Messi, Dünya Kupası finalinden sonra kiminle forma değiştirecek?

Deniz

Member
DOHA, Katar — Lionel Messi’nin formalarından birini alma fikriyle ilgili bir şey, en deneyimli, ayık rakiplerin bile sıcak, hevesli bir hayran kitlesine dönmesini sağlıyor. Devre arasında peşine düşerler, son düdükte etrafını sararlar. Takım arkadaşları, en iyi performanslarının değerli bir hatırasını talep etme hakkı için kendi aralarında savaşırlar.

Fransa, Pazar günü Lusail İkonik Stadyumu’nda Messi’nin Arjantin’iyle karşılaştığında, Dünya Kupası madalyası dışında 35 yaşındaki Messi’nin gömleğinden daha gıpta ile bakılan bir ödül olmayacak. Ne de olsa, muhtemelen en son sınırlı sayıda üretilen koleksiyon ürünüdür, sonuçta var olan – en fazla – dört kişiden biridir: dünyanın en büyük oyuncusu tarafından dünyanın en büyük maçında giyilen bir forma.

Kötü haber şu ki, muhtemelen kimse tarafından kullanılamıyor.

Maçlarda giyilen gerçek Messi formalarının sayısını tespit etmek zor. Arjantin’in Salı günü yarı finalde Hırvatistan’a karşı kazandığı galibiyet resmi olarak 1.002 oldu. Messi’nin üst düzey kariyerinde kulübe ve ülkeye bağlılık. Ancak bu, 1.002 Messi forması olduğu anlamına gelmez. Aslında, gerçek sayının iki kat daha yüksek olma olasılığı daha yüksektir.

Birçok oyuncu maçlar sırasında iki forma giymeyi ve devre arasında yeni bir numaraya geçmeyi seçer. Messi’nin bunu her maçta yapıp yapmadığı net değil ama kesinlikle zaman zaman yaptı. Örneğin 2012’de Alman Bayer Leverkusen takımının yetkilileri, devre arasında Messi’nin formasını kimin alacağı konusunda tartışan iki oyuncuyu uyarmak zorunda kaldı.

Bununla birlikte, dolaşımda onun terinin izlerini taşıyan birkaç bin Messi gömleği olabileceği gerçeği, onları bulmanın daha kolay olduğu anlamına gelmez. Messi katı bir forma değiştirme protokolü izliyor. İlk kuralı şudur: Değişimi asla başlatmaz. Şimdiye kadar sadece bir istisna yaptı. Kariyerinin başlarında, o zamanlar Real Madrid’de olan Zinedine Zidane ile görüştü ve formalarını değiş tokuş edip edemeyeceklerini sordu. Bunun dışında “Gömlek istemiyorum” dedi.

İkinci kuralı: Başka bir Arjantinli ile yer değiştirmeyi tercih ederdi. 2017’de, Instagram hesabında, Barselona’daki evinde, yıllar boyunca topladığı tüm formaların sergilenmesine adadığı, her biri kusursuz bir şekilde düzenlenmiş ve kusursuz bir şekilde sunulan odanın bir fotoğrafını yayınladı.

Birçoğu, zamanının en parlak yıldızlarından bazılarının adlarını taşıyor: Thierry Henry, Luis Suárez, Philipp Lahm, Iker Casillas. Ancak çoğunluk yurttaşlarına ait: sadece Ángel Di María, Sergio Agüero ve Messi’nin kahramanı dediği oyuncu Pablo Aimar gibi meslektaşları ve arkadaşları değil, aynı zamanda daha az tanınan Chori Domínguez, Oscar Ustari ve Tomás De Vincenti, Arjantin Birinci politikasından yararlanan herkes.

Messi’nin bir arkadaşı ve eski uluslararası takım arkadaşı Maxi Rodríguez, “Yıllar içinde epeyce kazandım,” dedi. “İspanya’dayken, Espanyol ve Atletico Madrid’deyken ona karşı çok oynadım. Önceden hiç ayarlamadık ya da bunun hakkında konuşmadık. Sadece fırsatımız olduğunda oluyordu.”

Rodríguez, koleksiyonuna Messi kadar titiz davranmadığını biraz utanarak itiraf etmesine rağmen, kendi vitrinlerinde birkaç Messi gömleği olduğunu söyledi. Yine de, Messi olmadan önceki kariyerinde Arjantinli ile forma değiştiren bazı oyunculardan daha iyi durumda.

Eski İskoç Celtic takımı kaptanı Stephen McManus, 2008’deki Şampiyonlar Ligi maçından sonra Messi ile forma değiştirdi. McManus, özellikle Messi ile değişiklik yapmak için özellikle motive olduğunu hatırlamıyor; Daha da endişe verici olanı, formayı tam olarak ne yaptığını hatırlamıyor.

Son yıllarda onunla aynı sahayı paylaşmak nasıl bir onur haline geldiyse, futbolcuların talip olduğu bir onur haline geldi ve Messi’nin formasını giymek başlı başına bir rekabet sporu haline geldi. 2018’de Hollanda tarafı PSV Eindhoven, o sırada kulübün menajeri Mark van Bommel’in “profesyonel” olmadığını söylemesinin ardından, devre arasında Messi’yi kovalayıp forma istememesi konusunda kendi tarafını uyardı.

Jenerasyonlarının en iyi iki oyuncusu arasındaki rekabetin oyunu nasıl şekillendirdiğini anlatan “Messi vs. Ronaldo”da bildirildiği üzere, Messi, Ağustos 2021’de Fransız tarafı Reims Paris Saint-Germain’den “beş oyuncuyla çevriliydi”.

Genç Hollandalı kanat oyuncusu Mitchell van Bergen’e – o maçta da ilk kez forma giyen – formayı zaten başka birine vaat ettiğini nazikçe söylemek zorunda kaldı. Ayrıca, olay için kalabalıktan çağrılan Reims kalecisi Predrag Rajkoviç’in 2 yaşındaki oğluyla fotoğraf çektirmek zorunda kaldı.

Bununla birlikte, Dünya Kupalarında kurallar biraz daha esnek görünüyor ve bir Messi gömleğini ele geçirmek daha çok bir piyango gibi. Arjantin, burada grup aşamasında Polonya’yı yendikten sonra, Polonyalı sağ bek Matty Cash tünelde aylak aylak dolaşırken, Arjantin kalecisi ve Cash’in Aston Villa’daki takım arkadaşı Emiliano Martínez tarafından çağrıldı.

Cash, “Bana bir hediye aldığını söyledi,” dedi. “Bana onu tünele kadar takip etmemi söyledi ve ardından soyunma odasına gidip beklememi söyledi. Benim için bir Messi formasıyla çıktı. Onu gerçek hayatta yakından görmekten daha iyi olamaz. Sanırım devre arasında yanımdan geçti ve ona bakıp şöyle düşündüm: Bu Messi.” (Cash’in turnuvası, bir gün onun kadar değerli olabilecek başka bir ödülle sona erdi: Polonya, Fransa’ya karşı elendikten sonra Kylian Mbappé’nin formasını aldı. 16. turda.)

Diğerleri biraz daha fırsatçıydı. Avustralya’nın son 16 turunda Arjantin’e yenilmesinde kullanılmayan bir yedek oyuncu olan Cameron Devlin, “Sahaya çıktım ve tüm çocukları teselli ettim ve ardından Messi’nin elini sıktım” dedi. Orada olduğu için Devlin şansını deneyebileceğini düşündü.

Messi’den gömlek değiştirmesini istemesi üzerine “Kimse bir şey söylemedi, ben de şansımı denedim” dedi. “Beni içeride göreceğini söyledi ve aynen öyle oldu. Kesinlikle önce diğer adamlardan birinin bu fırsata sahip olmasını istedim, ama kimse bunu almadı, ben de neden olmasın dedim.

İskoç kulübü Hearts’ın 24 yaşındaki orta saha oyuncusu Devlin, Messi’nin bir zamanlar forma değiştirdiklerini “kesinlikle” düşünmediğini söyledi. “Almasına bile şaşırdım” dedi. “Hala o soyunma odasında yerde olabilir.”

Ancak Devlin için, bir Messi gömleği kapacak kadar şanslı – ya da yeterince Arjantinli – tüm oyuncular gibi, sahip olmaya değer bir ödül. İspanyol tarafı Real Sociedad’da uzun ve başarılı bir kariyere sahip olan orta saha oyuncusu Xabi Prieto, “Yüzlerce forma sahip olmalıyım” dedi.

Koleksiyonundaki formaların büyük bir kısmının depoda olduğunu söyledi. Messi’nin aksine onlarcasını sergilemedi. “Karşı oynadığım en iyi oyunculardan, benim için en önemli futbolu izlediğim odada çok az kişi var” dedi. Bu oldukça uzun bir liste: Prieto 2003’ten 2018’e kadar oynadı; Ronaldo’nun hem Brezilya hem de Portekiz versiyonlarıyla, Zidane ile, Ronaldinho ile karşı karşıya geldi.

Ancak 2015’te satın aldığı Messi gömleği diğerlerinden daha çok değer veriyor. “Maçtan önce başka kimse hak iddia etmemişti ve maç bittikten sonra kimse ona bunu sormamıştı” dedi. “Yani ben de olabilirim diye düşündüm. Bu benim favorim. Benim için o gelmiş geçmiş en iyisi.”

Tabii ki, formanızı bir Dünya Kupası finalinden geri almak, formanızı kapacak kadar şanslı – veya yeterince bilgili – herhangi bir Fransız oyuncu için en büyük hatıra olacaktır. Ancak, oranlar onların lehine olmayabilir. Messi’nin kendi koleksiyonundaki gururu, 2014’teki ilk Dünya Kupası finalinde giydiği gömleğe ait gibi görünüyor. Bazı şeyler o kadar önemli, o kadar koleksiyonluk, o kadar değerli olabilir ki, Messi bile onları kendisi için istiyor.