İzmirli Üreticilere 4 bin 800 Küçükbaş Hayvan Hibe Edildi

Selinx1

New member
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı Programı” kapsamında İzmirli üreticilerin sürü kalitelerini artırmak maksadıyla hibe edilen 4 bin 800 küçükbaş hayvanın dağıtımı başladı.

Torbalı İlçesinde gerçekleştirilen dağıtım merasimine, Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, İzmir Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen’in yanı sıra, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri Ferhan Eroğlu, Siyasi Partilerin temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Merasimin açılışında konuşan Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, epeyce manalı buluğu projenin dağıtım merasimine konut sahipliği yapmaktan memnunluk duyduğunu söz ederek, “Üreticilerimizin de bu takviye fırsatını fazlaca güzel biçimde değerlendireceğine inanıyorum. Emeği ve katkısı olan geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İtina ise açılışta yaptığı konuşmada, “Sanayi ve turizm kenti olarak bilinen, hoşluğuyla meşhur İzmir, aslında fazlaca kıymetli bir tarım devi. Bitkisel üretimde de hayvansal üretimde de başkan bir vilayette yaşıyoruz. Bakanlık ve Vilayet Müdürlüğü olarak bizler de tarımın her alanında gerçekleştirdiğimiz proje ve takviyelerle üreticilerimizin her vakit yanlarındayız” Dedi.

İzmir’de hala 1 milyon 100 bin adet küçükbaş hayvan yetiştirildiğini söz eden İhtimam, Hibe programının detaylarına değinerek; “300 hayvancılık işletmesine katkı sağlayacak bu programda beraberinde sürü kalitesini de artırmayı hedefliyoruz. Damızlık kalitesi yüksek olan bu hayvanların sürülere dahil olmasıyla bir arada İzmir’de küçükbaş hayvancılığa kıymetli bir katkı sağlıyoruz. 85’inin Bakanlığımız hibesiyle karşılandığı 4 bin 800 damızlık hayvan, bugün itibariyle sahiplerine ulaşmaya başladı. 300 üreticimizin her birine 15 dişi 1 erkek olmak üzere 16’şar hayvan dağıtıyoruz. Tüm ülkede 651 üreticiye verilen bu dayanağın neredeyse yarısını ilimiz aldı. Hibe programından faydalanan tüm üreticilerimize iyi uğurlu olsun” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı