Tokyo 2020 | Ulusal boksör Busenaz Sürmeneli, olimpiyat madalyasını garantiledi

Deniz

Member
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda boks branşında bayanlar 69 kiloda Busenaz Sürmeneli, yarı finale yükseldi ve olimpiyat madalyasını garantiledi.

Kokugikan Arena’da çeyrek finalde Busenaz, Ukraynalı sportmen Anna Lysenko‘yla çaba etti.

Son dünya şampiyonu Busenaz, rakibi karşısında birinci rauntta 5 hakemden de tam puan aldı. İkinci rauntta da agresif bir oyun sergileyen ulusal boksör, bir daha bütün hakemlerde tam puan almayı başardı. Son rauntta da üstünlüğünü sürdüren Busenaz Sürmeneli, yarı finale ismini yazdırdı.

Busenaz ile Borgohain’in yarı final karşılaşması 4 Ağustos Çarşamba günü TSİ 08.30’da başlayacak.

13 yıl daha sonra birinci

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda boks branşında Busenaz Sürmeneli’nin bayanlar 69 kiloda yarı finale yükselmesiyle Türk boksu 13 yıllık olimpiyat madalyası hasretine son verdi.

Son olarak Türkiye’ye boksta 2008 yılında Pekin’de olimpiyat madalyasını 57 kiloda Yakup Kılıç getirmişti. Yakup Kılıç, 2008 Pekin’de bronz madalya elde etmişti. 2012 Londra ve 2016 Rio’da ise Türk boksörler madalyanın uzağında kaldı.

Tam 13 yıl daha sonra boksta birinci olimpiyat madalyası sevincini Türkiye’ye Busenaz Sürmeneli yaşattı. Busenaz, bronz madalyayı garantilerken altın madalya için gayretine devam edecek.

Busenaz Sürmeneli’nin haricinde erkekler 81 kiloda Bayram Malkan ile bayanlar 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu da madalyaya bir galibiyet uzakta bulunuyor. İki boksör de çeyrek final karşılaşmalarını kazanırsa olimpiyat madalyasını garantileyecek. Boksa bir diğer Türk sportmen Esra Yıldız ise bayanlar 60 kiloda madalya gayretine bugün son 16 cinsinden başlayacak.

Boksta altın madalya yok

Boks branşında Türkiye, olimpiyat tarihinde hiç altın madalya elde edemedi.

Türk boksörler, 2020 Tokyo’da altın madalya kazanması durumunda bir sefer daha tarihe geçecek.

Öte yandan bayanlarda da Busenaz Sürmeneli tarihe geçti. Busenaz, Türk boks tarihinde olimpiyatta madalyayı garantileyen birinci Türk boksör oldu. Ayrıyeten Busenaz olimpiyatlarda ringe çıkan birinci Türk bayan boksör olarak da tarihe geçmenin gururunu yaşadı.

Türk boksunun 2020 Tokyo öncesi olimpiyat tarihinde 2 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplam 5 madalyası bulunuyor.

“O inanç, yürek, kapasite Türk hanımında her vakit vardır”

Müsabaka daha sonrasında açıklamalar yapan Busenaz Sürmeneli, fazlaca keyifli olduğunu belirterek, “Tarihe geçtik. İnşallah bizim üzere birçok kardeşlerimiz de olimpiyat madalyaları kazanır. Türkiye’me, kulübüm Trabzonspor’uma selam olsun. Trabzonspor’a birinci olimpiyat madalyası gidiyor. Bunun da farklı bir gururu var.” dedi.

Tam performansını çabucak hemen ringe yansıtmadığını anlatan 23 yaşındaki sportmen, “İlerleyen maçlar daha sıkıntı olacak. Açıkçası kendimi o maçlara sakladım. İnşallah daha hoş olacak. Türk halkına epeyce selam söylüyorum, büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Bana dua etmelerini istiyorum.” sözlerini kullandı.

Karılaşmasının TSİ 06.00’da oynandığını hatırlatan Busenaz, “Milyonlarca kişi sizin için alarm kuruyor ve maçınızı izliyor. Sahiden hayli gurur verici bir şey. Annemler, babamlar efsane boksörlerin maçlarını izlemek için sabah saatlerine alarm kurarmış. Düşünsenize artık birebiri benim başıma geliyor. Çok keyifli ve gururluyum. 13 yıldır gecemi gündüzüme katarak ben bu madalya için hazırlanıyorum. O inanç, yürek, kapasite Türk bayanında her vakit vardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ringe çıktığı vakit yaptığı dansın kıssasını de anlatan Busenaz Sürmeneli, “Aslında ben bu dansı ringde rakibim karşısında yapmak istiyordum. Fakat hocam ‘sakın bunu maçta yapma, rakibine yakalanır düşersin’ dedi. Rakibe hiç yanaşmadan yapıyorum bu dansı. Bana özel bir sevinç ve hareket olsun istiyorum. bu biçimde imza bir hareket yapıyorum.” diye konuştu.

Boks Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Cahit Süme ise yaptığı açıklamada, “Biz bir tarih yazdık. Bronz madalyayı garantiledik ancak altın madalyayla noktayı koymak istiyoruz. Busenaz bir model oldu. İnşallah alttan daha da kaç atletler gelir ve bu bir başlangıç olur.” yorumunda bulundu.