Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı’nın 8. Devir STK Müracaatları Başladı

Selinx1

New member
Yeni mezun gençlere profesyonel hayata geçişte tecrübe kazandıran, sivil toplum kuruluşlarına da insan kaynakları kapasitelerini geliştirmeleri için imkân yaratan Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı’nın 2023 devri STK başvuruları 26 Şubat’a kadar devam edecek.

Merhum Şevket Sabancı ve ailesi tarafınca 2000 yılında kurulan Türkiye’nin başkan yatırım şirketlerinden biri olan Temel Holding, toplumsal yarar odaklı yatırım ünitesi Temel Toplumsal ile 2015 yılından bu yana gençlik ve istihdam alanında sürdürülebilir ve ölçülebilir tesir yaratıyor. Üniversite isminin gereğince bilinmemesi niçiniyle istihdama geçişte fırsat eşitliğine muhtaçlık duyan gençlerin güçlendirilmesine odaklanan ve bu vakit kadar 30 bini aşkın müracaat alan Temel Toplumsal programları; gençlerin donanımlı kendinden emin ve farkındalığı yüksek bireyler olarak profesyonel hayata adım atmasını amaçlıyor.

Bu amaç doğrultusunda ‘Esas Toplumsal Fırsat Eşitliği Sağlar’ mottosuyla hayata geçirilen Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat, Güzel Sabancı Takviyesiyle İngilizce Fırsatım ve Mezun Programları etrafında oluşturulan 3 bin kişilik geniş ekosistem ile gençlerin gelişmenine katkı sağlanıyor. Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı yardımıyla patronlarca daha az tercih edilen devlet üniversitelerinden mezun olan gençler, akranlarıyla eşit olarak kıymetlendirme talihi yakalarken ekosistemin değerli bir modülü olan sivil toplum kuruluşları (STK) ise nitelikli ve eğitimli genç iş gücüne kavuşuyor. bu biçimdece program gençleri sivil toplum dalıyla tanıştırırken, STK’ların insan kaynakları kapasitelerini de yükseltiyor.

Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı kapsamında bugüne kadar; etraf, sıhhat, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım, sosyo-ekonomik gelişim ve cinsiyet eşitliği alanlarında toplum faydasına çalışmalar yürüten 40 STK’da 250 genç istihdam edildi. Program iştirakçileri; STK’ların kurumsal bağlantı, kaynak/sponsorluk geliştirme, insan kaynakları, mali ve idari işler, finans/muhasebe, bilgi teknolojileri, satın alma, iş geliştirme ve aktiflik idaresi üzere işlevsel departmanlarında 12 ay boyunca tam vakitli olarak çalışıyor.

Hayata geçirilen tahlil modellerinin birden çok alanda yarar sağlamasının ehemmiyetine değinen Esas Holding İdare Konseyi Lider Vekili Emine Sabancı Kamışlı; “Sosyal yatırımların ulusal ve global alanda bizi ileriye götüreceğine inanıyoruz. Gençler geleceğimizin umudu. Onlara yapılan her yatırımın sürdürülebilir sonuçları olacağını düşünüyoruz. Hayata geçirdiğimiz programlarımızla oldukcalu yarar yaratmayı amaçlıyoruz. Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programımız yardımıyla gençlerin sivil toplum kesimini keşfetmelerini sağlarken, sivil toplum kuruluşlarını da nitelikli iş gücü ile buluşturuyoruz. Geçtiğimiz yıl 6 yeni STK’nın programımıza katılmasıyla bu vakit kadar 40 farklı STK ile genç istihdamı konusunda ortak noktada buluşarak iş birliği yaptık. Bu yıl daha fazla STK’nın katılmasını diliyoruz. Toplumsal yarar yaratma seyahatimizde bize eşlik eden tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı kapsamında bugüne kadar ortalarında AÇEV, AYDER, Aydın Doğan Vakfı, Bilim Kahramanları Derneği, Cevdet İnci Eğitim Vakfı, Darüşşafaka Cemiyeti, DenizTemiz Derneği, Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği, Genç Hayat Vakfı, GYİAD, Habitat Derneği, Hayata Dayanak Derneği, İstanbul İnsanı Gelişme Vakfı, İKSV, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, KAGİDER, KAÇUV, Koruncuk Vakfı, Kodluyoruz Derneği, Maya Vakfı, Öğretmen Akademisi Vakfı, Özel Olimpiyatlar Türkiye, PERYÖN, TEMA Vakfı, TOÇEV, Tohum Otizm Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, TÜBİSAD, TEV, TÜRKONFED, TEGV, Türkiye Bilişim Vakfı, Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği, Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sıhhat Vakfı, Türkiye İMSAD, Türkiye Kalite Derneği, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Yenibirlider Derneği, Yuva Derneği ve ZÜCDER’in bulunduğu sivil toplum kuruluşlarına takviye olundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı