Pandemide su bidonlarıyla çalışıp, bronz madalya kazandı

Deniz

Member
Antalya’da Koronavirüs niçiniyle turnuvalar iptal olduktan daha sonra kısıtlamadan dolayı konutunun bahçesinde 5 litrelik plastik su bidonlarını demir çubuğa takıp kaldırarak halter idmanı yapan Canan Canpolat (16), katıldığı birinci şampiyonada bronz madalya kazandı.

Antalya’da yaşayan Canan Canpolat, 2 yıl evvel halter sporuna başladı. Ailesi, uzunluğunun kısa kalacağı, elini, ayağını inciteceği kanısıyla halterle ilgilenmesine karşı çıkmasına karşın Canan, idmanlara devam etti. Antrenörü Ekrem Celil idaresinde birinci katıldığı turnuvada Antalya 1’incisi olan Canan, birebir yıl düzenlenen Türkiye şampiyonasında gümüş madalyanın sahibi oldu. Kızlarının başarısı üzerine Canpolat ailesi de çocuklarına dayanak verip, amaçlarına muvaffakiyetle ulaşması için yardımcı oldu. Ulusal gruba seçilmeyi hedefleyen Canan, Koronavirüs pandemisi niçiniyle idmanlara orta vermek zorunda kaldı.

Ulusal ve milletlerarası turnuvalar iptal edilince ulusal ekip forması giyme hayalini erteleyen Canan, gayelerinden vazgeçmeyerek meskeninde idman yapmaya başladı. Salgın niçiniyle spor salonunda idman yapamayan Canan, konutunun bahçesinde koşu, cimnastik ve ısınma hareketleri yapıp, su bidonlarıyla tartı çalıştı. Demir çubuğa 5 litrelik plastik su bidonları takıp halter üzere kullanan Canan, lastik ipi demir kapıya bağlayarak bacak ve kol kaslarını geliştirdi. Spor salonu kullanmasına yönelik kısıtlamaların sona ermesiyle antrenörüyle çalışmalarına sürat veren Canan, geçen hafta Bursa’da düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı.

Afyonkarahisar’da 6-10 Temmuz’da yapılacak Türkiye Gençler ve U23 Halter Şampiyonası’na hazırlanan Canan, “2 yıl evvel haltere başladım. İkincilik kazandım, daha sonrasında pandemi niçiniyle salona giriş kısıtlaması oldu. Pandemi niçiniyle meskende olduğum süreci idman yaparak geçiriyorum. Bahçede koşup, su şişelerinden yaptığım halterle yük kaldırdım. Formda kalabilmek için günde iki idman yaptım. Kısıtlamaların sona ermesiyle salonda çalışmalara başladım. Altın madalya hedeflediğim Türkiye şampiyonasında üçüncülük kazandım. Türkiye Gençler ve U23 Halter Şampiyonası’nda altın madalya kazanmayı hedefliyorum. Gayem ülkemi Avrupa ve dünya şampiyonasında en düzgün biçimde temsil etmek” diye konuştu.