Ahmet Parıltı Çebi’den Abdullah Avcı’ya: Kusura bakma hoca, anlatacağım

Deniz

Member
Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Parıltı Çebi, siyah-beyazlı kulübün mali durumuna değinip, eski lider Fikret Orman’ın kendisi hakkında yaptığı açıklamalara karşılık verdi.

Ahmet Işık Çebi, siyah-beyazlı kulübün 2021 yılı 2. Olağan Divan Konseyi Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Emelinin siyah-beyazlı toplulukta birlik ve birlikteliği tesis etmek olduğunu söyleyen Çebi, “Biz iki yıldır konuşmuyoruz. Birileri çıktı konuşuyor. Ne oldu bilmiyorum. Benim gayem birlik ve birliktelik. Bakın şampiyon olduk. Yokluk ortasında olduk. Topluluğun pak beşerlerine Allah bunu ikram etti. Biz vesile olduk yalnızca. Bunu Beşiktaşlılar hak etti. İlahi adalet olduğunu kabul ediyorum.” sözlerini kullandı.

“Ben kimsenin altını oymadım”

“Fikret Orman idaresinin altını oyduğu” suçlamasını kabul etmediğini kaydeden Çebi şunları aktardı:

“Bu camiayı ayakta tutabilmek için yapmamız gerekenler bize düşüyor diye başlamıştım. O gün biz erken seçim yapıldı ve misyona geldik. nazaranvi bırakanlar mayısta nazaranve talip oldular da ağustosta niçin bıraktılar? Zira mayıs ayında bankadan gelecek kredi ölçüsü A, daha sonra ağustos ayında A olmuyor B dendi. Evvel durdular. O kredi kontratıyla bütün gelirler bankalara istisnasız temlik edildi. Gerisinden krediyi verenler de TFF ile mutabakat yapmışlar. Limit sorunu var. Bütçeniz 70 milyon avro, limitiniz 30 milyon avro. Kontratlar ne olacak. 110 milyon cebimden kasa kolaylığı olarak kulübe koydum. 675 milyon TL de ailemin geleceğini atarak kefalet vererek kulübü 1,5 yıl ayakta tutmaya çalıştım bankalar birliği kontratı yapılana kadar. Birilerinin altını oyduk da birileri buradan gitmedi. İçinde bulundukları durumu görüp vınladılar. Artık ‘altımı oydu’ diyorlar. Ben kimsenin altını oymadım. Son 2 yıl bakılırsav yaparken abi ismi altında tahrik ve taciz edildim kulüpten gitmem için. Bana neler yapıldı. Bunları burada konuşmayacağım. Altınız oyulmadı efendi, kendiniz gittiniz. Şayet o kredi mayıs ayında size söylendiği sayılarla çıksaydı gitmeyecektiniz. TFF lisanslarınızı verirken limitleri koymasaydı gitmeyecektiniz. 7 sene kimse altınızı oymadı da daha sonra birden mi altınız oyuldu? Bu benim hayli ağırıma gitti. Ben kimsenin altını oymadım, ben abiyim. Gittim 1 sene ağzımı açmadım. var ise yaptığımız yanlış gelir mali genel heyette konuşursunuz.”

vazifeye geldikten daha sonra sıkıntı günler geçirdiklerini söyleyen Çebi, Bankalar Birliği ile yapılan mutabakatın yenilenmesi ile ilgili, “Çok sıkıntı günler geçirdik. Borçlarda artış var. Bu faizlerle bu iş sahiden sorunlu. 600-700 milyon TL yıllık faiz ödüyoruz. Faaliyetleri mi yapacaksınız faiz mi ödeyeceksiniz. Bunları yaparken 1,5 yılımız geçti. Sayın Cumhurbaşkanı’na gittim ve bunları yapamazsanız bunları yürütemeyeceğiz, dedim. Bir yasa çıkarın gelir-gider kendi devrinde aşmışsa o kişi bundan sorumlu olsun dedim, tamam dedi. 1,5 yıl daha sonra nefes alınacak bir imkan tanıdılar. Bundan daha sonrası için önlemli olmamız lazım.” tabirlerini kullandı.

“Yıldırım Demirören’le hesap görüyoruz”

Eski liderlerden Yıldırım Demirören’in siyah-beyazlı kulübe bağış yapacağını söyleyen Çebi, “Yıldırım Demirören’le hesap görüyoruz. Beşiktaş’a verdiği ziyanların fazlasını bağış yapacak. Protokol bitti. Buradan müjdeleyeyim. Senetleri iade almak kaldı. Sağ olsun en azından bunu yaptı. O günkü belgelerle ilgili kimse konuşmuyor. KPMG raporunu yapıyoruz. İçinde ben de olsam yapacağım dedim. Niçin kaçayım ki. 6,5 sene ben de oradaydım. Stadı yaparken Ümraniye’ye git grubu şampiyon yap. Şampiyon olduk, gel abi icra şurası topla. daha sonra o da buradaydı. Buradaydım. Gelsinler burada konuşsunlar. Trollere verecekleri paraları Beşiktaş’a versinler.” halinde konuştu.

“bir daha şampiyon olacağız”

Bu sene de şampiyon olacaklarına inandığını belirten Çebi, “Milyonlarca liralık bireyleri onda bir fiyatına kulübümüze kazandırdık. bir daha şampiyon olacağız. Bu yılki kadroyu biraz farklı yaptık. Ben hiç kaybetmedim. Kaybetseydim burada duramazdım. hiç bir idare heyeti bizimki kadar eski idare tarafınca yıpratılmadı. Ne istiyorsunuz ya, bakın işinize. Çatı problemini hala konuşuluyor. Çatı orada, fatura orada. var ise kulağınıza gelen ihbar edin. 5 yıllık yapılmış kontratlar var. Onları biz yapmadık yönetmeye çalışıyoruz. Borç artışını denetim altında tutmak birinci görevimiz. Ödenen faizler ve facia kontratlar bunun niçini. Bunlar bitene kadar işimiz biraz problemli. Bunları birlik-birliktelik ortasında aşacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Hakem Konseyi Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg’in Sergen Yalçın’a yönelik argümanlarına da yanıt veren Çebi, “Uilenberg diye bir danışman Sergen hocamızın el kol hareketlerini gündeme getirerek onun aracılığıyla bildiri vermeye çalışmış. Gitsin de Almanya’da konuşsun, konuşturuyorlar mı bu türlü isim vererek. Anlatacaksan kaygısını öbür türlü anlat, isim vermene gerek yok. Arka niyet arıyoruz burada. MHK’nin liderini bakılırsave davet ediyorum. Beşiktaş’ın hocasını vererek tenkit yapamazsın. Buradan ikaz ediyorum. tekrar olursa bu kadar yumuşak karşılık vermeyeceğiz. Geçen sene de buna emsal şeyler yapmaya çalışanlar oldu ancak başaramadılar.” sözlerini kullandı.

“Abdullah Avcı kendisiyle uzlaşabilmek için tekraren aramama karşın geliyorum dedi, gelmedi”

Teknik yönetici Abdullah Avcı ile Beşiktaş Kulübü içindeki duruma da açıklık getiren Çebi şunları aktardı:

“Avcı konusu eski yöneticiler tarafınca yanlış anlatılıyor. Biz geldiğimizde ekip sonlara doğruydu, Abdullah Avcı’yla 3-5 maçta üst yanlışsız çektik. Istırap maddiydi, o ezayı aştık. Aşınca grup üst gerçek geldi. Bizi ilgilendirmeyen bir mevzuyla ekip makûs gitmeye başladı. Ben de Avcı’nın yanına gittim, ‘Sayın hocam ne oldu’ diye sordum. ‘Eskiler var, ağabeyler var burayı karıştırıyorlar. Benim gücüm bitti’ dedi. Kusura bakma Abdullah hoca, bunları anlatmak zorundayım zira benimle oturup uzlaşmadınız. bu biçimde ayrılalım hocam dedim. ‘Siz bilirsiniz, nasıl isterseniz. Siz gönderin beni’ dedi. ‘Ben Türkiye’nin en büyük hocalarından biriyim. Kontratımda iş bulana kadar yazıyor. daha sonrasında esasen Beşiktaş’tan bunları almayacağım’ dedi. Güzel bir hocaysanız 4 ay daha sonra 4-5 milyon TL’ye diğer bir gruba gidersiniz ve bu yükten kurtuluruz diye düşündük. El sıkıştık gönderdik. Abdullah Avcı, kendisiyle uzlaşabilmek için tekraren aramama karşın geliyorum dedi, gelmedi. Beni en son 2 kez avukatına yönlendirdi. Ben kulüp lideriyim, sen benimle niçin konuşmuyorsun, ben niçin avukatına gidiyorum. Avukatı da Avcı kabul etmiyor, istemiyor diyor. Ortaya hatırlı dostlarımızı, ağabeylerimizi sokuyoruz. Gereken görüşmeleri yaptın mı konuştun mu diyorlar ya, konuştum. Hoca da pahalı bir insan. Bana dediğini hakikat kabul ederim. Bunu çabucak sonrasında mahkemeye taşıyorsun.

Benim hocam sen 12 milyon alırken, senin gittiğin anda 2 milyona daha sonraki sene de 6 milyona imza attı. İşte Beşiktaş’ın çocuğu. Ben bunun hakkını niçin vermeyeceğim. O gün 1 milyon 800 avro karşılığı kontrat yapıyorsun bir çıkış unsuru koymuyorsun. Tıpkı hoca 800 bin avro karşılığı diğer bir grupta hocalık yapıyorsa bana neyin hesabını soruyorsun. O gün aldığınız mı yanlışsız bugün aldığınız mı hakikat. Protokolde UÇK geçerli diyor. 24. unsurda Beşiktaş hakkaniyet indirimi talep edemez diyor. Niçin yazdınız bunu kontrata. O denli bir kontrat yapmışlar ki elimiz kolumuz bağlı. Ben bir şeyi yanlış yapmadım. 50 bin TL için bile günlerce pazarlık yaptığımı herkes biliyor. Ben birlik birliktelik istiyorum. Olan oldu, giden gitti. Şahsi olarak kimselerle uğraşmak istemiyorum. Kimsenin gücümü almasına müsaade etmeyeceğim. Beşiktaş için çalışmak istiyorum.”

Çebi, borç artışında eski mukavelelerin tesirli olduğunu kaydederek, “5 yıllık yapılmış kontratlar var. Onları biz yapmadık yönetmeye çalışıyoruz. Borç artışını denetim altında tutmak birinci görevimiz. Ödenen faizler ve facia kontratlar bunun niçini. Bunlar bitene kadar işimiz biraz sorunlu. Bunları birlik-birliktelik ortasında aşacağız.” dedi.

Kulübün 2021 yılı 2. Olağan Divan Konseyi Toplantısı, bitmiş oldu.