Yeni bir anne olan Julie Ertz, ABD kadın futbol takımına nasıl geri döndü?

Deniz

Member
Julie Ertz, geçen Ağustos’ta oğlu Madden’ı doğurmadan önce bile, üçüncü bir Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda yarışmayı umarsa gerekli olacak kondisyonu ve formu yeniden kazanmanın zor olacağını biliyordu.

Hamilelik ve doğum, spor yaralanmalarının aksine, geri dönüş için güvenilir bir zaman çizelgesi veya hayatını değiştiren bir olaydan sonra bir oyuncuyu geri getirmek için kanıtlanmış bir rehber sunmaz. Daha da önemlisi, Madden doğduğunda 30 yaşında olan Ertz, milli takıma herhangi bir söz vermeden önce ilerlemesini ihtiyatlı bir şekilde değerlendirmek istedi. Bunu dikkat çekmeden başarmak için Ertz’in yardıma ihtiyacı olacaktı.

Bir grup genç telefona cevap verdi.

Ertz, memleketi Phoenix’teydi ve kocası Zach, Arizona Cardinals için sıkı son oynuyor. Kendisini en iyi tanıyan koçlardan ikisine ulaştı: genç dahilikten tamamen Amerikan üniversiteli-Amerikalıya ilerlemesini denetleyen Paul Taylor ve Matt Midkiff. Taylor ve Midkiff, Ertz’i Major League Soccer Academy programına sahip bir United Soccer League kulübü olan Phoenix Rising’e bağladı. Ertz, Şubat ayında kulübün 19 yaş altı takımıyla antrenmana başlamayı kabul etti.

Taylor, takımdaki çocuklara Julie Ertz’in antrenmana geleceğini açıkladığında, birçok oyuncu bu habere boş tepki verdi.

17 yaşındaki Burns, “İlk başta tamamen şaşırdım” dedi. “Takım arkadaşlarımın çoğunun onun kim olduğunu gerçekten bildiğini sanmıyorum. Ama ben, ‘Aman Tanrım, bu çılgınca’ diyen birkaç kişiden biriydim. .’ “

Kendini Virginia Üniversitesi’nde oynamaya adamış olan Burns, aynı zamanda kolej futbolu oynayan ablasının genç yaşta kadın futbolu izlemesini sağladığını söyledi. Oyuncuları tanıyordu. Tarihini ve önemli noktalarını biliyordu. Yine de, ilk eğitim seanslarında Ertz’e kendini tanıtma cesaretini toplamasının 15 dakika sürdüğünü söyledi. Onun daha iyi bir şey olduğunu hissetmem daha da kısa sürdü.

Burns, “Onunla yaptığımız eğitimin ilk gününden itibaren hepimiz için en iyi durumdaydı,” dedi. “Antrenmandan sonra ekstra sprintler yapardı. Biraz daha iyi olmak için bu küçük şeyleri yapardı. Ve profesyonel seviyeye geçmek istiyorsam, bu ekstra şeyleri de yapmam gerektiğini gösterdi.”

Taylor, Ertz’in ilk konuşmalarında kendisi için yüksek bir standart belirlediğini söyledi. Geri dönerse, daha önce olduğu oyuncu olarak geri dönmek istemediğini söyledi. Herkesin hatırlayabileceğinden, kendisinin hatırlayabileceğinden daha iyi olmak istiyordu.

Ertz, “Bu takımın sahip olduğu beklentileri ve standartları biliyorum” dedi. “Ve gerçekten rekabet edebileceğimi hissetmediğim sürece bir kampa gitmek istemedim.”

Ertz için bu motivasyon, milli takım ve bu Dünya Kupası’na katkıda bulunmak için oynaması gereken rol hakkında samimi bir bilgiden geliyordu. Antrenmana dönen milli takım kaptanı ve defans oyuncusu Becky Sauerbrunn, ayağından sakatlanarak mücadele ediyordu. (Sauerbrunn sonunda Dünya Kupası kadrosundan çıkarıldı.) Takımın 2019 Dünya Kupası’nda çok önemli bir rol oynayan orta saha oyuncusu Sam Mewis, dizindeki sakatlık nedeniyle tekrar tekrar aksilikler yaşadı. (Mewis bir daha asla üst düzey futbol oynamayabilir.)

Ertz, o olmadan ABD ekibinin savunmada deneyime ve liderliğe ihtiyacı olduğunu biliyordu. Takımın omurgasını bir arada tutan yapıştırıcı olmalıydı.

Ancak Şubat ayında saat ilerliyordu. ABD koçu Vlatko Andonovski, SheBelieves Cup eğitim kampı için bir kadro yayınladığında, Ertz’in yokluğu sürpriz olmadı. Yine de Andonovski, “Zamanınız azalıyor” uyarısında bulundu.

Baskı artarken, Ertz işleri ağırdan almaya kararlıydı. Hızlı olması gerektiğini biliyordu ama acele edemeyeceğini de biliyordu.

Mart ayında milli takım yetkilileri, Ertz’in Phoenix Rising ile hücum oynadığını gördü ve etkilendi. Takım içinde Dünya Kupası’na döneceğine dair söylentiler dolaşıyordu. 10 yıldır Ertz’de forma giyen savunma avukatı Kelley O’Hara, Ertz zamanında geri dönecekmiş gibi göründüğünde heyecanını kontrol etmeye çalıştığını söyledi.

“Ona mesaj atmaya başladım,” dedi O’Hara, parmaklarıyla bir daktilo hareketini heyecanla taklit ederek. “Çok fazla baskı uygulamaya veya kararlarını etkilemeye çalışmıyorum. Ama harika ve inanılmaz bir takım arkadaşı, özellikle de bunun gibi turnuvalarda.”

Mart ayının sonunda Andonovski, Ertz’i 2021 Tokyo Olimpiyatlarından bu yana ilk eğitim kampına çağırdı. Nisan ayında Ertz, Ulusal Kadınlar Futbol Ligi Angel City ile sözleşme imzalayarak futbola geri döndü. Ertz, Andonovski’nin onu Dünya Kupası için 23 kişilik kadrosuna dahil edecek kadar iş yükünü ve formunu yavaş yavaş artırdı. Günler sonra milli takım antrenmanına katılmak için kulüpten ayrılmadan önceki son maçında 97 dakika forma giydi. Geri dönüşü tamamlanmıştı.

Ertz, Angel City’de geçirdiği iki ay hakkında “Rekabetçiydi ve ihtiyacınız olan şey bu,” dedi. “Gelişebileceğiniz bir ortamdı.”

Şimdi daha büyük bir görev bizi bekliyor. O ve ABD’li takım arkadaşları Dünya Şampiyonasını Cuma akşamı (Doğu Saati) Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde açacaklar. Madden Ertz ve babası tribünlerde tezahürat yapacak. Julie Ertz muhtemelen tam ortada olacak. Tam olarak olmak istediği yerde. Ekibinizin size ihtiyaç duyduğu yerde.