‘Dedim Olabilir’ NFT Oluyor!

Selinx1

New member
Elidor, Dr. Elanur Yılmaz’ın toplumsal medyada #DedimOlabilir etiketini kullanarak paylaştığı, yıllar evvel yarım kalan, hayalindeki resmi Kadıköy Meydanı’nda dev bir duvar resmi olarak tamamladı. Yılmaz tweet’inde her ne kadar “dedim olabilir” dese de küçükken çizdiği bir resme “Pembe saçlı kız mı olur?” yorumunu alınca fotoğraftan uzaklaştığını, yaptığı resmi de yarım bıraktığını paylaşmıştı.

Duvar fotoğrafının NFT versiyonu ise TOG faydasına satışa çıkarak öbür genç bayanların hayallerine takviye olacak.

Türkiye’nin bir numaralı şampuan ve saç kremi markası Elidor*, Ebrar Karakurt’un yer aldığı ve epey sevilen #DedimOlabilir kampanyasına yaratıcı bir uygulama ile devam ediyor. Twitter’da kampanya etiketini kullanan ve çocukken çizdiği resmi, “Pembe saçlı kız mı olur?” denince nasıl yarım bıraktığını anlatan Elanur Yılmaz isimli genç hanımın öyküsünü bir duvar resmi ile tamamlıyor. Bugün başarılı bir bilim insanı olan Dr. Elanur Yılmaz’ın yaklaşık 25 yıl evvel yarım bıraktığı “pembe saçlı kızlar” resmi mural sanatkarı KienArt’ın yorumuyla Kadıköy Meydanı’nda memnun bir anıya dönüşüyor; Elidor’un #DedimOlabilir sloganıyla meydandan geçenleri selamlıyor.

Dedim Olabilir Dijital versiyonu NFT olarak satışa çıkıyor

Ayrıyeten KienArt ile birlikte duvarın dijital bir versiyonunu da tasarlayan Elidor, bu biçimdece Türkiye’de birinci defa bir süratli tüketim markasını taşıyan NFT dizaynına da imza atmış oldu. “Dedim Olabilir/ I Said It’s Possible” ismini taşıyan NFT, 22 Kasım – 5 Aralık 2021 tarihleri içinde Opensea isimli platformda açık artırma yoluyla satışa çıkacak. Satıştan elde edilen gelir ise Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Gençlik Bursları fonuna aktarılarak genç bayanlara hayallerine giden seyahatlerinde dayanak olacak.

Elidor’un genç bayanlara hayalleriyle ortasına giren tüm pürüzleri, “Dedim olabilir” diyerek aşmaları ve hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham verdiği #DedimOlabilir kampanyasının akabinde bu etiketi kullanarak bir hayli insan hayallerine dair paylaşımlar yapmıştı. Dr. Elanur Yılmaz’ın tweet’ini fark eden Elidor, kıssası yarım kalan resmi tamamlamak için kendisiyle irtibata geçti. Eskizi hazırlandıktan daha sonra duvara aktarılması 6 gün süren eser boyanırken, Yılmaz da duvar fotoğrafındaki kızların pembe saçlarının boyanmasına katkı sağladı. Elidor’un “Dedim Olabilir” duvar resmi 31 Aralık tarihine kadar Kadıköy Meydanı’nda olacak.

Elanur Yılmaz çocukluk hayali olan bilimi mesleği yaptı

bu biçimde bir projenin ortasında yer aldığı için epeyce keyifli olduğunu belirten Dr. Elanur Yılmaz şu biçimde devam etti: “Açıkçası Elidor bana birinci ulaştığında oldukça şaşırdım. Herkes üzere ben de kendi öykümü paylaşmak ve Elidor’un iletisini desteklemek istemiştim yalnızca. Zira ‘Dedim olabilir’ hakikaten epeyce kuvvetli bir söz. Bizlere önümüzdeki pürüzleri kabul etmek yerine onları aşmak için cüret veriyor. Küçükken yarım bıraktığım bir kıssayı tamamlamak ve gelecekteki genç bayanlara ilham olmak şahane bir his. Bu projede yer almamın gerisindeki niye de bu. Hayatta asla olmaz dediğimiz biroldukça şeyi sorgular ve ‘niçin olmasın?’ diyebilirsek bize biroldukça kapının açıldığını nazaranceğiz.”

Unilever Saç Bakım Kategorisi Pazarlama Müdürü Kerem Dıramca: “Dedim Olabilir kampanyamıza birinci günden beri fazlaca olumlu yorumlar aldık. Ebrar Karakurt’un da yer aldığı reklam sinemasının yayına girmesiyle toplumsal medyada kampanya etiketini #dedimolabilir ile bir epey içerik paylaşıldı. Dr. Elanur Yılmaz’ın tweet’i de dikkatimizi çekti; resmi ve kıssayı bir duvar resmi olarak tamamlama fikrini epey heyecan verici bulduk. Kendisinin çocukken çizdiği ‘pembe saçlı kızı’, hayalleri olan tüm genç bayanlara adayarak bir murale dönüştürmek istedik. Elidor olarak, genç bayanları ‘hayallerinin peşinden gitmeleri için cesaretlendirme’ hedefimizle uyumlu çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı