Yarın 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Manalı günde, Türkiye’de ve dünyanın bir epeyce ülkesinde çeşitli etkinlikler, ikram dağıtımları ve iftar programları gerçekleştirilecek.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın teşebbüsleri kararı İslâm İşbirliği Teşkilatı tarafınca 2013 yılında Dünya Yetimler Günü olarak ilan edilen 15 Ramazan’da, dünyanın farklı coğrafyalarında hoş etkinlikler icra edilecek. 15 Ramazan’ın Dünya Yetimler Günü olarak ilan edilmesinin akabinde geçen müddet içerisinde İHH, hayli sayıda rapor yayınladı ve yetimlerin katıldığı yüzlerce aktiflik düzenledi.

56 vilayette iftarlar verilecek
Her yıl çeşitli etkinliklerle icra edilen Dünya Yetimler Günü’ne aylar evvelden hazırlanan İHH, çalışmalarını tamamladı. İHH tarafınca, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’nde yetim çocuklar ve ailelerine yönelik olarak 56 vilayette ve İstanbul’un 20 ilçesinde iftar, 20 vilayette ise salon programları planlandı.

Bu yıl yetim, yetim annesi, mülteci ve muhtaçlık sahibi ailelere 100 bin bayramlık armağan edilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten, iftar öncesinde çocuklara yönelik sevinçli programlar düzenlenecek.

Çocuklara armağanlar verildi
İHH’nın yetim ailelerine yönelik çalışmaları kapsamında; zekat yardımları, besin kolileri, et ve zerzevat paketleri dağıtıldı. Ayrıyeten, çocuklarda Ramazan sevgisi ve şuuruna katkı sağlamak emeliyle da meskenler süslendi ve İHH Genç Atölye’nin hazırladığı “Ramazan Serüvenim” paketlerinden ikram edildi.

13 ülkede 42 yetimhane
Yılın tamamında yetimlere ve ailelerine yönelik çalışmalar yürüten İHH, Türkiye dâhil 50 ülkede 130 bin 423 yetime her ay tertipli olarak hayırseverlerin yardımlarını ulaştırıyor.

Ailelerini kaybetmiş ve akrabaları yanında yaşama imkânları bulunmayan yetimler için yetimhane hizmeti sunan İHH, 13 ülkede bulunan 44 yetimhane ve 2 yetim eğitim merkezinde de çalışmalarına devam ediyor. Hali hazırda 5 ülkede 6 yetimhanenin inşaatına ise devam ediliyor. Yetimhanelerde kalan çocukların aylık barınma, besin, sıhhat ve eğitim masrafları İHH tarafınca karşılanıyor.

140 milyondan fazla yetim var
Dünya genelinde 140 milyondan fazla yetim çocuğun olduğu kestirim ediliyor. Yetim çocukların birçok, işgal, savaş ve krizlerin yaşandığı coğrafyalarda yaşıyor. Veli müdafaasından uzak çocukların kıymetli bir kısmı; insan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk personelliği, organ mafyası, unsur bağımlılığı, hata örgütleri ve dilenci şebekeleri üzere tehditlerle karşı karşıya kalıyor.

Dayanak olmak için
İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemi aracılığıyla yetimlere takviye olmak isteyen bağışçılar, aylık 150 lira karşılığında bir yetimin sponsoru olabiliyor. Ayrıyeten, YETIM yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL yardımda bulunulabiliyor. Daha yüksek meblağlarda bağış yapmak isteyenler ise, İHH’nın internet sitesi üzerinden ya da banka hesaplarına açıklama kısmına “YETIM” yazarak projeye dayanak olabiliyor.

KAYNAK: MAKROO