Britanya GP kazasının akabinde Red Bull ve Mercedes içindeki tansiyon tırmanmaya devam ediyor

Deniz

Member
T24 Dış Haberler

Formula 1’de Red Bull ve Mercedes içindeki şampiyonluk yarışı pistte kıran kırana sürerken, Britanya Grand Prix’de meydana gelen kazanın yankıları gruplar içindeki tansiyonu tırmandırmaya devam ediyor.

Britanya’daki yarışta Mercedes pilotu Lewis Hamilton’un Red Bull pilotu Max Verstappen’e çarparak yarış dışı bırakmasının akabinde Red Bull, FIA’ya olayın incelenmesi için müracaatta bulundu. FIA, başvuruyu reddetti. Red Bull Grup İşvereni Christian Horner, kazadan daha sonra Hamilton’ı ”kirli yarışmakla” suçlamıştı.

Mercedes, perşembe akşamı hususla ilgili sert bir açıklama yayımlayarak, ”Yapılanlar Red Bull idaresinden Lewis Hamilton’ın ismini karalamak için yapılan üstü kapalı bir hamledir” dedi.

Cuma günü otomobilleri Macaristan Grand Prix’nin idman tipleri için piste inerken, iki kadro işvereni da duruşundan geri adım atmadı. Verstappen de Hamilton’ı suçlamaya devam etti.

Mercedes işvereni Toto Wolff, cuma günü yaptığı açıklamada kazadan daha sonraki süreçte Red Bull’dan gelen açıklamaların ”belden aşağı” olduğunu düşündüğünü ve iki tarafın da özür dileyip dilemeyeceğine karar vermesi gerektiğini söz etti.

Red Bull başkanı Horner da karşılık olarak, ”O kaza konusunda herkes üzere benim de fikir sunmaya hakkım var. Şu anda hepimiz hisleri ağır yaşıyoruz. Ortalama bir insanı mutlaka bayıltacak bir kazadan daha sonra pilotumuzu denetim için hastaneye götürmek zorunda kaldık. Bir araba kaybettik. Hakemlerin Max’in kusuru olmadığına karar verdiği bir şey için bütçe kotamız etkilenecek. Ortada şahsi bir durum yok. Lakin 7 sefer dünya şampiyona olan biri bile yanılgı yapabilir” dedi.

Şu anda Pilotlat klasmanında Verstappen, Hamilton’ın 8 puan önünde bulunuyor.