Pele New York’u kasıp kavurduğunda

Deniz

Member
Ağustos 1967’ydi. Yankees masanın en altında çürüyor, harika yılları geride bırakıyordu. Mets henüz Mucize Mets olmamıştı. Yine de, o zamanlar bir futbolcunun çok sayıda New York spor taraftarını – hatta tüm Amerika Birleşik Devletleri’ni fethedeceğini hayal etmek zordu.

Ama işte oradaydı, 5 fit 8 inç ve 145 pound. pele Elbette spor gazeteciliğindeki biz onu zaten duymuştuk. Brezilya’yı iki Dünya Kupası şampiyonluğuna taşımıştı. Hatta bir yıl önce onu New York’ta oynarken görmüştük.

Ama bu futboldu. Göçmenlerin evlerinden getirdikleri Bronx, Queens veya Brooklyn’deki bazı mahallelerde oynanmasına rağmen, henüz ülke çapında yaygınlaşmamıştı.

Pelé, Broadway ve 34th Street’teki Sheraton-Atlantic Hotel’de bir basın toplantısı düzenledi. Bir gün sonra Brezilyalı takımı Santos, Yankee Stadyumu’nda Inter Milan ile karşılaştı. Bir yıl önce Pelé, Randall’s Island’da taraftarların bir hakemin itibarını protesto etmek için tribünlerden sahaya koştuğu gürültülü bir maçta oynamıştı.

Şimdi, destekçilerin bir lig oluşturarak Amerika’da futbolu genişletmeyi düşündüklerine dair söylentiler vardı ve başlamak için daha iyi bir yer, ona başlamasına Kara İnci “olarak bilinen Pelé’den daha iyi hangi sporcu yardımcı olabilir?

Güney Amerikalı bir gazete muhabiri ilk soruyu sordu.

“Saygıdeğer efendim,” diye söze başladı.

Ve burada başka bir şey olduğunu fark ettim.

“Saygıdeğer Efendim” mi? Kimsenin Willie Mays’e “Saygıdeğer Efendim” diye hitap ettiğini bile sanmıyorum. Açıkçası, bu tipik bir Amerikan atlet değildi. (Bu arada, yılda 125.000 dolarla Mays, o zamanlar en çok kazanan beyzbol oyuncusuydu. Pelé, Santos için 200.000 dolar kazandı).

Yabancı muhabirler, Brezilya’nın ulusal hazinesi saydığı bu cana yakın, güler yüzlü adama baktıklarında, yüzlerinde mutlu bir ifadeyle sorularını sormaya devam ettiler.

Bu doğru, onu resmen Özgürlük Anıtı gibi yapan ulusal bir hazine. Brezilya yasalarına göre ülke dışında başka bir takıma satılamaz.

Adından başlayarak onunla ilgili her şey büyüleyiciydi. Brezilyalı bir muhabir bana São Paulo’da sokak futbolunun “Pelada” olarak adlandırıldığını söyledi.“; Oyunun o kadar ikonuydu ki, Pele lakabını kazandı. (Bununla birlikte, Pele’nin kendisi otobiyografisinde takma ad için birkaç olası açıklama sunmuştur, ancak büyük olasılıkla bu, çocukken hayran olduğu Bilé adlı bir oyuncunun türeviydi.)

O zamanlar 26 yaşında olan Pelé, Amerika’nın en ünlü stadyumunda sahneye çıkmadan önce uluslararası basına konuşurken oldukça rahat görünüyordu. Geniş kapsamlı ticari ilgi alanlarından, 7 aylık kızı hakkında konuştu.

Maçtan önce 15.000’den fazla bilet satıldı. İnsanlar ne görecek? Bu mütevazi adam, Amerikalıların futbola ilgi duymasını sağlayacak ne yaptı?

İpuçları vardı. Geçen yılki maçında, sezonun ikinci yarısı başladığında taraftarlar sahaya koştu. Bir kadın Pele’yi öptü. Diğer taraftarlar bazı oyuncularla kavga etti. Kaotik bir sahneydi.

Ama izledikçe neden Güzel Oyun olarak tanındığını anladım. Ve New York City College’da futbol oynadığım ilk zamanı hatırladım. Çoğu New Yorklu çocuk gibi ben de beyzbol, sokakta stickball, spor salonlarında ve yerel okullardaki kortlarda basketbol oynamıştım.

Ama futbol oynamaya başladığımda, beyzbolda bile sahip olmadığım bir özgürlüğe sahip olduğumu hissettim. Ve futbolda her zaman oyunun içindesin. Her zaman hareket halindesin. Asla durmazsın – neredeyse hiç durmazsın. Oyun devam ediyor ve sen her zaman oradasın.

Ve şimdi, üniversiteden sonraki onca yıl boyunca, Yankee Stadyumu’nda Pelé’yi izlerken ve Portekizce bağıran taraftarları dinlerken -New York’ta hatırı sayılır bir Brezilya nüfusu vardı- Pelé’nin neden ulusal bir hazine haline geldiğini anladım.

İlk yarıdan hemen önce üç Inter oyuncusu etrafını sardığında ve biri ona çelme taktığında yaralandı. Pele ikinci yarıda oturdu.

Hepsi aynı. Maçta 37.063 taraftar vardı, ardından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir futbol maçı için en yüksek üçüncü taraftardı.

Birkaç kısa yıl içinde, büyük lig futbolu Amerika’ya geldi ve sadece bir heves olarak değil. Ve tabii ki Pele geldi, kocaman gülümsemesini, inanılmaz kafa ve sırt tekmelerini ve spora olan çocuksu coşkusunu getirdi.

Amerikalılara futbolun neden güzel bir oyun olduğunu gösterdi.