TechOne VC Yönetici Ortağı Yiğit Arslan: Önümüzdeki süreçte VC fonlarının Afrika’ya daha fazla yöneldiğini nazaranceğiz

Selinx1

New member
Girişimcilik ekosistemi İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Start-Up Day 2022 etkinliğinde bir ortaya geldi. Uzman konuklar, aktiflik kapsamında düzenlenen Ventures Oturumu’nda girişimcilerin ve yatırımcıların geleceğini kıymetlendirdi. Oturumda konuşan TechOne VC Yönetici Ortağı Yiğit Arslan ekosistemin bugünü ve geleceğine dair kıymetli açıklamalarda bulundu.

Girişim ve yatırım ekosisteminin kıymetli isimleri 22 Kasım 2022’de İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Start-Up Day 22 What’s Next etkinliğinde bir ortaya geldi. Uzman konuşmacılar, Ventures Oturumu’nda yatırım ve teşebbüs dünyasının geleceğini konuştu. Ekosistemde yer alan VC fonları hakkında değerlendirmelerde bulunan TechOne VC Yönetici Ortağı Yiğit Arslan kendi yatırım serüveninin öne çıkan noktalarını ve ekosistemin geleceğine dair görüşlerini iştirakçilerle paylaştı.

Ekosistemin geleceğine ait değerlendirmelerde bulunan Yiğit Arslan, “Afrika’nın biroldukça noktada dünyaya entegre olması kimi işlerin fazlaca daha süratli ve daha büyük ölçeklere gelmesini sağlayacak. Bu sebeple, önümüzdeki 10 senede bizim üzere VC fonlarının Afrika’ya daha fazla yöneldiğini nazaranceğiz. İkinci olarak biraz daha dikey teknolojiler ön plana çıkacak. Yapay zeka uygulamalarının dikeyde epey daha derin ve günlük hayatın içine işlemiş bir biçimde kullanılması beklenebilir. Günümüzde uzay teknolojileri alanında önemli çalışmalar yürütülüyor. ötürüsıyla buradaki genişlemeyle bir arada bilhassa gereç bilimi üzere biroldukca alanda farklı yatırım fırsatları ortaya çıkacak.” dedi.

“Eksikleri olan kıssaları girişimcilerle tamamlıyoruz”

Girişim ekosistemine giriş seyahatini iştirakçilerle paylaşan Yiğit Arslan, “Her şey 2007 yılında Boston’da bir melek yatırım ağı toplantısına katılmamla başladı. görüşmede bir teşebbüsçü yaratıcı bir ayakkabı fikri üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Fikir çok beğenildi, çekler yazıldı. Karşılıklı inanç dikkatimi çekti. Birinci kez gördükleri birine yatırım yaptılar. Benim dünyam orada büsbütün değişti. 2009 yılından itibaren 10 yıl kadar piyasayı kenardan izledim. 2019’da artık piyasaya girmezsem geç kalacağımı düşünmeye başladım. Alandaki varlığımızı birinci kere kanıtlama muhtaçlığı hissettik. Kanıtlama diyorum zira hepimizin yaptığı iş aslında birer meydan okuma. Şayet her şey tam olsa risk almıyor oluruz. Bizim süreçlerimizde eksikleri olan öyküleri girişimcilerle tamamlıyoruz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı