Teknik gruba dahil olacağı tez edilmişti; Fatih Terim’den Farioli açıklaması!

Deniz

Member
Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, Ziraat Türkiye Kupası 5. çeşidinde Altaş Denizlispor’a elendikleri maçta hayli sayıda gol durumunu değerlendirememenin bedelini makûs bir biçimde ödediklerini söylemiş oldu. Francesco Farioli‘nin teknik takıma dahil olacağı tezlerine karşılık veren Terim, “Ben herkesle her şeyi paylaşırım. Destek olur mu? Olur, niye olmasın” tabirlerini kullandı.

Müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan deneyimli teknik adam, son periyotta istemedikleri şeyler yaşadıklarını anlatarak, “bu biçimde bir maçı da kaybediyoruz. Tek kale oynadığınız, 15-20 kadar durum bulduğumuz bir maçı. Kaybetmenin her türlüsü birebir benim için. bu biçimde dominant bir oyun, oyunun her kısmında dayanılmaz tertiplerle kusursuz konumlar, akıl almaz biçimde de atılamayan goller… Oyuncularımız kendinden daha düzgün konumda olan kimseye pas vermedi maalesef. Bedelini makus ödedik.” diye konuştu.

Spor Toto Muhteşem Lig’de de amaçlarından uzakta olduklarını belirten Terim, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Maalesef yalnızca Avrupa kaldı. Orada da fazlaca büyük muvaffakiyet elde ettik, bunların tam aksine. Olayı bilakis çevirmek için elimizden geleni yapacağız. Ben bu projeye, gençlere güveniyorum. İçtenlikle belirtmek isterim ki kendim dahil, Galatasaray’a ziyan verme ihtimali olan her şeyin önüne geçerim. Maçlar kaybedilir, bu sürprizler de olur. Hakeme bir tek şey soracağım zira bedelini ödemeyen tek kesim onlar. Dört tane daha korner olsaydı, attıracak mıydı? Yani kulübümüzün ekonomik planı ve projesi doğrultusunda futbolun geleceğine yaptığımız bu yatırıma ben epeyce güveniyorum. Önümüzdeki vakitte hem başarıyı tıpkı vakitte geliri sağlayacağına inanıyorum. Biraz vakit gerekiyor. Gençlerimiz maalesef bu acemiliği, yanılgıyı yapıyor. Lakin umudumuzun var olduğunu da yinelıyorum.”

“Bu kadar gol kaçırdığınız bir ortamda kalecinize kızamazsınız”

Fatih Terim, kalecileri Okan Kocuk’u bir plan dahilinde GZT Giresunspor’a kiralık olarak verdiklerini anlatarak, “Vermemizin niçini oynamasıydı. Yunus Akgün’ü de oynasın ve bize hazır dönsün diye verdik. Çok komik yorumlar duyuyorum. Buradan giderken bize karşı da en düzgün biçimde oynamalarını öneriyoruz. Okan’ı maç eksiğini gidermek için Muhteşem Lig’den bir gruba verdik. Kendileri de istedi. Yunus bana iki sefer geldi. Oynayacak, geri dönecek. Biz Okan’ı verirken, burada Muslera ile birlikte Fatih ve İsmail vardı. Bugün goller atılsa İsmail konuşulmayacak. Biz 15-20 oyuncu kiraya verdik. Kiraya verdiğimiz her oyuncumuzu da gönlü razı olmadan göndermedik. Çok gerçek bir plandır. Bu kadar gol kaçırdığınız bir ortamda kalecinize kızamazsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Galatasaray için en yanlışsız sonucu veririm”

Fatih Terim, VavaCars Fatih Karagümrük’ten ayrılan Francesco Farioli’nin teknik gruplarına katılacağına yönelik haberlerin sorulması üzerine, “Benim haberim yok, palavralar sırayla gidiyor. Yeni gündem unsurumuz bu galiba. Maç dışında ben hiç görüşmedim kendisiyle. Biroldukca kişi öngörülüyor. Klasik haline geldi. Hatta teknik yönetici yetiştirmeme olayıyla birleştirdiler. kimi vakit hatırlatmak gerekiyor, Türk futbolunun son 50 yılında her kademede yer aldım. Çok da kalabalık takımlarla çalıştım. Ayrıyeten somut muvaffakiyet olarak baktığınızda en çok şampiyonluk yaşayan, en çok galibiyet alan, birfazlaca birincisi yapan ve yeni ortaya konan birfazlaca şeyin karşısında Fatih Terim yazan bir adamım ben. bu biçimde bir muvaffakiyet var ise, bunun ardında bir grup var demektir. Kimse tek başına en üst düzeyde bu kadar kalamaz.” tabirlerini kullandı.

Bu tip yorumları fazlaca çalışan ve birtakım şeyleri başarmak için fedakarlık yapanlara karşı büyük bir saygısızlık olarak gördüğünü vurgulayan Terim, “Dünyanın en kolay şeyi bir şeyler başarmak için çalışan beşerler hakkında haksız yere konuşmaktır. Bu konuşan ve yazan beşerler tahminen de hayatlarında hiç bir şeyi başaramamıştır. Topun çizgiyi geçip geçmemesi kararına nazaran insanların iş ahlakını, kalitesini, marifetini bir kenara bırakıp hakkında yorum yapmak hiç adil değil. O topun çizgiye getirilmesi için harcanan emeğe hürmet duyulması lazım. Tüm ömrüm bunun çabasını vermekle geçti. Geçtiğim her imtihanda evvel benim ikna olmam gerekti. Kimi şeyler artık değişmeli. Teknik yönetici yetiştirmiyor yorumları yapanlara söyleyecek söz bulamıyorum.” halinde görüş belirtti.

Francesco Farioli ile ilgili rastgele bir hususun gündemlerine gelmediğini aktaran Terim, şunları kaydetti:

“Bizler 24 saat yaşayan bir tertibin birer kesimiyiz. Yalnızca 90 dakikalık işimiz yok. O yüzden buradan ricam yalnızca gördükleriniz yahut size istenildiği üzere yansıtanlar üzerinden değerlendirmeyin. Bu sineması hepimiz epey gördük. Yardımcı antrenörlerimi beğenenler olmadı hiç. Ben herkesle her şeyi paylaşırım. Destek olur mu? Olur, niye olmasın. Adamcağız ile ben hiç görüşmedim. Bizim maçlarımıza geldiğini biliyorum, demek ki bizim oyunumuzu beğeniyor, seviyor. Bana olan hürmetini da biliyorum. Bize katkı vereceğine inandığım bir şey olursa donanımlı, deneyimli yahut gelecek vadeden kuvvetli isimlere her vakit kapımız açık. Merak etmeyin ben Galatasaray için en gerçek sonucu veririm. Yarın sabah da liderimle görüşeceğim. Kendim dahil kimsenin ziyan vermesine müsaade etmem. Fakat arkadaşlar konuşulacak o kadar husus var ki hayli öteki yerdesiniz. Arkadaşımızın bir beyanını da okudum, ‘Fatih Terim’in yanında çalışırım.’ üzere. Tamam eyvallah lakin çabucak hemen o denli bir şeyimiz yok. Gerekirse destek yapılır.”

Deneyimli teknik adam, bir soru üzerine Rumen oyuncuları Olimpiu Morutan‘ın yeteneklerinden kuşku etmediklerini ve daha âlâ olacağına inandıklarını lisana getirdi.