Ali Koç’tan açıklamalar: Yaşananlar bizi rahatsız etti; Özgüç Türkalp, bir an evvel hakem sisteminden çıkarılmalı, derhal emekli olmalı

Deniz

Member
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, düzenlediği basın toplantısında dün (29 Aralık) oynanan Sivasspor-Galatasaray maçında alınan hakem kararlarını eleştirdi. Hakem üçlüsünü ve Görüntü Asistan Hakemi (VAR) Özgüç Türkalp‘i maksat alan Koç, Türkalp’in “derhal” emekli olması gerektiğini söylemiş oldu. Hakem sisteminden çıkarılması gerektiğini vurgulayan Koç, “Dünkü maçın sorumlusu büsbütün o” dedi.

“Sivasspor-Galatasaray maçında yaşananlar bizi önemli biçimde rahatsız etmiştir” tabirlerini kullanan Ali Koç, dün oynanan Sivasspor-Galatasaray müsabakasında hakem yanılgılarının “şampiyonluk yarışındaki öteki ekiplere da dezavantaj sağladığını” söylemiş oldu. Maçın hakemi Erkan Özdamar hakkında argümanlarda bulunan Koç, Özdamar’ın “sakat” olduğunu ve “hakemlik testini geçemediğini” tez etti. Lider Ali Koç, hakem Özdamar hakkında, “Erkan Özdamar’ın askerlikle alakalı çürük raporu var. Birinin askere gitmekle alakası fiziki bir sorunu var ise ki her insanın olabilir… Bu hakem nasıl hakemlik yapabiliyor? Bu arkadaşımız dönem başındaki hakemlik testini geçemiyor ve sakat olduğu tabir ediliyor. Bu hakem de 4 maç yönettikten daha sonra FIFA listesine alınıyor” diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi‘ye de seslenen Ali Koç, radikal kararlar alınmadığı taktirde, “siz de bu tiyatronun bir parçasısınız” yorumunda bulundu. Dünkü maçta Sivasspor’un VAR sistemiyle iptal edilen golü hakkında da konuşan Koç, “Dün nizami bir gol iptal edildi. Kimse sebebini bilmiyor” dedi.

Ali Koç’tan basın toplantısı

Süper Lig’in 16. haftasında Galatasaray , Sivasspor deplasmanına çıktı. Çabayı Galatasaray, 2-1 kazanırken maçta büyük tartışmalara niye olan hakem kararları yaşandı. Bilhassa Sivasspor’un 50. dakikada Ulvestad’la bulduğu gol, VAR müdahalesiyle durumu izleyen Erkan Özdamar tarafınca izlenip iptal edildi. Kimse golün hangi karar nedeni öne sürülerek iptal edildiğini anlayamazken büyük tartışmaları da birlikteinde getirdi. Fenerbahçe Lideri Ali Koç, yaşanan olayların akabinde açıklamalarda bulundu.

Ali Koç’un açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“Uzun mühlet daha sonra hiç istemediğimiz bir hususla ilgili sizlerle birlikteiz. Dikkat edenler olmuştur, son vakit içinderda 3 kez, biri 5 Kasım, biri 24 Kasım, biri de 28 Kasım’da olmak üzere MHK ile ilgili kimi telaffuzlarda bulunmuştum. FF’nin kronikleşmiş hakem derdini gidermek için samimi biçimde çalıştığını yeni metotlar getirdiğini, yeni testler getirdiğini, bir dönüşüm olduğunu fakat bu dönüşümün başarılı olması için MHK’nın tıpkı yolda yürümesi gerektiğini söylemiştim.

“Endişelerimiz tavan yaptı”

Fenerbahçe olarak önemli kuşkularımız olduğunu, güzelimize gitmeyen şeyler olduğunu belirtmiştim. Sivasspor-Galatasaray maçında yaşananlar bizi önemli biçimde rahatsız etmiştir. Dün geceki maçtan daha sonra kaygılarımız tavan yaptı, tepe yaptı. Hakem kusuru, şampiyonluk yarışındaki öteki gruplara da dezavantaj sağlamıştır. Dün gece oynanan maçın, bir hakem kusuru yüzünden bir grubun avantaj sağlaması değil, şampiyonluk için yarışan gruplara ve Sivasspor’un yarıştığı kulvarda da bir değişikliğe yol açtığını tabir etmek istiyorum.

“Yaşananlar bizi de önemli biçimde rahatsız etmiştir”

TFF’nin kronik hakem meşakkatini gidermek için samimi biçimde çalıştığını ve yeni metotlar getirdiğini, yeni testler getirdiğini, bir dönüşüm olduğunu fakat bu dönüşümün başarılı olması için MHK’nın da birebir yolda yürümesi gerektiğini söylemiştim. Fenerbahçe olarak önemli kuşkularımız olduğunu, güzelimize gitmeyen şeyler olduğunu belirtmiştim. Sivasspor – Galatasaray maçında yaşananlar bizi de önemli biçimde rahatsız etmiştir.

“Zorluk derecesi bu kadar yüksek olan bir maça uzun müddettir birlikte maç yönetmediği yardımcı hakemini atamak garip”

Bu bir grup işi olduğu için, zorluk derecesi bu kadar yüksek olan bir maça Halil Umut Meler ve uzun müddettir birlikte maç yönetmediği yardımcı hakemini atamak garip. Biz bu iki ismin en son ne vakit birlikte maç yönettiğini bulamadık. Serkan Çimen için açıklama yaptık. Trabzonspor maçında bir hakem kusuru olduğunu söylemiyorum lakin bunu yapmak garip. 46 yardımcı hakem var, bu biçimde bir maça hangi hakem atanmasın diye sorulsa, Serkan Çimen çıkar.

“Raporu hakem değil öbürleri giriyor”

Federasyona gittik. Bize fazlaca hoş bir sunum yaptılar. Kriterleri anlattılar, nasıl hakem ataması yapıldığını gösterdiler. Hakem-takım bağı kriteri var. Hakem bir kadronun maçına gorevlendirilmek istemiyorsa, o kadronun hiç bir maçına bakılırsavlendirilemez hususu var. Arda Kardeşler ve Erce Kardeşler örneği var… Yaşar Kemal Uğurlu’nun ise Adana Demirspor ve Trabzonspor maçına atanmak istemediği söylendi. Bu durumu araştırdık, bu biçimde bir şey yok. Anladığımız şu, bu raporu hakem değil öbürleri giriyor.

“Bu arkadaşımız dönem başındaki hakemlik testini geçemiyor ve sakat olduğu tabir ediliyor”

Yakın vakitte FIFA listeleri çıktı. Bunda da tuhaflık var. Erkan Güçlü diye bir hakem var. Orta hakem olarak ligde maçını bulamadık. Kayserispor-Galatasaray maçında vahim bir kusur yapıyor, uzun müddet maç alamıyor. Lakin bu arkadaşımız FIFA VAR listesine alınıyor. Erkan Özdamar’ın askerlikle alakalı çürük raporu var. Birinin askere gitmekle alakası fiziki bir sorunu var ise ki her insanın olabilir… Bu hakem nasıl hakemlik yapabiliyor? Bu arkadaşımız dönem başındaki hakemlik testini geçemiyor ve sakat olduğu tabir ediliyor. Bu hakem de 4 maç yönettikten daha sonra FIFA listesine alınıyor. MHK’deki arkadaşlar sevdikleri ya da yönlendirebilecekleri hakemi öne mi çıkarıyorlar? Bundan tam emin değilim. Bunu sistemdeki gariplikleri belirtmek için anlatıyorum.

Hakemlerin haksız yere performansı ödüllendiriliyor ve bu öteki hakemlere bilinçaltında bir ileti veriyor. Birkaç gün evvel Atilla Karaoğlan, N’Koudou’yu atamıyor. Makus bir niyet söylemiyorum, bilinçaltında atamıyor.

“Yapay zeka nasıl düzgün çalışabilir?”

Ali Palabıyık Galatasaray maçında yanılgı yapıyor. Çok uzun müddet maç alamıyor. Yasin Kol Beşiktaş maçında yanılgı yapıyor. sadece 3 maç verildi. Hatta kendisinin Üstün Lig hakemliği de bitirilecek. Yani Muhteşem Lig’de artık maça çıkamayacak. Alt kademelerde maça çıkmak ister mi kendi bilir lakin artık Üstün Lig’de maça çıkamayacak. bu biçimde bu biçimde epeyce daha fazla durumla karşılaşabiliriz. Bu tertibin bu hale gelmesinde ana aktör olan beşerlerle gereken dönüşümü gerçekleştiremezsiniz. Sen yapay zekaya şu hakem şu maça atanmayacak diye koyuyorsan ve hakemin bundan haberi yoksa, yapay zeka nasıl düzgün çalışabilir?

“Siz de bu tiyatronun bir parçasısınızdır”

Mehmet Büyükekşi’ye de söylüyorum. Niyetinizden kuşkumuz yok, destekçiniziz. Lakin bu gidişata ağır ve radikal kararlar almazsanız, siz de bu tiyatronun bir parçasısınızdır ve biz bunu sorgulamaya başlarız. Bu adamlar hakem eğitimine ehemmiyet vermediği için, kayırdıklarımızı öne çıkaralım kayırmadıklarımızı devreden çıkaralım zihniyetinde oldukları için kâfi hakem yok.

“Gol iptal edildi, kimse sebebini bilmiyor”

Dün nizami bir gol iptal edildi. Kimse sebebini bilmiyor. Dünkü olayı, Türk futbolunun geleceği için büyük bir fırsat olarak görüyorum. Daha 15. haftadayız, bunu düzeltecek vaktimiz var. Dünkü olaylardan ders alıp hakikat adımları atarsak, bu düzelebilir. Erden Timur, ‘Kıyamet koparılıyor’ dedi. Evet koparılıyor. Size ne oluyor diyemezsiniz zira biz de yarıştayız. Tüm kadrolar yarışın ortasında. Biz buraya sadece bu olay için çıkmadık, kasım ayında 3 sefer konuşmamıza karşın bu olay yaşandığı için buradayız. yıllar evvel Aziz Yıldırım, ‘Ne şikesi memleket elden gidiyor’ demişti. Ben de ‘Ne hakem yanlışı, memleket meselesi’ diyorum. Bu işin gerisinde öbür şeyler olabilir.

“bu biçimde bir şey var ise maç iptal edilir”

Orta hakem faul kuşkusuyla VAR’a gitti, ofsayt İle geri döndü. Emin misin diyeceksiniz. Evet eminim, Sivasspor cephesiyle konuştum. Hakem onlara ofsayt demiş. Çizgi yanlış çizildi, yanlış çizildiği fark edilince geri dönüş olmadı tezi var. bu biçimde bir şey var ise maç iptal edilir. Kural olarak demiyorum, vicdan olarak diyorum.

“Dünkü maçta yaşanan olay rastgele bir olay değil”

Bizim Göztepe maçımızda bu kadar uzun VAR incelemesi olmuştu. Yaklaşık 4 dakikaydı. Dünkü 5 dakika incelendi. Bugüne kadar hangi VAR incelemesinde hakemin elinde kaleme benzeri bir nesneyle bir şeyler yaptığını gördük? Dünkü maçta yaşanan olay rastgele bir olay değil.

“Federasyonun gerçek manada niyetini burada nazaranceğiz”

Bu yapılanlar hepimizi birbirimize düşürecek. Sivasspor en büyük mağdur, dünkü açıklamalarına hayli büyük hürmet duyuyorum. Çok daha fazla şey söyleyebilirlerdi fakat olgun davrandılar ve federasyondan açıklama istediler. Bizim her yerde elimiz yok. Bize daha evvel VAR kayıtları da verilmedi. İnşallah soru işaretlerini giderecek açıklama yapılır. Ben dünkü durumu fazlaca büyük bir fırsat olarak görüyorum. Şu ana kadar niyetinden kuşku etmediğim federasyonun, gerçek manada niyetini burada goreceğiz.

“Bizim kuşkumuz, bilgilerin manipüle edildiği”

Yapay zeka sistemi yeni bir sistem. Bu sistemi koymak bile federasyonun niyetini gösteriyor. Federasyonumuz âlâ niyetli fakat deneyimli değiller. Ama getirilen sistem yanlışsız işlerse, büyük yarar getirir. Bizim kuşkumuz, dataların manipüle edildiği. Yan hakemlerin atamasını bize göstermediler. Niçin göstermediler bilmiyorum. Niyet âlâ, yeni sistem uygulanmak isteniyor lakin yapay zeka diye de her şey hakikat olacak diye bir şey yok. Toplum bilgilendirilmeli.

“İnşallah derbiye hiç bir tesir yapmaz”

Her derbi öncesi soru işaretleri ve kuşkular var. Bu seferki, oluş biçimi açısından yeterli olmadı. İnşallah derbiye hiç bir tesir yapmaz. Ne kadar hayli kulüp konuşursa, ne kadar fazlaca kulüp samimi olarak değişiklik isterse lakin bu biçimde düzelebiliriz. İnşallah yaşananların derbi atmosferine olumsuz bir tesiri olmaz.

“TFF yabancı hakem talebini reddetti”

Yabancı hakem konusu tekraren Kulüpler Birliği’nde ve TFF’de konuşuldu. Araştırmalar yapıldı. Suudi Arabistan ve Yunanistan haricinde kullanan yok. TFF, yabancı hakem getirilmesinin Türk hakemlerin moralini bozacağı nedeni öne sürülerek bu talebi reddetti.

“Haklı olmak değil, haklı kalmak önemli”

Erden Timur’un aldığı cezayla alakalı benim ahkam kesmemin bir manası yok. Sokak tabiriyle ‘Ağlamayana mama yok’ diyebiliriz. Birinci devirlerde acemiydik lakin son periyotlarda yoğurt yiyişimiz değişti. Haklı olmak değil, haklı kalmak değerli. Uygun niyetli olmak değil, düzgün niyetli olduğuna inanılması değerli.

“Özgüç Türkalp, bir an evvel hakem sisteminden çıkarılmalı”

TFF, bize Trabzonspor maçından evvel ziyaret gerçekleştirecekti fakat biz maçtan daha sonra olsun, yanlış anlaşılmasın dedik. Algı olarak epey yanlış yerlere gitti. İnşallah ocak ayının birinci haftasında görüşeceğiz. Bize de birkaç tane kırmızı kart verildi lakin sesimizi çıkarmadık. Dün bir kart olayı var, bunu Valencia yapsa ne olurdu? Adam Valencia’yı görmeden attı. Şayet bu olaylar sokağa inerse, kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışıyorlar. Özgüç Türkalp, bir an evvel hakem sisteminden çıkarılmalı. Dünkü maçın sorumlusu büsbütün o. Derhal emekli olmalı.

“Yakında sizi şaşırtacak bilgilerle geleceğiz, araştırma arasındayiz”

Ortada kümeleşmeler ve hesaplaşmalar var. Bu durumdan Türk futbolu ziyan görmekte. Bu karmaşık yapıda, kendini koruyup bundan yaralanmaya çalışan kulüpler var. Lakin şu andaki federasyona bu biçimde bir şey diyebileceğimizi düşünmüyorum. Yakında sizi şaşırtacak bilgilerle geleceğiz, araştırma ortasındayız.

“Biz Fenerbahçe’nin hakkını koruduğumuza inanıyoruz”

Mehmet Büyükekşi futbolun ortasından gelen biri değil. Tüm konseyleri kendisi hazırlamamıştır. Ben ona bu şahıslarla alakalı gerekli ikazları yaptım. Biz koskoca 80 milyonluk ülkede inanabileceğimiz, kusur yaparsa sıhhat olsun diyebileceğimiz bir insan bulamıyoruz. Biz Fenerbahçe’nin hakkını koruduğumuza inanıyoruz.

“Bu federasyon son şansımız”

Ne yazık ki hala, düzgün oynamanın kazanmak için kâfi olmadığı bir futbol iklimindeyiz. Bu federasyon son bahtımız. Bunu vaktinde Nihat Özdemir’e de söylemiştim lakin yanılmışım. Bu dönüşümün yapılabilmesi için Fenerbahçe olarak üstümüze düşeni yapacağız. Bu durumdan farklı bir davranışımız şu an yok.