Amcam Pelé’ye gitar çalmayı öğretti: bir şehirde hüzün daha derindir

Deniz

Member
Dünyanın dört bir yanındaki hayranlar, güzel oyundaki emsalsiz ustalığı onu çok az sporcunun erişebileceği bir şöhret düzeyine çıkaran Pelé’nin kaybının yasını tutuyor.

Ancak Pelé’nin şöhret kazandığı ve kariyerinin çoğunu geçirdiği Brezilya’nın Santos kentinde, ölümü onu başka hiçbir yerde olmadığı kadar etkiledi, kayıp daha kişisel ve mahremdi.

São Paulo’nun güneyindeki liman kentine 1950’lerde sıska bir genç olarak geldi ve bir anlamda hiç ayrılmadı. Bazıları için, Pelé’nin yükselmeye başladığı Santos FC futbol takımının stadyumunun popüler olarak sohbet etmek için kaldığı bilindiğinden, dünya çapında ün kazandıktan sonra bile her zaman Vila Belmiro’nun köşesinde duran bir komşu veya arkadaştı. Onunla hiç tanışmamış olanlar için, ruhu her yere nüfuz etmiş gibi görünüyor ve adaletsizliğe rağmen veya belki de bu yüzden Brezilya’da birleştirici bir ruhu temsil ediyor.

Pazartesi günü Santos’ta yapılacak cenaze töreniyle taraftarlar, Pelé’nin mirasını anmak ve saha içinde ve dışında vedalaşmak için şehrin dört bir yanına akın etti.

Marcos Martins, 48, inşaat mühendisi

Burada doğdum – her zaman Santos’luyum. Amcam da Santos’ta futbolcuydu. Santos’un en çok gol atan 10. oyuncusuydu, bu yüzden Pele ile takımdaydı, Pele ile oynadı.

Amcam her zaman onun hakkında birçok hikaye anlatırdı. Pelé, Vila Belmiro’ya vardığında 28 yaşındaydı; Pele henüz 17 yaşındaydı.

Brezilya’da futbol çıtasını fiilen yükseltti. Pelé’nin gelişiyle her şey değişti.

Brezilya’yı ve ayrıca Santos’u futbolda küresel bir referans yaptı. Santos küçük bir kasaba ama bazı Avrupa takımlarını geçemese de rakip olan bir futbol takımına sahipti.

Pele de amcamdan gitar çalmayı öğrendi. Amcam öğretti. Amcam gitar çalmayı severdi. Pelé de müziği severdi.

Fernando Perez Jr., 65, avukat

Bir dakikaya ihtiyacım var. Gerçekten duygusal. Çok zor.

Burada oynadığını gördüm. 1974’teki veda oyununu izledim. Ama 1968’de, 1970’te oynadığını da gördüm. Onu oynarken gördüğümde 13-14 yaşlarındaydım.

Tüm erkek kardeşlerim Korintliler’di (rakip bir takım). Ben burada doğdum ama onlar São Paulo’dan geldi. Bu yüzden kardeşlerim ve babam, her zaman takımlarını mahvedeceği için Pelé’den nefret ederdi. Onu yok edecekti. Maçları dinlemek, Pelé’nin oynadığını duymak için evden kaçmak zorunda kaldım.

Pelé, Brezilyalıların özgüvenini artırdı. Brezilya çok acı çeken bir ülke. Ve Pele bize bu itibarı verdi. Bizim de harika olabileceğimizi hissettirdi. Ve bu futbolun ötesine geçti. “Ben varım ve olabilirim” duygusu.

Manuel Messias dos Santos, 83, emekli liman işçisi

Pelé ile ben askerdeyken o askerlik yaparken tanıştım. Kışladaki ekibi çok kazanırdı.

Sonra çok takıldığı Gonzaga mahallesinde ambar memuru olarak çalışırken o hep kaldırımda birileriyle konuşuyor, başkasıyla konuşuyordu. Bizim gibiydi, o bir halk adamıydı. Herkesle konuştu. Herkes. Çocuklarla, yaşlılarla, kim olursa olsun. Herkesle konuştu – popüler bir adamdı.

Teófilo de Freitas, 68, emekli belediye memuru

1975’ten beri burada Santos’un bir üyesiyim. Çocukluğumdan beri takımı destekledim. Stadyumda Pelé ile top bile oynadım. 1972’de bir Santos antrenmanı sırasındaydı.

Tüm Brezilyalılar futbolu sever, bu yüzden Pelé bizim için bir idol. O futbolun idolüdür. Bizim için yürek burkan – onun gittiğini görmek çok üzücü. Elbet bir gün hepimiz öleceğiz. Ancak bu Brezilya’yı derinden üzen bir kayıp.

Eşsiz bir insandı, olağanüstü bir oyuncuydu. Pele pek çok insanı mutlu etti. O bir futbol dehasıydı.

Onofra Alves Costa Rovai, 91, emekli terzi

1949’dan beri buradayım. Ben buraya taşradan geldim. Santos’a geldim. Ve hemen stadın önüne geçtim. Ben sıkı bir Santos hayranıyım!

Tarlayı evimden görebiliyordum. Bu yüzden maçları benim salonumdan izlerdik. O oynadığında tribünler hep doluydu. Herkes onu oynarken görmek istiyordu.

Onda farklı bir şeyler vardı. Topu aldığında koştu ve koştu. Futbolu kalbiyle oynadı.

Onunla zaten tanıştım. Buraya merhaba demek için gelirdi. Annem ona bayılırdı – her zaman burada, ön kapıda annemle konuşurdu.

Mario Mazieri, 66, emekli bankacı

Ben taşralıyım. 14 yaşımdayken Santos yüzünden buraya taşındım.

1960’lı yıllarda, ben henüz çiftlikte yaşarken, kardeşlerim ve ben radyoda Santos oyununu dinlerdik. O zamanlar televizyon yoktu, sadece radyo vardı. Maçları, Pelé’nin yaptığı oyunları, gollerini dinledik.

Ve bunu kendi gözlerimle görmem gerektiğine karar verdim. Vila Belmiro’ya ilk geldiğimde tepeden tırnağa titriyordum.

Burada her zaman bu bardayım, burada her şey “Santista”. Pelé’yi burada da sık sık gördük. Bir gün, tam orada, elini sıkmalıyım. 2012 idi.

Luiz Fernando Tomasinho, 31, klima tamircisi

Santos her zaman benim takımımdı ve babamın takımıydı. Buraya iki yıl önce Santos yüzünden taşındım.

Büyümek hayat birçok insan için zordu. Ve Santos’u izlemek topluluğa çok fazla neşe getirdi.

İlk futbol formam 10 numara Pelé idi. 7 yaşındaydım. Ve benim çocuklarımla aynı. İkisi de 7 yaşında. Ve şimdiden onlara gömleklerini aldım.

Bugün saygılarını sunmak için onları stadyuma getirdim. Gerçekten üzücü – yürek burkan.

Pele’yi oynarken hiç görmedim. Sadece fotoğrafları ve videoları gördüm. Bu büyüye sahipti, herkesten farklıydı.

Bugünün çocukları da aynısını yapıyor; Oyunlarını YouTube’da izliyorlar ve spora aşık oluyorlar. Mirası çok büyük.

Lúcia Bueno, 25, Proje Yöneticisi

Ben Vila Belmiro’luyum. Mahalleyle ilgili anılarımın çoğu, maçı televizyonda yayınlanmadan önce dinlemek ve gol atmakla ilgili. Ve her zaman aileyi maçları izlemek için bir araya getirme zamanıydı.

Mükemmel bir atlet olduğu için birçok insanı etkilediğini düşünüyorum ama çok fakir bir aileden geldiğine dair bir hikaye de var.

Her zaman siyahi toplumsal hareketlerin içinde oldum. Ve Pelé’nin bu gerçekten güçlü rol model olarak insanlar için ne anlama geldiğini anladım.

Pek çok insanın hayatında örnek teşkil ederek bu rolü oynadı. Olağanüstü bir atletti ama aynı zamanda dünyanın en iyisi olan siyahi bir adamdı.

Gabriel Silva Paulino dos Santos, 20, uygulama geliştiricisi

Şahsen oynadığını hiç görmedim. Ama babam maçlarını izliyordu ve Pele’yi sokakta yürürken gördü. Sanki sıradan bir insanmış gibi.

Bugün bile fakir insanların başarılı oyuncular olması çok zor. Ve onun zamanında daha da zordu çünkü daha fazla engel vardı ve oynamak daha zordu. Oyuncular sert faul yaptı ve oyundan çıkmadı. O zamanlar daha zordu bu işler.

Bu yüzden kendini çok adadı, çok antrenman yaptı. Burada, sahilde eğittiği bir hikaye var. Kulüpte antrenman yaptı ve ardından burada sahilde antrenman yaptı. Çok kararlıydı.