanlarının eğitimler vereceğini kaydeden Karı, eğitimler kararında iştirakçilerin ülkeleri ile Türkiye içinde anlayış ve alakaların derinleşmesini ümit ettiklerini vurguladı.

Tekinler de TRT’nin biroldukca ülkede gerçekleştirdiği eğitim programlarıyla Türkiye’nin yayıncılık deneyimini tüm dünyayla paylaştığını kaydetti.

Dijitalleşmenin yayıncılıkta artan tesiriyle birtakım yeni teknolojilerin habercilikte kullanılmaya başlandığına dikkati çeken Tekinler, “Bugün memleketler arası birtakım gazeteler robotik teknolojileri habercilikte kullanmaya başladılar. Toplumsal mecralarda habercilik yapmak, yeni medya üzere alanlarda kendini yetiştirmek yeni periyodun gereklilikleri içinde yer alıyor.” sözlerini kullandı.

– TRT VE AA’DAN TECRÜBELİ GAZETECİLER EĞİTİM VERECEK

ORMED eğitim programı kapsamında AA ve TRT’den tecrübeli gazeteciler ile akademisyenler, Irak, Cezayir, Lübnan, Filistin, Suriye, Mısır, Fas ve Yemen’den katılan 26 gazeteciye kendi alanlarında eğitim verecek.

Programda dezenformasyonla uğraş, haberciler için toplumsal medya takibi, fotoğrafçılık uygulamaları, temel fotoğraf düzenleme uygulamaları, temel görüntü uygulamaları, haber yazma teknikleri, yeni medya ve toplumsal medya uygulamaları ve ileri röportaj teknikleri üzere dersler işlenecek.

Eğitimler 30 Ekim’de sona erecek.

KAYNAK: AA