Doğalgaz artırımına Salihli TSO’dan açıklama

Selinx1

New member
Doğalgaz, akaryakıt ve elektriğe arkası arkasına yapılan artırımlar niçiniyle bir açıklama yapan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Lideri İbrahim Yüksel, üretim ve yatırımda olumsuz bir havanın oluşmaya başladığını söz etti.

Son günlerde gerisi arkasına akaryakıt, mazot ve LPG üzere akaryakıt mamüllerinin meblağlarının arkası gerisine gelen artırımlarla artmasından daha sonra endüstride kullanılan doğalgaz fiyatının bir anda yüzde 48,40 oranında artırılması iş dünyasını endişelendirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Türkiye’nin daha hayli üretim, yatırım ve istihdama gereksinimi var. Endüstride doğalgaza yapılan yüzde 48 artırım üretim maliyetlerini ve enflasyonu artıracaktır. Üretim ve yatırıma daha fazla takviye olup endüstrimizin rekabet gücünü korumalıyız.” açıklamasından daha sonra, ülke genelinde ilgili bölümlerden de bu hususta arkası gerisine açıklamalar gelmeye başladı.

Salihli TSO İdare Konseyi Lideri İbrahim Yüksel, döviz kurlarındaki artışın yanı sıra akaryakıta yapılan fiyat ayarlamalarının iğniçin ipliğe her eserin fiyatına artırım olarak yansıdığına dikkat çekerek, son olarak endüstrideki doğalgaza yapılan yüksek oranlı artırımın iş dünyasında olumsuz hava estirdiğini kaydetti. Yüksel şunları söylemiş oldu:

“Ekim ayının başından itibaren akaryakıta üst üste bir artırım furyası başladı. Bir ayda akaryakıta 4 kez, motorine ve LPG’ye 3 sefer artırım yapıldı. Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi de esasen yükselmiş olan kurları daha da tırmandırdı. Son olarak da doğalgaza sanayi için yüzde 48,40, elektrik üretim santralları için yüzde 46,8 oranında artırım yapıldı. Doğalgaza Ekim ayında aslına bakarsanız yüzde 15 oranında artırım yapılmıştı. Yılbaşından bu yana doğalgaza yüzde 147,5 oranında artırım yapılmış oldu.

Üst üste gelen fiyat artışları iş insanlarının önünü görmesini zorlaştırıyor. Endüstride yapılan yüksek oranlı artırımlar doğal olarak bütün eserlere yansıyacaktır. Bu da önümüzdeki aylarda enflasyonist ortamın daha da tesirli bir biçimde tartısını hissettireceğini göstermektedir.

Doğalgaz artırımları elektriğe de artırım manasına geliyor. Bir taraftan ihracatı teşvik edip, öbür yandan doğalgaz ve akaryakıt meblağlarına yapılan artırımlar büyük bir çelişki oluşturuyor. Önümüzdeki periyotta üretimin sürdürülebilirliği konusunda önemli kasvetler yaşanacağını öngörüyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı