Türkiye Finans’tan ülke iktisadına 60 milyar lira katkı

Selinx1

New member
Türkiye Finans İştirak Bankası üçüncü çeyrek mali sonuçlarını deklare etti. Yılın üçüncü çeyreğinde ülke iktisadına 60 milyar lira katkı sağlayan banka, etkin büyüklüğünü 84,9 milyar liraya yükseltti. Müşterilerinin birikimlerini bol çıkarla değerlendirebilecekleri eserler sunmaya devam eden Türkiye Finans, katılma hesaplarındaki hacmini yüzde 23 arttırarak 35,3 milyar liraya ulaştırdı.

Pandemi üzere kuvvetli periyotların akabinde birikim yapmanın değerini vurgulayan banka, müşterilerinin tasarruflarını kıymetlendirmek emeliyle geliştirdiği fon toplama eserleri yardımıyla 62,3 milyar liralık iştirak fonu elde etti. Toplanan fonlar bundan evvelki yıl sonuna göre yüzde 9 artış kaydetti.

Gerçek kesimi teşvik etmek maksadıyla üretici ve ihracatçı kesite verdiği finansman takviyesini sürdüren Türkiye Finans kullandırdığı gayri nakdi fonlarda yüzde 30 büyüme sayısı ile 11,7 milyar lira meblağa ulaştı.

İSTANBUL – Türkiye Finans İştirak Bankası 2021 yılı üçüncü çeyrek mali bilançosunu KAP’a deklare etti. 27 Ekim tarihinde yapılan açıklamada banka, üçüncü çeyrekte Türkiye iktisadına ayırdığı kaynağı 60 milyar liraya yükselttiğini duyurdu. Faal büyüklükte geçen yıl sonuna bakılırsa büyüme kaydederek 84,9 milyar lira meblağa ulaşan Türkiye Finans, katılma hesaplarındaki hacmini de yüzde 23 artışla 35,3 milyar liraya ulaştırarak müşterilerinin birikimlerini değerlendirebilecekleri yenilikçi eserler sunmaya devam etti. Birikim hedefli tasarruf eserleri konusunda çeşitli fon toplama araçları geliştiren banka, yüzde 9 artışla 62,3 milyar lira iştirak fonu topladı. Ayrıyeten iştirak finans sisteminin bir kesimi olarak gerçek bölümü fonlamaya devam eden Türkiye Finans üretici ve ihracatçının işletme ve yatırım sermayesi gereksinimlerini karşılamak hedefiyle verdiği takviyesi bu çeyrekte de sürdürdü. Kullandırdığı gayri nakdi fonlarda geçen yıl sonuna bakılırsa yüzde 30 büyüme sağlayan banka 11,7 milyar lira büyüklüğe ulaştı.

Üçüncü çeyrek neticeleriyla ilgili açıklama yapan Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, “Ülkemizin olağanlaşmaya adım atmasıyla birlikte piyasaların canlanmaya başladığı, lokomotif bölümlerin hareket kazandığı bir periyodu daha geride bıraktık. Türkiye’nin dört bir yanında ülkemizi ileriye taşıyacak olan bölümlerde başlayan üretim seferberliği bu yılın üçüncü çeyreğinde tesirini daha fazla hissettirirken, bir iştirak bankası olarak her vakit olduğu üzere bu vakitte de üretim ve ticaretin ortasında olma kararlılığımızı sürdürdük. Özünde üretim ve gerçek kesimi desteklemek olan iştirak bankacılığı, üretim ve ihracat iştahının arttığı bu vakitte kesimdeki hissesini büyütüyor. Türkiye’nin en büyük 12. bankası olarak öncelikli maksadımızı birinci 10 banka ortasına girmek olarak belirlemiştik. Bu amaca ulaşmaya yönelik değerli adımlar atarken, kurallar ne olursa olsun sürdürülebilir büyümemizi müdafaayı öncelikli görüyoruz. Faal büyüklüğümüzü geçen yıl sonuna bakılırsa bu çeyrekte de büyüterek pandeminin en kuvvetli periyodu olan 2020 yıl sonuna göre daha da artırarak 84,9 milyar TL’ye yükselttik. Bankamız büyürken ülke iktisadına verdiğimiz takviyesi de büyütmek bizim için epeyce kıymetli. Sunduğu finansman dayanağı ile ülke iktisadına 60 milyar lira katkı sağlayan bankamız bu çeyrekte de gerçek dalın, vatandaşın ve üreticinin yanında olduğunu bir sefer daha göstermiş oldu.

İktisada katkının tesirli olabilmesi için sırf büyük yatırımcının değil, toplumun her kesitinin yanında olunması gerektiğine inandıklarını belirten Murat Akşam, bir arada kazanan ve paylaşanların iştirak bankası olarak kendilerini konumladıklarını, bu anlayışla büyük küçük birikim demeden, avantajlı kâr paylaşım oranlarıyla banka müşterilerine birikimlerini bol çıkarla değerlendirebilecekleri eserler sunmaya devam ettiklerini kaydetti. Akşam, “Toplam katılma hesabı hacmimizi geçen yıl sonuna bakılırsa yüzde 23 büyüttük. Bu başarıda insan odaklı bankacılık anlayışından ayrılmadan toplumun farklı kısımlarını destekleme ve ülkemizde finansal kapsayıcılığı arttırma stratejimizin büyük hissesi var” dedi.

Yılın ikinci çeyreği prestijiyle makroekonomik göstergelerde başlayan toparlanmanın üçüncü çeyrekte devam etmesinin memnuniyet verici olduğunu kelamlarına ekleyen Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam şöyleki konuştu: “Ülkemizin yıl sonu için verdiği olumlu sinyaller önümüzdeki yılın epeyce daha düzgün olacağına dair bizleri umutlandırıyor. Üreticisi, ihracatçısı ve esnafıyla dünya devleriyle rekabet edebilme potansiyeline sahip markaları kazanmaya başladığımız verimli bir periyottan geçiyoruz. Katma bedelli üretim yapan tüm kesimler üzere finans dalı de küresel trendleri ve yenilikçi iş modellerini yakından takip ediyor, süratle uygulamaya koyuyor. Öteki yandan sanayi ve üretim kesimi kuvvetli seyrini korurken, Türkiye gerisi gerisine ihracat rekorlarına imza atıyor. hem de aşılamanın sürat kazanması ve iktisadın bir daha canlanmasının tesiriyle toparlanmaya başlayan hizmet ve turizm kesimlerinin cari istikrara olan olumlu tesirlerini fazlaca net olarak hissediyoruz. Bankamızın ana stratejilerinden biri üretimi, ticareti ve ihracatı desteklemek. Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat potansiyeline olan inancımızdan aldığımız güçle bilhassa dış ticaretin finansmanı tarafında Türkiye’nin ana bankalarından biri olmayı hedefliyoruz. Öyleyse üretim ve ihracatın bayraktarlığını yapmaya devam edeceğiz. Bilançomuzu büyütürken yalnızca kişisel tarafa değil ülkemizin ekonomik büyümesinde gelecek vaat eden dallardan imalat, sanayi, ihracat, lojistik ve yenilenebilir güç üzere alanlara katkı yaparak gösteriyoruz. Ülkemizin üreterek büyümesi için bir arada çalıştığımız ihracatçı ve sanayicilerin yanında olmaya, işletme ve yatırım sermayesi muhtaçlıklarını fonlamaya devam edeceğiz. Bu çeyrekte kullandırdığımız gayri nakdi fonlarda geçen yıl sonuna bakılırsa yüzde 30 büyüme göstermemiz üretici ve ihracatçımızın yanında olduğumuzun fazlaca net bir kararıdur.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı