Dele Alli’den Jose Mourinho ve Valerien Ismael kelamları

Deniz

Member
Beşiktaş’ın İngiliz yıldızı Dele Alli, basın toplantısında konuştu. Beşiktaş’a gelerek bir manada meydan okuma gerçekleştirdiğini söyleyen Dele Alli, gayesinin dönem sonunda Beşiktaş ile şampiyonluk yaşamak olduğunu deklare etti.

Beşiktaş’ın dönem başında takımına kattığı İngiliz yıldız Dele Alli, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı. Öncelikle Beşiktaş’ta olmaktan dolayı hayli keyifli olduğunu söz eden Dele Alli, “Başlangıcıyla birlikte epeyce güzel geçen bir vakit. Türkiye’ye geldiğim an dayanılmaz hisler ortasında oldum ve önemli manada hayli mutluyum” dedi.

Yaşadığı farklı gol sevinçleriyle alakalı olarak “Ben gol atmayı ve gollerden daha sonra farklı biçimde sevinmeyi seviyorum. kimi vakit göden daha sonra anlık şeyler geliyor aklıma kimi vakit de planlı oluyor. Tahminen Beşiktaş’ta farklı bir gol sevinci bakılırsabiliriz” diyen yıldız oyuncu, Jose Mourinho ile yaptığı görüşmenin hatırlatılması üzerine de “Jose Mourinho’yla görüşmem özeldi fakat daha sonrasında belgeselde açığa çıktı. Benden istediklerini ilettiği, beni motive eden bir konuşmaydı. Burada da Valerien Ismael hocamızla benzeri bir durum olduğunu söyleyebilirim. Gruptan istediği, benden istediği şeyler çok net. Beklentilerini söylemiş olduğinde ortak noktalarımız vardı. Ben kendisini alanda korkusuzca farklı şeyler düşünmeden olduğu üzere söz etmek isteyen bir oyuncuyum. Valerien hocamız da bana bu özgüveni verdi, bunu da belirtmek isterim” açıklamasını yaptı.

“Buraya gelmek, benim adıma bir meydan okuma”

Son senelerda yaşadığı düşüş ve bir daha ayağa kalkma planları hakkında konuşan Dele Alli, “Genç bir oyuncu olduğunuz vakit beklentiler fazla olmuyor. Premier Lig’e gelen genç bir oyuncu olarak beklentiler düşük oluyor ancak daha sonrasında goller atmaya başlıyorsunuz ve göz önünde oluyorsunuz. Futbol iniş ve çıkışlarla dolu. Ben de birkaç güç yıl geçirdim. Bir futbolcu oynamadığı vakit performansı aşağı düşebilir. Çok üstlerde olduğunuzda bunu yeterli değerlendirmeniz lazım. Performans düştüğünde de buna takılı kalmamak gerekiyor. Yaşım ötürüsıyla bunu net biçimde öğreniyorum. Burası mükemmel bir fırsat. Teklif birinci geldiğinde bu fırsatı kıymetlendirme konusunda önemli manada heyecanlandım. Buraya gelmek, benim adıma fazlaca düzgün bir meydan okuma. Türkiye Ligi sıkıntı bir lig. Burada gruba dayanak olabileceğimi biliyorum. Futbol tutkumla elimden geleni yapacağım. Çok güzel vakit içinderımız olacak, ekip olarak bunun keyfini çıkaracağız. Ancak kimi vakit düşüşler de olacak fakat bunun bizi düşürmesine müsaade vermeyeceğiz. aslına bakarsan bu mantaliteyle başarılı olunur. Ben de bu güç ligde ekip arkadaşlarımla birlikte hem kişisel tıpkı vakitte ekip olarak fazlaca yeterli işler yapacağımızı biliyorum” diye konuştu.

“Yorum yapanlara alanda karşılık vermek istiyorum”

İngiltere’de epey fazla derbi maça çıktığını lakin buradaki derbi atmosferinin fazlaca farklı olduğunu söz eden Dele Alli, “İngiltere’de epeyce fazla derbi oynadım fakat buradaki derbi epeyce daha farklı, fazlaca heyecanlıyım. Gittiğim her yerde herkes bana bu maçı soruyor. Bu derbinin, bu maçın bir kesimi olmak epey heyecanlı hissettiriyor. Beklemediğim bir sakatlık yaşadım ancak kıymetli değil, şu anda çok uygun hissediyorum” dedi.

Tottenham taraftarlarının dönem başında kendisinin Beşiktaş’a transfer olması hakkında yaptığı yorumlarla ilgili de konuşan yıldız oyuncu, “Futbolun hoş olmasının niçini, her insanın fikrini belirtebilmesi. Değerli olan alanda yapacağımız aksiyonlarımızdır. Onlara bir yanıt vermem gerekmiyor, alanda yapacaklarımı izlerler” sözlerini kullandı. Maksadının bir daha ulusal ekibe yükselmek olduğunun altını çizen Dele Alli, “Her oyuncu ulusal grupta oynamak ister. Mutlaka ulusal grup dönmek istiyorum. Burada fazlaca yeterli bir performans gösterip her oyuncu üzere dönmek istiyorum. Burada kendimi alanda fazlaca âlâ göstermek istiyorum” diyerek devam etti.

“Çok fazla sevgi hissettim”

İstanbul’a geldiği andan itibaren büyük bir sevgiyle karşılaştığını söyleyen Dele Alli, “Buraya geldiğim birinci andan itibaren epey fazla sevgi hissettim. Benim de buna karşılık olarak taraftarları memnun etmek, kendi performansımı, kendi oyunumu alanda göstermem gerekiyor. İnsanları bir manada performansımı şaşırtmak istediğimi de söyleyebilirim. Bir kafeste oynuyormuş üzere bir durum değil, alanda özgürce oynadığımı hissediyorum. Burada her anı, her maçı kıymetlendirmek ve kadro arkadaşlarımla birlikte şampiyonluğa ulaşmak istiyorum. daha sonrasındası da zaten gelir” dedi.

Türkiye Üstün Ligi’nin hem fizikî tıpkı vakitte mental manada epeyce sıkıntı bir lig olduğunu söyleyen Dele Alli, “Çok âlâ oyuncular ve ekipler var. Çok rekabetçi bir lig. Maçlar güç geçiyor. Ayrıyeten futbolun insanlara tabir ettiği şey hayli fazla. Bu da bir baskı oluşturuyor. Fakat bu baskıyı gerçek biçimde yönlendirdiğimiz vakit fazlaca daha güzel sonuçlar alacağız. Türk futbolunun zorluğu beni şaşırttı. Sıkıntı bir lig lakin biz üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

Ankaragücü maçında yaşanan olaylar hakkında da açıklamalarda bulunan Dele Alli, “Orada yaşananlar asla olağan değildi. Josef’in yerinde olsam ben de oynaşını yapardım. Futbolcuların inançlı bir ortamda oynaması lazım. Kadro arkadaşlarını korumalısın. Ben orada değildim, sonrasındasındadan izledim. Hakikaten izleyince epey şaşırdım. ömrümde bu biçimde bir şey yaşamadım ve hiç olağan değildi” diyerek kelamlarını sürdürdü.

“Taraftarlar için yüzde 150’mi veririm”

Beşiktaş’ın epeyce tempolu bir kadro olduğunu tabir eden Dele Alli, “Biz nitekim çok tempolu bir grubuz. Buraya geldiğimde bunu net olarak gördüm. Oyuncuların tempolu oynaması beni epey memnun etti. Burada kendimi rahat hissediyorum, ligde kendimi rahat hissediyorum. Grupların düzeyi epey âlâ. Burada kendimi önemli manada rahat hissediyorum. Bu durum da, klasik olan adaptasyon sıkıntısını da ortadan kaldırıyor. Adapte olduğumu söyleyebilirim. Tutku ve hisle futbol oynamayı seven bir oyuncuyum. Türk futboluna her baktığımda da tutku ve hissin var olduğunu görüyorum. Bu durum da, taraftarlar için yüzde 110’umu, yüzde 150’mi vermek istememi sağlıyor. Artık mental olarak farklı olduğumu ve epeyce âlâ olduğumu söyleyebilirim. Hayatta zorlayıcı durumlar, öğrenme fırsatı oluşturur. İnsan olarak ve futbolcu olarak beni zorlayan durumlardan hayli şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Buraya geldiğimden beri taraftarların ve taraftar olmayan insanların dahi gösterdiği dayanak ve ilgi, beni buranın bir modülü olarak hissettiriyor. hiç bir negatif durumla karşı karşıya kalmadım buraya geldiğimden bu yana. Bu sevginin karşılığını da vermek zorunda hissediyorum. Ben buraya bir şeyler kazanmak için geldim, buraya şampiyon olmak için geldim. Bunun için de ne gerekiyorsa yapacağımın kelamını veriyorum” dedi.

Son olarak Türkiye’deki maç temposu hakkında konuşan Dele Alli, “Taktik ortasında kimi vakit maçta oyunu yavaşlatmak ismine birtakım şeyler yapılabiliyor. Yeri geliyor faul yapıyorsunuz, yeri geliyor oyunu yavaşlatıyorsunuz. Premier Lig’de de bu yaşanıyor. Oyuncuların ve grupların bu durumlarda zeki olması gerekiyor. Oyun idaresi epey değerli burada. Burada olduğum mühlet boyunca hayli büyük farklar olduğunu düşünmedim. Oyunu hızlandırmak yahut yavaşlatmak taktik gereği olan durumlar. Bu manada fazlaca fark olduğunu düşünmüyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.