Arjantin'i Dünya Kupası'nda çalıştıran César Luis Menotti, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz

Member
Arjantin'i 1978'de ilk Dünya Kupası şampiyonluğuna taşıyan ve ülkenin başkenti Buenos Aires'te bu dönüm noktasına ulaşan karizmatik teknik direktör César Luis Menotti hayatını kaybetti. 85 yaşındaydı.

Arjantin Futbol Federasyonu Pazar günü ölümü duyurdu ancak sebebini belirtmedi veya nerede ve ne zaman öldüğünü söylemedi. Yerel basında çıkan haberlere göre, Mart ayında şiddetli anemi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Nisan ayında flebit nedeniyle ameliyat olduğu ve ardından eve döndüğü bildirildi.

Futbol tutkusu ve futbolun mekaniklerini açıklama konusundaki keskin yeteneği, Menotti'nin bir antrenör olarak belirleyici özellikleriydi. Arjantin futbolunun en önemli ve etkili antrenörlerinden biri olarak kabul edildi.

Lakabı El Flaco (İnce) olan Menotti, 1974'ten 1983'e kadar Arjantin milli takımının teknik direktörlüğünü yaptı. Takımın Dünya Kupası'nı kazanarak hak ettiği takdiri göremediğine inanıyordu çünkü o dönemde ülke, yaygın insan hakları ihlallerinden sorumlu bir askeri cunta olan Arjantin tarafından yönetiliyordu.

Onu eleştirenler, Arjantin'in finalde Hollanda'yı 3-1 yenmesinin ardından Menotti'nin cunta lideri Jorge Rafael Videla ile el sıkışırken çekilmiş bir fotoğrafını sık sık hatırlıyordu. Zafer, rejimin binlerce siyasi muhalifinin işkence gördüğü, öldürüldüğü veya “ortadan kaybolduğu” sözde kirli savaşın zirvesinde geldi.

Dünya Kupası arifesinde Menotti, 17 yaşındaki Diego Maradona'yı kadrodan çıkardı; koç daha sonra bu kararın, Maradona'nın sporun en büyük yıldızlarından biri olmasının ardından yıllar boyunca ilişkilerini etkilediğini söyledi.

Menotti, 1991 ve 1992 yıllarında Meksika milli takımının koçluğunu yapmıştı. Ayrıca kadrosunda Maradona'nın da bulunduğu Barselona'yı (1983-84) yönetti; Atletico Madrid (1987–88); Uruguay'ın Penarol'u (1990-91); İtalya'nın Sampdoria'sı (1997); ve son koçluk işi olan Meksika'nın Tecos'u (2007).

Yıllar boyunca Menotti'nin dudaklarından sık sık sigara sarkıyordu ama tütün bağımlılığı nedeniyle 3 gün hastanede kaldıktan sonra 2011'de bu alışkanlığından büyük ölçüde vazgeçti.

Ayrıca saçlarını uzun ama düzgün tutmasıyla da biliniyordu. Berberlere güvenmediğini söyledi.

“Saçımı kendim kestim” dedi. “Makas alıyorum, uçlarını kesiyorum.”

César Luis Menotti 1938'de (bazı kaynaklara göre 22 Ekim, bazıları ise 5 Kasım'da) Arjantin'in kuzeyindeki Santa Fe eyaletindeki Rosario'da doğdu.

Kariyerine Rosario Central'da (1960–63 ve 1967) oyuncu olarak başladı, ardından tamamı Arjantin kulüpleri olan Racing Club (1964) ve Boca Juniors'da (1965–66) oynadı.

Menotti, Ulusal Profesyonel Futbol Ligi'nin New York Generals'ında (1967) ve ardından Brezilya'nın Santos'unda (1968) ve İtalya'nın Juventus'unda (1969-70) oynadı.

Santos'ta hiç tereddüt etmeden dünyanın en iyi oyuncusu olarak tanımladığı Pelé ile birlikte oynadı.

Menotti siyasi bir aktivist ve Arjantin Komünist Partisinin üyesiydi. Aynı zamanda bir boks hayranıydı ve aralarında Gabriel García Márquez ve Jorge Luis Borges'in de bulunduğu Latin Amerikalı yazarların eserlerine hayrandı.

Menotti son röportajlarından birinde şöyle demişti: “Borges'la röportaj yaptığımda, ona sigara içmemin onu rahatsız edip etmediğini sorduğumda bana şunu söyledi: 'Beni sarhoş eden sigara değil, aptalca sigaralardır. Konuşmalar. '“

“Ben de her şeyi sordum” dedi ve ekledi, “Ama futbol değil, çünkü futbolu biliyorum!”

Haberler haberciliğe katkıda bulundu.