Fatih Altaylı: Rıdvan Dilmen, yalnızca Ersin Sistem’e gıcık olduğu için bedavaya çalışıyor da olabilir

Deniz

Member
HaberTürk muharriri Fatih Altaylı, son günlerde gündemde olanRıdvan Dilmen TRT’den kaç para maaş alıyor?” tartışmalarına katıldı ve “Sadece Ersin Sistem’e gıcık olduğu için bedavaya çalışıyor da olabilir” tabirlerini kullandı. İngiltere kamu yayıncısı BBC’yi örnek gösteren Altaylı, oradaki spor yorumcularının maaşlarını yazdı ve TRT’nin şeffaf olması gerektiğini lisana getirdi.

Fanatik Gazetesi muharriri Orhan Yıldırım’ın, TRT ile anlaşan Rıdvan Dilmen’in yıllık 8,5 milyon TL, aylık ise 710 bin TL’ye anlaştığını argüman etmesinin akabinde başlayan tartışmalara Fatih Altaylı da katıldı. “Kamu yayıncısı TRT kapalı iş kotaramaz. Açık olmalıdır” diyen Altaylı, “Rıdvan Dilmen’in TRT’den kaç lira aldığı konusu her insanın lisanında. 8,5 milyon TL yani 1 milyon dolar aldığını söyleyen de var, bunu abartılı bulan da. Benim ise bu hususta hiç bir fikrim yok. Son yıllarını bilemem ancak Rıdvan’ın NTV’den çok para aldığını biliyordum. Hatta 10-11 yıl evvel kendisine bu biçimde Ciner Kümesi’nin ana akım televizyonu olan Kanal 1’e gelmesi ve bununla birlikte Habertürk’te yazması için teklif yaptığım vakit “Ferit Beyefendi ile aram epeyce düzgün. Bana fazlaca paha veriyor, onu bırakamam” demiş, epey da uygun bir fiyat aldığını belirterek teklifimizi geri çevirmişti. Alışılmış daha sonrasında Doğuş Kümesi’nde işler düzgün gitmedi, bunun Rıdvan’ı nasıl etkilediğini bilemem. Sonuçta Rıdvan NTV’den ayrıldı ve TRT’ye geçti. Rıdvan da, TRT de yüksek meblağlı savların gerçek olmadığını söylüyorlar. Hatta neredeyse bedavaya çalıştığını söyleyecekler. Bilemem. Yalnızca Ersin Düzen’e gıcık olduğu için bedavaya çalışıyor da olabilir. Ancak sorun o değil. Sıkıntı şeffaflık. Kamu yayıncısı TRT zımnî iş kotaramaz. Açık olmalıdır” diye yazdı.

Misal tartışmaların İngiltere’de de olduğunu belirten Fatih Altaylı, “Bakın İngiliz kamu yayıncısı BBC’de de yıllardır emsal bir tartışma var. Eski futbolcu Gary Lineker de BBC’de futbol yorumu yapıyor. BBC’nin en yüksek fiyatlı adamı da Lineker. 2019-2020 dönemi için tam tamına 1,75 milyon pound fiyat almış. Yani tam tamına 20 milyon 825 bin TL. Tenkitler üzerine, pandemi periyodu de denilerek geçen yıl fiyatında 400 bin poundluk indirime gedilmiş ve 1 milyon 360 bine düşürülmüş. İngiliz vergi mükellefleri bunu da fazlaca buluyor ve kızıyor. Lakin benim sorunum az yahut epeyce olması değil. Kamu yayıncısının şeffaf olması. TRT de bizim vergilerimiz ile ayakta duran bir kuruluş olarak şeffaf olmak zorundadır. Kime kaç lira verdiğini bilmek zorundayız. O paraların hak edilip edilmediği ise farklı bir problem olarak tartışılır” tabirlerini kullandı.

Yazının tamamı için

TIKLAYIN – TRT’den Rıdvan Dilmen’in maaşıyla ilgili tezlere karşılık

TIKLAYIN – Orhan Yıldırım, TRT’nin Rıdvan Dilmen’e verdiği aylık maaşı deklare etti

710 bin TL maaş aldığı sav edilen Rıdvan Dilmen ve TRT yöneticileri hakkında kabahat duyurusu

TIKLAYIN – Rıdvan Dilmen: TRT’den 1 TL para almadım, almayı da düşünmüyorum

Ne olmuştu?

Fanatik Gazetesi muharriri Orhan Yıldırım, TRT ile anlaşan Rıdvan Dilmen’in yıllık 8,5 milyon TL, aylık ise 710 bin TL’ye anlaştığını tez etmişti. HKP avukatları tarafınca Başsavcılığa verilen kabahat duyurusu dilekçesinde, TRT’nin halkın vergileriyle kurulduğuna ve vergilerle yayın faaliyetlerini sürdürdüğüne vurgu yapılmış, TRT’nin bir kamu kurumu olduğuna dikkat çekilmişti.

TRT’nin, AKP iktidarı devrinde yayın prensiplerinden uzaklaştırıldığı belirtilen dilekçede, “Suç Duyurusu; Kamuoyu faydasının ve ekonomik menfaatlerinin gözetilmediğinin göstermesi açısından ve kamunun kaynaklarının yandaş ‘iş erkeklerina’, ‘sanatçılara’, ‘sporculara’ nasıl peşkeş çekildiğini göstermesi bakımından önemlidir” sözleri kullanılmıştı.

Kelam knousu savla ilgili açıklamada bulunan Dilmen, TRT’den 1 TL para almadım, almayı da düşünmüyorum. Kontratım de yok mukavele dahi yapmadım. Sağ olsunlar beni ekranda görmek istediler hem kurum hem vatandaş. İstemeyen olabilir, beğenmeyen olabilir ona da hürmet duyuyorum.Türkiye’nin yüzde 99’una ulaşan bir kanalda olduğum için ben mutluyum” demişti.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu da eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen’in maaşıyla ilgili tezlerle ilgili olarak, “TRT Spor yorumcularına dönük, sistematik bir biçimde devam ettirilen ve palavraya dayalı karalama kampanyalarına karşı basın açıklamamızdır” tabirlerini kullanarak toplumsal medyadan bir basın açıklaması yapmıştı.