Realme 13 Pro+ kamera yapay zeka özellikleri test edildi: Etkileyici

uzman

Active member
Realme 13 Pro serisinin 30 Temmuz'da Hindistan'da ve dünya çapında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Seride Realme 13 Pro ve 13 Pro+ yer alıyor. Realme, telefonlarla sosyal medyada dalga geçti ve bazı detayları da ortaya çıkardı. Bu ayın başlarında Tayland'da düzenlenen bir etkinlikte şirket, Realme 13 Pro serisinin kameranın iyileştirilmesine yardımcı olacak yapay zeka özelliklerini sergiledi.

Lansmandan önce telefonlardan birini deneyip AI kamera özelliklerini test etmeliyiz. Aşağıda özellikle AI Eraser ve AI Ultra Clarity özelliklerinden bahsedeceğim. Ne kadar iyi çalıştıklarını görmek için araçların çalışma öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaşacağım. Telefon hakkında daha fazla detay veremesem de AI özelliklerini test etmek için Realme 13 Pro+'ı kullandığımı söyleyebilirim.

Realme 13 Pro+ kameralar

AI özelliklerinden bahsetmeden önce kısaca kamera donanımından bahsetmek istiyorum. Realme 13 Pro+, bazı yönlerden geçen yılki 12 Pro+'a göre bir yükseltme olan üçlü arka kamera kurulumuna sahiptir. Yeni telefonda f/1.88 ve OIS özellikli 50 megapiksel Sony LYT-701 ana kamera bulunuyor. Diğer bir 50 megapiksel sensör olan Sony LYT-600 ise 3x optik zoom ile telefoto fonksiyonlarını yerine getiriyor. Şimdi Realme bunun bir periskop kamera olduğunu söylüyor ancak lens sistemi için bir periskop cihazı bulamadım. Son olarak 8 megapiksel ultra geniş açılı kamera da yer alıyor.

İncelememizin tamamında mevcut olacağı için kamera performansı hakkında tek başına konuşmayacağım. Ancak telefonla bol bol fotoğraf çekip AI Eraser ve AI Ultra Clarity araçlarını denedim. Realme, kamera sistemi için “HyperImage+” tabirini kullandı ve yapay zeka özelliklerinin çıktıyı iyileştirdiğini belirtti. Hadi bulalım.

Realme 13 Pro+ AI Silgi özelliği

Realme 13 Pro+, günümüzde çoğu amiral gemisi telefonda yaygın olan Yapay Zeka Silgi özelliğiyle birlikte geliyor. Google, bu özelliği Pixel telefonlarıyla geniş çapta popüler hale getiren ilk şirketlerden biriydi. Bu özelliği birkaç fotoğrafta test ettim ve sonuçların oldukça iyi olduğunu söylemeliyim. Sonuçlardan çok yapay zekanın silme işlemi sırasında oluşturduğu animasyonu beğendim. Avengers: Infinity War'da Thanos'un yaşam formlarını buharlaştırması gibi hissediyorsunuz.

Her durumda, sonuçlar oldukça iyidir. Dediğim gibi yapay zeka çoğu şeyi tek seferde kaldırmayı başarıyor. Bazen nesnelerden ve insanlardan kurtulmak için 2-3 deneme gerekiyor. Aracı insanlar ve araçlar, bitkiler ve daha fazlası gibi birçok nesne üzerinde denedim. Çoğu zaman iyi çalıştı. Ancak özelliği kullanabilmek için aktif bir internet bağlantınızın olması gerekiyor. Aşağıdaki bazı örneklere göz atın.

Realme 13 Pro+'daki AI Silgi özelliği [Tap to Expand]

Realme 13 Pro+ AI Ultra Netlik özelliği

Daha sonra Realme 13 Pro+'ın AI Ultra Clarity özelliğinin bulanık fotoğrafların “çözünürlüğünü iyileştirdiği ve netliğini artırdığı” söyleniyor. Ayrıca bu özelliği telefonda 6x ve 10x dijital yakınlaştırma kullanarak büyütülmüş çekimlerle denedim ve netliği artırmada oldukça etkili olduğunu gördüm. Aşağıda bazı örnekler bulacaksınız.

AI Ultra Clarity çoğu zaman çalışır. [Tap to Expand]

AI Ultra Clarity özelliğinin görüntüdeki gürültünün çoğunu ortadan kaldırdığını buldum. Ancak konu bulanık bir görüntüyü daha net hale getirmek olduğunda gürültüyü ortadan kaldırmanın pek bir faydası olmuyor. Yapay zeka çalıştıktan sonra büyütülmüş metin görselleri daha az okunabilir hale geldi. Bazı durumlarda bu işe yaradı ve daha temiz bir görüntü oluşturdu ancak çoğu zaman fark fazla değildi.

Realme 13 Pro+ kamera için AI etiketi mevcut değil çünkü “AI” şu anda sektörde moda bir kelime. Özellikler işe yarıyor ve bunların Google'ın Magic Eraser'ında veya Samsung'un Galaxy AI'sinde bulacağınız kadar etkileyici olduğunu düşünüyorum.