Futbolun devlerinden Almanya, ‘çöküşle’ yüzleşiyor

Deniz

Member
Dünya futbolunun en büyüklerinden olan, geçmişte efsane futbolcular çıkaran Almanya’nın Dünya Kupası’ndan elenmesi, ülkede büyük hayal kırıklığına yol açtı.

2022 FIFA Dünya Kupası E Grubu’ndaki Almanya, dünkü müsabakada Kosta Rika’yı 4-2 yenmesine karşın, averajla birebir puana sahip İspanya’nın gerisinde kalarak turnuvaya veda etti.

Favori ekipler içinde yer alan Almanya, Katar’ın konut sahipliği yaptığı turnuva öncesinde 5’inci şampiyonluğuna ulaşmayı hedeflediğini duyurmuştu.

Ancak sonuç hüsran oldu: Alman ulusal ekibi, tıpkı 2018’de Rusya’da olduğu üzere Katar’da da, çabucak hemen küme basamağında elendi.

Alman medyası, ulusal grubun ikinci sefer küme evresinde turnuvadan elenmesini, “Büyük bir futbol ulusunun sonu”, “Dramatik veda”, “Millilerin çöküşü” ve “Büyük utanç” başlıklarıyla duyurdu, Kosta Rika’nın 4-2 mağlup edilmesini ise “en anlamsız galibiyet” kelamlarıyla yorumlandı.

Fiyaskonun sorumlusu kim?

Alman ulusal ekibi, 2018’de Rusya’da sarsılan itibarını Katar’da onarmayı hedefliyordu. Lakin Almanya’nın Katar’da bir defa daha birinci cinste elenmesi dikkatlerin “hezimetin sorumlularına” çevrilmesine yol açtı.

Eleştiri oklarının gayesinde yüklü olarak teknik yönetici Hansi Flick yer alıyor.

2006 yılından itibaren Almanya Futbol Federasyonu (DFB) bünyesinde ve karar alma süreçlerinde yer alan Flick’in, teknik yöneticiliği üstlendiği müddette de Alman ulusal ekibinin eksikliklerini tespit edip gideremediği yorumları yapılıyor.

Ancak Flick, “Ekibim ve ben düzgün bir iş çıkardık” diyerek sorunun kendisinde olmadığını söylüyor.

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) ise Alman ulusal ekibinin arka arda ikinci defa turnuvadan küme etabında elenmesine yol açan niçinlerin önümüzdeki hafta başlatılacak yuvarlak masa toplantılarıyla mercek altına alınacağını duyurdu.

“Derin bir hayal kırıklığı yaşamaktayız” açıklamasını yapan DFB Lideri Bernd Neuendorf, “Elenmiş olmak son derece acı verici. Lakin önümüze bakmak zorundayız. Bununla nasıl başa çıkacağımıza dair bir müddetç yürüteceğiz” dedi.

Hemen bir değişim sonucu almayacaklarını vurgulayan Neuendorf, haftaya birinci kriz toplantısını Alman ulusal ekip teknik yöneticisi Hansi Flick, kadro menajeri Oliver Bierhoff ve Almanya Futbol Ligi’nden (DFL) Hans-Joachim Watzke ile yapacaklarını söylemiş oldu.

DFB Lideri Neuendorf, sorumlulardan toplantıya hem Katar’da yaşananları, birebir vakitte 2018’den bu yana ulusal kadrodaki gelişmeleri kapsayacak bir tahlille gelmelerini talep ettiklerini vurgularken, “görüşmeleri karşılıklı hürmet ve itimat tabanında yürüteceğimizden yola çıkıyorum” dedi.

Gerileme trendini onarma arayışı

Almanya 2024 yılındaki Avrupa Şampiyonası’na konut sahipliği yapacak. Bu niçinle futbol dünyası, son senelerdaki gerileme trendini süratlice kırarak, Alman ulusal kadrosunu bir daha dünyanın en kuvvetli kadroları ortasına sokulmasını istiyor.

Toplamda dört sefer Dünya Kupası’nı kazanan ve üç kere de Avrupa Şampiyonu olan Almanya, son 8 yılda yaşanan başarısızlıkların niçinlerini sorguluyor.

Alman basınında yer alan yorumlarda “Almanya turnuva ekibi niteliğini yitirdi” tespitine yer veriliyor, Alman futbolunun 2016 itibariyle Dünya Kupası ve Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarındaki makus performansına dikkat çekiliyor.

10 müsabakanın yalnızca üçünü kazanabilen Alman ulusal grubunun, iki sefer birliktee kaldığı, beş kere de kaybettiği hatırlatılıyor.

Geçmişteki büyük turnuvalarda yalnızca üç sefer erken veda etmek zorunda kalan Almanya, 2018’den bu yana üç büyük turnuvadan ikisinde birinci evrelerde elendi.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da son 16’ya kalan gruplar içindeyken, İngiltere’ye 2-0 mağlup olmuş ve şampiyonaya erken veda etmişti.

Eski yıldızlar ‘acilen değişim’ daveti yapıyor

“Bir kasırganın yaklaştığını görüyorum” diyen eski ulusal antrenör Jürgen Klinsmann’a bakılırsa önümüzdeki günler Alman futbol dünyası için “oldukca fakat epey sert ve zor” geçecek.

Eski ulusal futbolcu Dietmar Hamann ise bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Flick’in bakılırsavine derhal son verilmesi gerektiğini söylerken, Almanya’nın konut sahipliği yapacağı EURO 2024’e yalnızca 18 ay kaldığını, süratli bir değişime gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Teknik yöneticilerin sorumluluğu üstlenerek istifa ettikleri Belçika ve Meksika’nın örnek alınması gerektiğine işaret eden Hamann, “Bahane, mazeret, mazeret. Artık kestirip atmanın vakti geldi” sözlerini kullandı.

Ballack ayrıyeten Alman ulusal ekibinin saygınlığını bir daha kazanması gerektiğini söylemiş oldu.

Khedire ise Flick’in taktiklerini yanlış hesaplamakla eleştirdi, Almanya’nın elenmesi için de, “Kendimi tabir edebilecek sözleri bulamıyorum, hayal kırıklığına uğradım ve öfkeliyim. Şok oldum” dedi.

Ancak Alman ulusal ekibinin teknik yöneticisi Flick’i savunanlar da var.

Eski ulusal ekip oyuncusu Torsten Frings, Almanya’nın turnuvaya makûs başladığını, öbür ekiplerin daha yeterli olduğunu söylemekle bir arada, “Ama ben Flick’in bu iş için hakikat adam olduğuna inanıyorum” dedi.

Scholz’un da üzgün olduğu belirtildi

Bu ortada Katar hezimeti, Alman hükümetinin olağan basın toplantısına da damgasını vurdu.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Wolfgang Büchner, “Almanya’daki tüm futbolseverler üzere Şansölye de Alman ulusal grubunun ilerleme kaydedememiş olmasından hüzün duyuyor” dedi.

Hükümet Sözcüsü, Scholz’ün Alman ulusal kadrosu yöneticisi Hansi Flick ile dün akşam mesajlaştığını, oyunculara da “sıcak selamlarını” gönderdiğini deklare etti.

Futbolseverlerin ruh hali

Alman ulusal kadrosunun Dünya Kupası’ndan elenmesinin akabinde spor bilgi hizmetleri SID tarafınca yaptırılan bir anket, enteresan sonuçlar ortaya koydu.

Ankete katılanların yüzde 41,5’i bu sonuca “oldukca kızgın” olduklarını söylemiş oldu. Yüzde 26’sı Dünya Kupası’ndaki öbür müsabakaları takip etmeyeceklerini, yüzde 39,6’sı ise çabucak hemen bu hususta karar vermediklerini aktardı.

Ankette Almanya’nın elendiği Dünya Kupası’nın en büyük favorilerin kim olduğu da soruldu. Bu soruya iştirakçilerin yüzde 33,9’u Brezilya, yüzde 24,6’sı ise Fransa karşılığını verdi.