Er meydanlarının “Sarı Fırtına”sı İsmail Balaban, memleketi Elmalı’daki şanssızlığını kırdı

Deniz

Member
Er meydanlarının “Sarı Fırtına”sı olarak bilinen İsmail Balaban, memleketi Antalya’nın Elmalı ilçesinde 669’uncusu düzenlenen tarihi yağlı güreşlerde birinci kere başpehlivanlığı kazanmanın memnunluğunu yaşıyor.

Güreşle hiç alakası yokken, “Sizden güzel güreşçi olur” diyenlerin teşvikiyle ikiz kardeşi Turan Balaban ile 15 yıl evvel bir hevesle güreşe başlayan İsmail Balaban, nizamlı idmanlarla her geçen yıl başarılarına yenilerini ekledi.

Kardeşiyle 2013’te Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde baş uzunluğuna yükselen İsmail Balaban, 2013 ve 2017 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazandı.

Elmalı ilçesine bağlı Akçay köyünde çiftçilik yapan Hasan ile Ümmü Gülsüm Balaban çiftinin tek yumurta ikizlerinden İsmail Balaban, 669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanmanın sevincini yaşadı.

İsmail Balaban yaptığı açıklamada, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını niçiniyle yağlı güreşlere verilen ortadan ve katıldığı yarış programından dolayı 20 ay er meydanlarından uzak kaldığını belirtti.

İsmail Balaban, bu ortanın akabinde en büyük güreş tertibi olarak Elmalı’da gayret ettiğini söylemiş oldu.

“Şu an eski formumda değilim”

Memleketinin Antalya’nın Elmalı ilçesi olduğunu anımsatan İsmail Balaban, şu biçimde konuştu:

“Elmalı’nın çocuğuyum. Kırkpınar dahil olmak üzere Türkiye’nin bir fazlaca yerinde birfazlaca sefer birincilik yaşadım. Elmalı’da birincilik elde edememiştim. Çok talihsizlikler yaşadım. İkincilik, üçüncülük kazanmıştım lakin birincilik sevinci yaşayamamıştım. 669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’nde bunu başardım.”

İsmail Balaban, son periyotta katıldığı güreş tertiplerinde form grafiğini yükselttiğini lisana getirdi.

bir daha de eski formunda olmadığını söz eden İsmail Balaban, şunları kaydetti:

“Şu an eski formumda değilim. Yüzde 100’ümde değilim fakat alana çıktığım vakit en düzgününü vermeye çalışan, çaba eden bir İsmail Balaban var. Elmalı’da bunu yaptım. Sevenlerimi, seyircilerimi mahcup etmemek, hayal kırıklığına uğratmamak ismine elimden gelenin en uygununu verdim, hoş karşılaşmalar yaptım. 669. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’ndeki birinciliği hak ettiğimi düşünüyorum. Şanssızlığımı da kırmış oldum. Birinciliğimi tüm sevenlerime armağan ediyorum.”

Başpehlivan İsmail Balaban, bundan daha sonrası için er meydanlarındaki şampiyonluklarına yenilerini eklemeyi hedeflediğini kelamlarına ekledi.