Pele, binlerce Brezilyalı tarafından 24 saatlik cenaze töreninde onurlandırıldı

Deniz

Member
Yılbaşı günü sabah 6’da Antônio da Paz, futbol ikonu Pelé’nin cenazesi için bir otobüse bindi ve dört saat boyunca idolünün yerleştirileceği Brezilya’nın Santos kentine gitti.

Geldiğinde tam bir gün erken gelmişti ve sıranın ilk sırasındaydı. Sandalyesi, battaniyesi, yastığı yoktu. Sadece ev yapımı bir taç, plastik bir Dünya Kupası kupası ve bir Brezilya bayrağı.

Pazar günü betonda geçirdiği geceyi hatırlayan da Paz, “Başım ağrımasın diye sadece gömleğim ve şapkamla uyudum,” dedi. “Ama buna değdi çünkü o kral. Brezilya’yı dünyaya getiren bir adam – onun aracılığıyla, topun aracılığıyla.”

Brezilyalıların ve diğer birçok kişinin futbolun kralı olarak adlandırdığı adama olan sevgi, hayranlık ve saygı, Pazartesi günü Pelé’nin futbol kulübünün elektrik yıldızı olarak haritaya koymak için 18 yılını harcadığı bir liman şehri olan Santos’ta açıkça görüldü.

Santos, 16.000 kişilik stadyumunun kapılarını Pazartesi günü sabah 10.00’da açtı ve Pele’nin orta sahada karanlık bir tabutta yatan, çiçeklerle kaplı ve bir peçeye sarılmış cesedinin yanından sürekli bir taraftar akışı akmaya başladı. Etrafındaki tribünler, ona benzeyen pankartlarla ve “Viva o rei” veya “Yaşasın Kral” mesajıyla kaplıydı.

Brezilya’nın dört bir yanından ve ötesinden taraftarlar saygılarını sunmak için stadyumun önünde sıraya girdiler ve hattın sabah geç saatlerde stadyuma ulaşması yaklaşık iki saat sürdü. Sömürge mimarisinin gölgesinde kızları olan babalar, oğulları olan anneler ve bira, kızarmış atıştırmalıklar ve güller satan satıcılar vardı. Bir adam, almak isteyen herkese aceleyle pizzacı menüleri dağıttı. Konuşma tek bir şey hakkındaydı. Yanından geçerken bir adam diğerine “Onun üstünde sadece Allah var” dedi.

Girişim yatırımcısı 41 yaşındaki Marcelo Alves da Silva, “Buradaki atmosfer biraz hüzün ve biraz da neşe – öldüğü için üzüntü ve onu oynarken gören ve hikayesi hakkında konuşan insanlar nedeniyle sevinç” dedi. analist, etkinliğe omuzlarında 4 yaşındaki oğlu Mathias ile katıldı. Da Silva izin aldı ve São Paulo’dan iki saat sürdü. “Oğluma göstermek önemliydi” dedi.

Ama herkes buna hazır değildi. 91 yaşındaki Onofra Rovai, 50 yıldır stadyumun girişinin karşısında yaşıyor ve yıllar içinde Pelé ile birkaç kez tanıştığını söylüyor. Emekli bir dikiş öğretmeni olan Rovai, Pazartesi günü ikinci kattaki koltuğundan kalabalığın kıvrımlı bir şekilde stadyuma girişini izledi, ancak onlara katılmayacağını söyledi. Santos forması giymiş, “Onu eskisi gibi canlı bir şekilde hatırlamak istiyorum” dedi. “Benim için ölmedi.”

Hattın sonunda, da Paz pirinç ve fasulyeden oluşan bir öğle yemeğinden yeni dönmüştü – 24 saat boyunca neredeyse hiçbir şey yememişti – ve şimdi sıraya yeniden katılmak için yola çıktı.

Sonra birisi yaklaştı ve sırtına bir tokat attı. Geçen hafta Pelé’nin São Paulo’daki hastanesinin önünde beklemeye başladıklarında da Paz’la tanışan 68 yaşındaki sürücü Renato Sousa do Santo idi. Futbol yıldızıyla tanışmak için içeri girmeyi ummuşlardı ama bunun yerine dışarıda mahsur kaldılar ve kaldırımda bir dostluk kurdular.

Sousa, “İçeri girmemize izin vermediler, bu yüzden burada olduğumuz gibi orada öylece durduk” dedi. “Duvara tabelalar astık ve tüm muhabirler gelip bizimle konuştu.”

Sonra uzaktan başka bir ses, “Sorun nedir beyler? Ben burada olacağımı söylememiş miydim?”

São Paulo banliyölerinden bir ressam olan 62 yaşındaki Marcolino Olímpio de Oliveira idi. Ayrıca, yıldızın son günlerinde bir araya gelen küçük bir grubun parçası olan Paz ve Sousa ile Pelé’nin hastanesinin dışında tanışmıştı. Şimdi cenazesinde yine birlikteydiler.

Pele hakkında büyük bir kitap taşıyan Olímpio, “Pele her şeydi,” dedi. “Oyunculuktan şarkıcılığa, oyunculuktan yaptığı her şeyi iyi yaptı.” Son zamanlarda Pelé’nin filmlerinden birini izlediğini söyledi. “İki kez ağladım” dedi.

Erkekler yan yana dizildi. İki saat sonra Pelé’nin tabutunun yanından geçtiler. Da tarlada yürürken Paz’ı aradı ve üzerinde “Brezilya kralı kaybetti, ancak Brezilya halkı işinizi unutmayacak” yazan ev yapımı bir tabelayı kaldırdı.

Stadyumdan ikinci kez ayrıldıktan sonra da Paz’ın planı netti: “Hemen çıkıp hemen geri döneceğim.”