Joao Pedro: Fenerbahçe’ye gelerek en hakikat sonucu verdim

Deniz

Member
Fenerbahçeli futbolcu Joao Pedro bugün yapılan idmanın akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Takımın geniş olduğunu ve büyük ekiplerin opsiyonlu takımının olması gerektiğini söyleyen Pedro, Fenerbahçe’ye gelerek hakikat sonucu verdiğini de kelamlarına ekledi.

Fenerbahçe’nin dönem başında takımına kattığı isimlerden Joao Pedro, sabah idmanının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ekibin uygun bir hava yakaladığını ve her şeyin yeterli gittiğini söz ederek kelamlarına başlayan Pedro, “Son maçımızda da bunu gösterdik. Birlik havası hakim ve kompakt bir maç çıkardık. Hocamız da epeyce dikkatli. Şu anda bizim için her şey düzgün gidiyor” dedi. Türkiye Ligi’ni de pahalandıran Pedro, “Brezilya’da biraz daha teknik bir futbol oynanıyor. İtalya’da taktiksel manada çalışılmış futbol oynanıyor. Buraya gelmedilk evvel burada oynamış kimi futbolcularla konuşup bilgi almıştım. Burada fazlaca rekabetçi, fizikî manada güçlü lakin teknik futbol oynandığını söylemişlerdi. Dışarıdan görmüştüm Türkiye Ligi’ni ve daha sonrasında gelip deneyimledim. Beni şaşırtan bir şey olmadı. Ekim ayında fazlaca maç oynayacağız ve fizikî manada formumu bulacağım. Benim için değerli olan bu ekibe ve arkadaşlarıma adapte olmak. Zira 8 yıl birebir grupta oynadıktan daha sonra nereye giderseniz gidin adapte olmak kolay olmuyor” tabirlerini kullandı.

“Doğru sonucu verdiğimi düşünüyorum”

Fenerbahçe’nin Brezilya’da bilinen bir ekip olduğunu ve epeyce büyük bir kulüp olduğunu söyleyen Joao Pedro, “Brezilya’da Fenerbahçe’nin büyüklüğünü duyuyoruz. Yakından tanıma fırsatımız olmasa da ne kadar büyük bir ekip olduğunu, taraftarlarını biliyoruz ve duyuyoruz. Lakin buraya geldikten daha sonra epey büyük bir kadro olduğunu bir kere daha gördüm. Şampiyonlukları olan ve her vakit kazanmak için oynayan büyük bir kadro ve aslına bakarsan taraftarın bu büyüklüğü beni buraya getirdi” dedi. Transfer sürecinde Galatasaray’ın kendisiyle ilgilendiğinin söylenmesi üzerine konuşan Pedro, “Transfer sürecinde spekülasyonların olması olağan. İtalya’da art geriye geçirdiğim uygun dönemlerin akabinde bunların konuşulası da olağan. Fakat en düzgün yanıtın, burada olmam olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe’den teklif gelince çabucak kabul ettim ve süreç hayli süratli gelişti. En hakikat karşılık, burada olmam ve hakikat olanı yaptığımı düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“Büyük kadroların opsiyonlu takımı olur”

beraber oynadığı oyuncuların, kendi performansını da etkilediğini söyleyen Pedro, “beraber oynadığınız oyuncuların özellikleri değişebiliyor. 8 yıl boyunca birebir ligde oynadıktan daha sonra bir yere gelince adaptasyon konusunda biraz zorlanma oluyor. Yalnızca saha ortasında değil, toplumsal ömürde da bu değişiyor. Ben gerçek sonucu verdiğimi düşünüyorum. Taktiksel manada hocamızın istediklerini de yerine getirmeye çalışıyorum” dedi.

Taraftar için alanda her şeyi vermeleri gerektiğini de söyleyen Joao Pedro, “Taraftarların dayanağını ve tutkusunu hissetmek fazlaca kıymetli. Basketbolu fazlaca seviyorum ve Kobe, “Eğer taraftarlar paralarını harcıyorsa, bizi destekliyorsa biz de her şeyimizi vermeliyiz” demişti. Ben de bu biçimde düşünüyorum. Kendi konutumuzda oynadığımız maçlarda atmosfer epeyce farklı oluyor fakat bir de bunu içeriden izlemek fazlaca farklı” diye konuştu. Grup ortasında değerli bir rekabet olduğunu da söyleyen Joao Pedro, “Oyuncular içindeki rekabet ekip için düzgün hatta harika. Zira büyük ekip budur. Elinizde fazlaca fazla opsiyon olması gerekiyor. Bizim takımımızda da her mevki için epeyce opsiyon var. Biz artık bunun latifesini yapıyoruz, hocanın işi güç diye. Takımımızda kıymetli isimler var ve otomatik olarak her insanın düzeyi üste çıkıyor. Son maçta penaltı kaçırdım ve üzüldüm. Gol atmak için oynarız. Lakin buna takılmadım. Şu anda birinci penaltıcı Valencia ve daha uzun müddettir burada. Bu durum da maçtan maça değişebilir. Değerli olan takımda hayli fazla penaltı atan oyuncu olması” diyerek devam etti.

“Fenerbahçe’de oynuyorsanız, ulusal ekip yetkilileri sizi takip eder”

Milli grup hakkında da konuşan Joao Pedro, “Fenerbahçe’de oynadığım surece ulusal grup yetkililerinin beni görmemesi mümkün değil. Artık izleniyor olacaksınız ve bu durumda performansım belirleyici olacaktır. Çok fazla gol atmak istiyorum, bunun için epey çalışıyorum ve özgüvenliyim. Gol konusunda kendimce hedeflerim ve lakin bu bana kalmasını istediğim bir sır” dedi. 30 yaşındaki futbolcu, son olarak 2 Ekim’de oynanacak olan Beşiktaş derbisi hakkında “Gençken çok derbi izlemiştim. Alex’in oynadığı devirde Galatasaray derbilerini izlemiştim. Şu anda tek istediğim maça hazırlanmak. bu biçimdea kadar epeyce su içip, düzgün beslenip, rakip ekibin görüntülerini izleyip maça hazırlanmak istiyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.