TV 100 yorumcuları, “pride” tişörtü giyen Taylan Antalyalı’yı gaye aldı: Ulusal gruba almam, herkes yaşadığı ülkenin ahlakına hürmet duyacak

Deniz

Member
Üzerinde gökkuşağı renkleri bulunan ve “Powered by pride” (gücünü onurdan alan) yazan bir tişörtle paylaşım yapan Galatasaraylı futbolcu Taylan Antalyalı, TV 100’de program yapan Turgay Demir ve Emre Bol isimli yorumcular tarafınca maksat alındı. Futbolcunun tekrar ulusal ekibe alınmaması gerektiğini savunan Bol, “Herkes yaşadığı ülkenin ahlakına, ananesine hürmet duyacak kardeşim” sözlerini kullandı.

TV 100 kanalında yayımlanan VAR Odası programında yorumculuk yapan Turgay Demir ve Emre Bol, Galatasaray’da forma giyen ulusal futbolcu Taylan Antalyalı’nın “pride” tişörtlü paylaşımını amaç aldı. Daha evvel “Diagne Senegal’de timsah yiyordu, buraya geldi topçu oldu” kelamlarıyla gündeme gelen Bol, Antalyalı’nın paylaşımı için, “Milli kadroya almam, herkes yaşadığı ülkenin ahlakına ananesine hürmet duyacak kardeşim” diye konuştu. “Taylan Antalyalı’nın hangi cinsel ‘şeye’ ilişkin olduğunu bilmiyorum, beni de ilgilendirmiyor” diyen Bol, “Taylan Galatasaray’a gelmedilk evvel Erzurumspor’da oynuyordu, Erzurum’da giysin bu tişörtü de bakılırsalim” dedi.

Programın yorumcularından Turgay Demir ise,“Taylan Antalyalı tekrar ulusal forma giyemez, ben de bunu savunurum. Bu da benim hakkım” diye konuştu. “Bu mevzuda fazlaca hassasım” diyen Demir, “Bunun övülecek neyi var, bunu fikir özgürlüğü olarak nasıl savunursun?” sözlerini kullandı.

Bu iki yorumcunun görüşlerine karşı çıkan Bışar Özbey, “Taylan Antalyalı’nın topluma, toplumun ezilmiş kısımlarıyla ilgili bir takviye bildirisi vermesi onun eş cinsel olduğunu göstermez bu bir, ben eş cinselim demiyor bu iki, kaldı ki olabilir bu hiç kimseyi ilgilendirmez bu onun ve ailesiyle içinde olan bir iştir. O denli olsa dahi ulusal grupta olması, orada takviye vermesi kimseyi ilgilendirmez” dedi. “Bu beşerler biroldukça ıstırap yaşıyor” diyen Özbey, “Taylan Antalyalı da bir tişört giymiş reaksiyonunu ortaya koyacak olağan; bu insanlara güç veriyorum, dayanağımı bildiriyorum demiş. Şayet biz bir tişörte kadar insanların fikirlerini baskılayacaksak ne niyet özgürlüğünden ne diğer bir şeyden bahsedebiliriz” diye konuştu.

Kelam konusu tişört, spor giysi markası Puma’nın fitness alanında LGBTİ+ bireyleri destekleyen vakıf Out Foundation’la işbirliğine giderek hazırladığı koleksiyonun bir kesimi.