Napoli’nin stoperi Kalidou Koulibaly: Bana “lanet muhtemel maymun!” diye bağırdılar

Deniz

Member
Napoli’nin defans oyuncusu Kalidou Koulibaly, pazar günü Fiorentina’yı deplasmanda 2-1 yendikleri maçta Fiorentinalı bir kesim taraftarın kendisine “Lanet mümkün maymun” söylemiş olduğini tabir etti.

Serie A’nın 7. haftasında Fiorentina deplasmanında alana çıkan Napoli, Lucas Martinez‘in golyüyle 1-0 geriye düşmesine karşın Hirving Lozano ve Amir Rahmani‘nin golleri ile 2-1 kazanmayı başardı ve liderliğini sürdürdü.

Ancak tahminen de maçın da önüne geçebilecek bir olay yaşandı. Müsabakanın akabinde Instagram hesabından bir açıklama yapan Koulibayl, şunları söylemiş oldu:

“Bana ‘lanet muhtemel maymun!’ diyorlardı. Bu insanların sporla hiç bir ilgisi yok. Kimliklerinin tespit edilip statlardan sonsuza kadar uzak tutulması gerekiyor.”

Osimhen’den Koulibaly’e dayanak

Bu olay, Koulibaly’nin ekip arkadaşı Victor Osimhen‘in birebir maçta ırkçı tacizden şikayet etmesinden birkaç dakika daha sonra yaşandı.

Aileleri, ayrımcılığa karşı eğitmeye çağıran Osimhen, şu yorumu yaptı:

“Çocuklarınızla, anne babanızla konuşun; deri renginden dolayı bir şahıstan nefret etmenin ne kadar iğrenç olduğunu anlamalarını sağlayın. Irkçılığa hayır.”

Daha evvelki örnekleri de var

Eylül ayının başlarında, AC Milan orta saha oyuncusu Tiemoue Bakayoko, Lazio taraftarlarının kendisine ve kadro arkadaşı Franck Kessie‘ye yönelik ırkçı tezahüratlar yapmasından şikayet etmişti.

Fransız oyuncu, şikâyetini şu sözlerle aktarmıştı:

“Sıcak karşılama için teşekkürler Rossoneri. Ne yazık ki birinci maçımda sakatlandım lakin en değerlisi ekip için üç puan. Birtakım Lazio taraftarlarına ve onların bana ve kardeşim Franck Kessie’ye yönelik ırkçı haykırışlarına karşı kuvvetliyüz ve deri rengimizle gurur duyuyoruz. Onları teşhis etmek için kulübümüze itimadım tam.”