Aksa Güç, kârını 5 katına çıkardı

Selinx1

New member
Rekorlar, 2022 yarıyıl neticelerinda da devam ediyor

Net Kâr: 404 artışla 2,46 milyar TL

Ciro: 290 artışla 18,6 milyar TL

FAVÖK: 202 artışla 3,32 milyar TL

Yurt dışı yatırımlarına sürat kesmeden devam eden Aksa Güç, net kârını geçen yılın birebir devrine nazaran 5 kat artırarak 2,46 milyar TL düzeyine yükseltti, satış gelirlerini ise yaklaşık 4 kat artırdı ve yılın birinci 6 ayında 18,6 milyar TL ciro deklare etti.

2022’nin birinci yarıyıl sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklayan Aksa Güç, yılın birinci yarısında FAVÖK meblağını da 3 kat artırarak 3,32 milyar TL düzeyine taşıdı. Net finansal borcunun FAVÖK’e oranını 1,43 çarpan olarak açıklayan şirket, rekor yatırımlara imza atılan bu süreçte bile bölüm ortalamasının çok altında seyreden bir borç düzeyinde olduklarının bir defa daha altını çizdi.

Şirketin 2022 yılı birinci yarıyıl genel performansını pahalandıran Aksa Güç İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Cemil Yararı, yeni devirde en kıymetli amaçlarının Kazakistan’daki yeni projenin mukavele süreçlerinin tamamlanması olduğunu belirterek husus ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Yurt haricinde ve Türkiye’de sürdürülebilir büyüme ve sürdürülebilir kârlılık amaçlarımıza emin adımlarla ilerliyoruz. 2022 yarıyıl finansal neticelerimızda bir daha rekorlara imza atarak hissedarlarımız için kıymet yaratmayı başarmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 2015’ten bugüne kararlı bir halde sürdürdüğümüz global büyüme vizyonumuzla yatırımlarımıza orta vermeden devam ediyoruz. Bilhassa Orta Asya’daki yatırımlarımızın ticari faaliyete geçmesinin akabinde, üretim portföyümüz ve gelirlerimiz coğrafik manada çok istikrarlı halde dağılmış oldu. Bu bağlamda bu yılın temmuz ayında Kazakistan’da kazandığımız 240 MW kapasiteli Kyzylorda güç santrali ihalesinin de tüm Aksa Güç paydaşları için iyi olmasını diliyorum. Bu projenin kontrat süreçlerini tamamlamak ve süratle heyetim evrelerini başlatmak, yılın kalan devrindeki birinci öncelikli konularımız içinde olacak.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı