Nihat Özdemir: Türk hakemliğinde yeni bir devir başlıyor; ihtilal sayılacak bir projeyi hayata geçiriyoruz

Deniz

Member
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Nihat Özdemir, Türk hakemliğinde yeni yılla bir arada yeni bir periyodun başladığını söylemiş oldu.

Nihat Özdemir, TFF Riva Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen 2021-2022 Dönemi Merkez Hakem Heyeti (MHK) Hilmi Ok Kış Semineri’nin resmi açılışına ve FIFA kokartı takma merasimine katıldı.

Merasimde, TFF 1. Lider Vekili Servet Yardımcı ve idare şurası üyeleri, Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, VavaCars Fatih Karagümrük Kulübü Lideri Süleyman Hurma, Çaykur Rizespor Kulübü Lideri Tahir Kıran, Adana Demirspor Kulübü Lideri Murat Sancak, 1. Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve İstanbulspor Kulübü Lideri Ecmel Sarıalioğlu ve hakemler de yer aldı.

Açılışta konuşan Özdemir, “2,5 yılı TFF Başkanlığım devri olmak üzere yaklaşık 7 yıldır hakemlerimizle birlikteim. Bu süreçte biroldukça hakem seminerine katıldım, bilhassa hakemlerimizin yanında olmak, onları anlamak ve takviye vermek istedim. Bildiğiniz üzere, Türk hakemliğinde yeni yılla birlikte, yeni bir periyot başlıyor. İhtilal sayılacak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Hakemliğimizde bilimsel ve teknoloji kullanmasına yeni bir anlayış getiriyoruz. Harika Lig ve 1. Lig Kulüpler Birliğimiz ile ortaklaşa, Türk Futbol Hakemliği Çalışma Kümesi oluşturduk. Bu işi, tüm paydaşlarıyla ve konsensüsle çözmek için birinci kez bu kadar geniş kapsamlı biçimde bir ortaya geldik.” tabirlerini kullandı.

Türk hakemliğinin gelişimi için ağır bir efor verildiğini aktaran Nihat Özdemir, şöyleki konuştu:

“Hakemliğin dünyadaki en değerli isimlerinden David Elleray ile danışman olarak anlaştık. Sayın Elleray, bizlere bir kıymetlendirme raporu sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Komitemizde, iki aydır yeni sistem üzerinde ağır bir biçimde çalışmalarda bulunuyoruz. Bütün Liderlerimiz bu toplantılara katılıyor, fikirlerini söylüyorlar. Samimi biçimde bu projeye inançlarını ve takviyelerini anlatıyorlar. En son geçtiğimiz hafta Riva’da, liderlerimizin iştiraki ile yaptığımız bir toplantımız oldu. görüşmede, tüm liderlerimiz çalışmalarla ilgili olumlu izlenimlerini bir dahaledi. Hatta ziyaretimize gelen Beşiktaş Kulübümüzün Lideri Sayın Ahmet Parıltı Çebi, Riva’dan fazlaca güzel izlenimlerle ayrıldığını, yeni devirle birlikte hakem yanılgılarının olmayacağının muştusunu verebileceğini kamuoyuna anlattı. Bu projeye takviye veren tüm lider ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum.”

“MHK de hakemler de bugüne kadarki yanılgıların farkındalar”

MHK başkanlığına Serdar Tatlı’nın yerine Ferhan Gündoğdu’nun geldiğini hatırlatan Nihat Özdemir, “Sayın Gündoğdu’nun hem hakem hem akademisyen tıpkı vakitte yönetici kimliğiyle, Türk hakemliğinde değerli projelere imza atacağına inanıyorum. 27 Ekim’de misyona başlayan yeni heyetimiz, iki aylık süreçte, değerli adımlar attı. Öncelikle VAR takımını genişletmek için çalışmalarına başladı. TFF İdare Heyeti olarak bizler de talimat değişiklikleri ile kendilerine dayanak verdik. Gelecek dönem Spor Toto 1. Lig’de VAR sistemini hayata geçirecek olmamızı da göz önüne alan heyetimiz, VAR Projesi’ni aralık ayı ile bir arada devreye sokup var sertifika sürecini tamamlayan hakemlerimizi AVAR2 olarak alana sürdü.” değerlendirmesinde bulundu.

Aralık ayı sonunda hakemleri kıymetlendirmek üzere fazlaca geniş kapsamlı eğitim ve testler içeren bir seminer düzenlediğini lisana getiren Özdemir, “Türk hakemliğine yeni yüzler kazandıracak, hakemliğimizin geleceğini sağlama alacak tüm bu çalışmalar, artarak devam edecektir. MHK değişimi ile bir arada, hakemlerimizin düzgüne giden bir performansı olduğunu gözlemliyoruz ve bu hususta umutluyuz. Bu kapsamda, tüm kulüplerimizden beklentimiz, devam eden Türk hakemlik sistemi çalışmalarına da katkı veren Merkez Hakem Konseyimize her manada dayanak olmalarıdır.” tabirlerini kullandı.

Hakemlere de seslenen ve ikazlarda bulunan TFF Lideri şu sözleri kullandı:

“Mevcut futbol ortamında güç bir vazife yapıyorsunuz. Futbolun en kritik aktörü olarak maalesef kusur krediniz yok denecek kadar az. Zira futbol hayli büyüdü, beklenti arttı, tenkit fazlalaştı. ötürüsıyla sizlerin yükü fazlaca ağırlaştı. Bu ortamda sizlerin yükünü hafifçeletmek ismine, bizler elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Lakin sizlerden de azami uygun idareler bekliyoruz. Alanda gerilmeyin sakin olun, tereddüt etmeyin, gördüğünüzü çalın, korkmayın, cesurca kararlar alınm lakin en değerlisi inanç hissini verin. Bağlantı dilinize kesinlikle dikkat edin lakin Türk hakemliğini sakın alanda ezdirmeyin. Unutmayın ki sizler federasyonumuzu temsil ediyorsunuz. Sizlerin ikinci yarıda fazlaca başarılı olacağınıza inanıyorum.”

FIFA kokart merasimiyle ilgili de konuşan Nihat Özdemir, “İlk sefer FIFA kokartı takacak olan hakemimiz Zorbay Küçük ile seçkin kategoriye yükselen Halil Umut Meler’i tebrik ediyorum. bir daha Katar 2022 Dünya Kupası aday hakem seminerine davet edilen seçkin hakemimiz Cüneyt Çakır’ın da muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum. Tüm hakemlerimize dönemin ikinci yarısı için muvaffakiyet temenni ediyorum. futbol ailemize, bir kere daha yeni yılda sıhhat, huzur ve muvaffakiyet dileklerimi sunuyorum.” formunda konuştu.