Şenol Güneş: Ne futbolcularımız ne de milletimiz bu kararı hak etti

Deniz

Member
A Ulusal Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, EURO 2020’nin akabinde birinci kere basının karşısına çıkıyor.

EURO 2020’de 3 maçı kaybederek A Grubu’nu sonuncu bitiren A Ulusal Grup, turnuvanın en berbat istatistiklerine sahip olarak elendi. A Ulusal Grubu Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, bugün basının karşısına çıktı ve EURO 2020’de yaşananlar, alınan sonuçlar ve gelecekle ilgili çalışmalarını anlatıyor.

Şenol Güneş’in açıklamaları şöyle:

“Ne futbolcularımız ne de milletimiz bu kararı hak etti. Bu bir hayal kırıklığıdır lakin teslimiyet değildir. Oyuncularımın da üzüldüğünü görüyorum. Uçağa birinci bindiğimizden itibaren oyuncularımla tek tek konuştum. Oyun haricinde olumsuzluk olmadı. Oyuncular hem travma hayatış oldular. Onların da tahlillerini, görüşlerini aldım. O kadar fazlaca sebep sayıldı ki… Sert tenkitleri anlıyorum. Ben de bu oyunu içime sindiremiyorum. Haklılığımız sorumluluğumuzu kenara atmaya niye olmaz. Grubumuza, ülkemize baktığımızda meydan okumayı, yürek etmeyi severiz. Herkes şunu bilsin ki kolay bir ekip değiliz. Lakin nereden nereye geldiğimizi biliyoruz. Dünya Kupası amacımız olduğunu birinci günden söylemiş olduk. Birincisini başardık, kümeden çıkamadık. Burada da hak ettiğimiz bir kararı aldık. Lider ve idare konseyi bize her türlü imkanı sağladı.”

“Biz orada ezildik. O kadar büyük bir yanılsama oldu ki oyuncular olumsuz etkilendi. Kamuoyundan etkilendiler. Fakat Galler maçında birinci 25-30 dakika oyunda değildik. Golü yedik. Kazanması gereken bir grup olarak çıkmamıza karşın… “

“Belki özgüven çoklığı yaşadık. İtalya maçına iştahlı çıktılar, değişiklik yapmak zorunda kaldık.”

“Maalesef başaramadık. Dünya Kupası’na 2 aydan az kaldı. Buraya kadar epey çalıştık. tekrar sahiplenilen, sevilen bir kadro olmayı başardık. Siz de bizim çocuklarımızsınız, herkes, hepimiz her insanımızın başarılı olmasını isteriz. Lakin bu oyuncular yenildiğinde de bizim çocuklarımız. Her çıkan insan bu ülkeyi temsil ediyoruz. Dünya Kupası’nda 3. olduğumuzda da dünyanın 3.’sü olmadık.”

“Beklentiyi büyüten de turnuvada elenen de biziz. Üzülmek yerine çalışıp güzel tahlil edip Dünya Kupası için elimizden geleni yapacağız. Siz de biliyorsunuz ki palavra haber yanlışsız haberden 6 kat pahası vardır. Bugün daha da açık olmamız lazım. Uygun günleri de makûs günleri de gördük, turnuvadan da derslerimizi çıkardık. İtalya şu an finalde, İtalya o denli işler yapıyor ki! Bu bir deneyim işte. Futbol artık küçük işlerle sonuç getirebiliyor. O denli noktalarda sonuçlar çıkabiliyor ki yaptığınız işleri yok edebiliyor. Daha hayli tartışılması gereken bir devir. Biz kendimizi bir anda finalde gördük.”