Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde

Avrupalı

New member
Erdoğan’ın konuşmasından kimi satır başları şu biçimde:

“Son altı ayda 3. defa bir ortaya geliyoruz. Sayın cumhurbaşkanını gösterdiği muvaffakiyetten dolayı huzurlarınızda tebrik ediyorum. Yeni üstlendiği misyonunda de muhafaviketler diliyorum. Türkiye Afrika tepesinde kabul ettiğimiz hareket planında Afrika ile ilişkilerimiz açısından bir yol belirledik.

Afrika ülkeleriyle ilgili bağlarımızı içtenlikle geliştirmeye devam edeceğiz. Ülkelerimiz içindeki gelişmeleri detaylı biçimde gözden geçirdik.

Türkiye-Afrika Paydaşlık Doruğu’nda kabul ettiğimiz hareket planıyla Afrika ile bağlarımız bakımından yol haritası belirledik. İkili iş birliğimizi geliştirme tarafındaki irademizi karşılıklı olarak bir sefer daha teyit ettik.

Türkiye Maarif Vakfı okulumuzun başarılarıyla kendinden kelam ettirdiğini görüyoruz. Okulumuz öğrencilerinin üstün muvaffakiyet elde etmesi ziyadesiyle sevindiricidir.

Kalkınma uğraşlarında Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin yanında olmaya devam edeceğiz. İmzalanan mutabakatlarla ikili ilgilerimizin ahdi temellerini güçlendirdik.

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin kalkınma eforlarına olan dayanağını sürdürüyor.

FETÖ ile uğraş konusunda verdikleri dayanaktan dolayı Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne teşekkür ederiz. Terörle uğraşta Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin yanın olmayı sürdürüyoruz. Güvenlik ve terörle çaba alanlarında dayanışmamızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Salgın öncesinde 36,5 milyon dolar olan ticaret hacmimizi neredeyse ikiye katladık. Siyasi bağlantılarımızda yaşadığımız ivmeyle ekonomik ve ticari bağlantılarımız de giderek güçleniyor. 250 milyon dolar olan ticaret hacmi gayemize gerçek yürüyoruz. İnşallah bu sayıya da en kısa vakitte ulaşacağız. İş adamlarımızı yatırımlarını artırmaları için teşvik ediyoruz.

100 bin doz aşıyı uçakla birlikteimde getirdim. Ayrıyeten ek olarak Sıhhat Bakanlığımız bu gece yahut yarın 1 milyon sinovac aşısı ve 100 bin doz Turkovac aşını gönderecek. Sayın Cumhurbaşkanını ve tüm Kongo Demokratik halkına teşekkürlerimi iletiyorum. Ünümüzdeki dönemde atacağımız ortak adımların hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi konuşmasından kimi satır başları ise şu biçimde:

“Türkiye Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti açısından tarihi bir durumu yaşıyoruz. Son 6 ayda iki devlet lideri olarak 3 kez görüşme fırsatı bulduk. Biroldukça alanda iştirak ve iş birliği üzerinde mutabakata vardık.”

Hibya Haber Ajansı