CHP’li Başarır’dan Alpay Özalan’a: Nerede, neye müdahale edeceğini bilseydin bugün Hırvatistan’ı biz elemiştik

Deniz

Member
Spor Kanunu görüşmelerinde CHP’li Ali Yetenekli Başarır, konuşmasına müdahale eden AKP’li Alpay Özalan‘a, “Nerede, neye müdahale edeceğini bilseydin bugün Hırvatistan’ı biz elemiştik” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi’nin görüşmeleri yapıldı. CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır ile AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan içinde futbol atışması yaşandı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, konuşmasında, Türkiye’de sporun son 20 yılda geldiği duruma dikkat çekti. Başarır, şunları söylemiş oldu:

“Bırakın, futbolu futbolcular yönetsin. Niçin Metin-Ali-Feyyaz yönetmiyor? Niçin Lemi Çelik yönetmiyor? Niçin Aykut Kocaman yönetmiyor? Niçin Bülent Korkmaz yönetmiyor da Yıldırım Demirören yönetiyor? Bu akıl, zihniyet devam ettiği sürece istediğiniz maddeyi getirin, olmaz”

“Bugün, mart ve nisan ayında Avrupa’da ekibimiz yok”

“Türkiye’de UEFA Kupası’nı almış, Muhteşem Kupa’yı almış, Avrupa’da büyük muvaffakiyet göstermiş gruplar varken bugün, mart ve nisan ayında Avrupa’da ekibimiz yok. Geldiğiniz yıl dünya üçüncüsü olan bir Ulusal Ekibimiz varken bugün Katar’a Ulusal Kadro’yu değil, polislerimizi yolluyoruz. bu biçimde, bir muvaffakiyet gelebilir mi, evvel bunları konuşalım. Bakın, son 15 yılda Futbol Federasyonu’nun başına gelen birtakım isimlere bakalım. Kamu bankalarına milyarlarca lira para takan Yıldırım Demirören, Futbol Federasyonu Lideri olmuş. Bu kulüpler özgür iradesiyle mi verdi bu oyu? Ya ben, bu adamı oturduğum sitenin futbol kadrosunun başına getirmem. Türkiye’yi betonlaştıran, bir sürü tartışmalı ihaleler alan Nihat Özdemir, Futbol Federasyonu Lideri olmuş. niye? Bu adam yeşil alanları, çimleri düşünmüyor ki betonları düşünüyor. bu biçimde mi gelişecek? Ya Sancaktepe Belediye Başkanı’nın, eski Belediye Başkanı’nın ne işi var Futbol Federasyonu’nda? Güreş Federasyonu Başkanı’nı alıyorsunuz, milletvekili yapıyorsunuz, hoş; daha sonra Vakıfbank’a getiriyorsunuz, zira sizde hiç bir fâni açıkta kalmıyor. Bilgi, birikim, akıl… Yapabilir mi? Hayır. Bırakın, futbolu futbolcular yönetsin. Niçin Metin-Ali-Feyyaz yönetmiyor? Niçin Lemi Çelik yönetmiyor? Niçin Aykut Kocaman yönetmiyor? Niçin Bülent Korkmaz yönetmiyor da Yıldırım Demirören yönetiyor? Bu akıl, zihniyet devam ettiği sürece istediğiniz maddeyi getirin, olmaz”

“2. Lig’de, 3. Lig’de biroldukça ekibin idman yapacak alanı yok”

“Dibinizdeki 19 Mayıs Stadı’nın önündeki alanda bir futbol alanını 4 grup paylaşıyor. 2. Lig’de, 3. Lig’de birfazlaca kadronun idman yapacak alanı yok. Yok zira Türkiye’de AVM’ler statlardan ve altyapı tesislerinden çok. Ülkeyi bu hâle getirdiniz; nasıl muvaffakiyet gelecek, ben merak ediyorum. İzlanda’nın 366 bin nüfusu var, 36 bin lisanslı atleti var; yüzde 10. Türkiye’de binde 5 arkadaşlar. Binde 5, zira altyapı tesisleri yok. 2. Lig’deki, 3. Lig’deki biroldukca grup halı alanda idman yapıyor. Nasıl olacak bu? Maddeyi değiştiriyoruz, Yıldırım Demirören’i Futbol Federasyonu Lideri yapıyoruz. Maddeyi değiştiriyoruz, kimi yapıyoruz? Nihat Özdemir’i yapıyoruz. Ya bu baş nasıl bir baş? Futbolu medya işverenlerine değil, müteahhitlere değil, siyasi fosillerinize değil, lütfen futbolu, basketbolu, voleybolu bilen ulusal atletlere bırakın. Türkiye’de altyapıyı, tesisleşmeyi yapmadığınız sürece hiç bir yere gelemeyiz; yasa değişir”

“Ben, futbolu senden âlâ bildiğimi düşünüyorum”

AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan’ın kendisine laf atması üzerine Başarır, “Alpay Beyefendi, laf atma. Sen nerede, ne biçimde müdahale edeceğini bilmiyorsun. Nerede, neye müdahale edeceğini bilseydin bugün Hırvatistan’ı biz elemiştik. Silk evvel nereye müdahale edeceğini bil. Ben, futbolu senden uygun bildiğimi düşünüyorum zira senden daha fazlaca araştırıyorum, okuyorum” kelamlarıyla karşılık verdi.

Her hafta kamu yerlerinin satıldığını anımsatan Başarır, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“İnsanları spordan soğuttunuz, insanları futboldan soğuttunuz”

“Ne yapıyorsunuz? AVM yapıyorsunuz, bina yapıyorsunuz, müteahhitlere satıyorsunuz. Niçin futbol alanı yapılmıyor? Niçin, niye, niye tesisleşmiyoruz biz? Ben, 2. Lig’de Maltepespor’da, Kartalspor’da yöneticilik yaptım, Galatasaray Kulübü’nün kongre üyesiyim, futbolu biliyorum, en az bu arkadaşlar kadar biliyorum. Ben, Türkiye’nin geldiği durumu söyleyeyim. Beşerler gazete aldığı vakit nereden başlardı okumaya? Son sayfadan, spor sayfasından. Bugün beşerler spor sayfasını okumuyor zira insanları spordan soğuttunuz, insanları futboldan soğuttunuz; bir muvaffakiyet yok, muvaffakiyet. Ulusal Kadro’nun hâline bakın, kulüplerin hâline bakın. 3 büyüklerin kimileri Avrupa Kupası maçına 11 yabancıyla çıkıyor. Utanç verici bir görüntü bu. Türkiye’yi gençler, lisanslı sportmenler, altyapılar kurtarır. Türkiye’yi yeşil alanlar kurtarır. Türkiye’yi AVM’ler kurtarmaz. Bu kafayı değiştirin, her şey gelişir fakat nazaranmiyorsunuz.”