Beşiktaş Genel Konseyi’nde gerginlik

Deniz

Member
Beşiktaş Kulübünün 2020 olağan idari ve mali genel konseyi sürerken, görüşmede kısa müddetli gerginlik yaşandı.

Akatlar Kültür ve Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen genel şurada konuşan üyelerden Ali İstek Dizdar, idare şurasına yönelik tenkitlerde bulundu.

Dizdar bilhassa Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Mesut Urgancılar‘a yönelik tenkitlerde bulunarak, “Genel sekreter, bu raporu buraya koyduğunuz biçimde savcılığa başvurmadınız. 29 Mayıs 2020 tarihinde bu rapor buraya koyulmuş. Genel sekreterİ ben severdim. Şampiyon olduğumuz o gün o kadar hoş bir beste söylemişti. Dünden bugüne geldik. Artık kendisi çok yüksekten bakıyor. Ben burayı genel sekreterden dolayı ibra etmem.” tabirlerini kullandı.

Ali İstek Dizdar’ın tenkitlerinin akabinde kelam alan Mesut Urgancılar ise “Burası Beşiktaş genel konseyi, insanların kendi kıskançlıklarını, kendi yetersizliklerini, kendi çekememezliklerini kusacakları kürsü değil. Dün akılsızdık, bugün de öteki şeylerle suçlandık.” değerlendirmesinde bulundu.

Dizdar’ın 2003 yılındaki şampiyonluktan bahsetmiş olduğune dikkati çeken Urgancılar, “Az evvelki konuşmayı kendisi hatırlattı. 2003 yılında şampiyon olmuştuk. Ben bu biçimde Beşiktaş’ta birfazlaca şeyi başarmış bir küme olan siyah-beyaz derneğinin lideriydim. Sindiremediğiniz şu: ben bakkal çocuğuyum. Türkiye’nin uygun okullarında okudum. Beşiktaş maceram 1990 yılında İstanbul’a taşınınca eski açıkta başladı, numaralıda bitti. O diplomalara karşın buralarda nasıl oturduğumu birileri hazmedemedi.” diye konuştu.

Urgancılar 2 yıldır kendi üzerinden birtakım idare heyeti üyelerinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını vurgulayarak, şunları söylemiş oldu:

“Biz hayvan değiliz insanız. Öteki hayatlarımız da var. Yaşınıza başınıza hürmeten sustuk. Ben burada dün raporu okudum, raporu yorumladım. Resmi bakılırsavim niçiniyle okudum. Ayrıyeten genel sekreter resmi temsilcidir, senli benli konuşamaz. Bunu büyük burun olarak bakılırsanler evvel terbiye öğrensin. Az evvelki konuşmacı herbiçimde son periyotta birileriyle farklı dirsek teması var ki beni itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Bundan daha sonra tüzel süreç var. Artık bir daha birebir algıları yapıyorlar. Sakın ha beni Beşiktaş’ın ak günleri için, yürekli Beşiktaş için itibarsızlaştırmaya çalışmayın. Benim canımdan öbür bir şeyim yok, kimseye de borcum yok.”

Konuşmasının akabinde tribündeki yerine oturan Ali İstek Dizdar’a öbür üyeler reaksiyon gösterdi. Birtakım üyelerin Dizdar’ın üzerine yürümesiyle gerginlik büyüdü. Güvenlik elemanları Dizdar’ın önünde bekleyerek gerginliğin hengameye dönmesini engelledi.

Kongre divan lideri Engin Baltacı, Ali İstek Dizdar ile gerginlik yaşadığı şahısların ibra oylamasına kadar genel heyetten çıkmasını istedi. Ali İstek Dizdar çıkmakta direnince Baltacı, Dizdar’ın genel suradan men edilmesi için oylama yaptı. Ali İstek Dizdar salondan çıkarılarak genel heyet faaliyetlerinden men edildi.

Dizdar’ın çıkması sırasında bir daha kimi üyeler kendisine reaksiyon gösterdi.