Ahmet Işık Çebi: Alınan her türlü karar kulüplere ziyan vermeye başladı

Deniz

Member
Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Galatasaray Lideri Burak Elmas ve Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu, ortak yayına katıldı. Kulüplerin ortak sıkıntılarının ele alındığı buluşmada “dört büyük” kulübün lideri da meselelerinin ve çıkarlarının birebir olduğunu lisana getirerek saha haricinde birlikte hareket etmeleri gerektiğini söz etti. Yabancı oyuncu sayısındaki sonlandırmaya değinen siyah-beyazlı kulübün lideri Çebi, “Türk futbolcuların fiyatı 2-3’e katlandı bu karardan daha sonra. Alınan her türlü karar kulüplere ziyan vermeye başladı” diye konuştu.

Tüm kulüplerin birbirine takviye olması gerektiğini vurgulayan Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Işık Çebi, “Federasyonla ilgili taleplerimiz, onlara yönelttiğimiz taleplerimizde ısrarcı olmamız, bizim o kuruma saygısızlık ortasında olduğumuz halinde algılanmamalı. Bunu yapmamızın negatif hava oluşturmasını yanlışsız bulmuyoruz. Bu bir hengame değil.” dedi.

Kulüpler Birliği Vakfının (KBV), TFF’den talepleri içinde yer alan yayıncı kuruluş konusuna değinen Çebi, “Pandemi münasebet gösterilerek kulüp gelirlerinin erozyona uğraması kelam konusu. Her sene bu gündeme geliyor. Federasyonun katkı vermeye çalıştığını görüyorum. Suçlamak da yanlışsız değil. Sayının indirilmesi kelam konusu oldu ve münasebet de pandemi oldu. Birinci iki sene problemsiz yürümüştü. Son iki sene pandemi nedeni öne sürülerek bir tablo çıktı ve bu tablo bizi yoruyor. Bizim bu vakitte daha fazlaca yardıma gereksinimimiz var. Sonuç alınamaması bizi üzüyor. Kapı çalmamız, itirazda bulunmamız olağan bir müddetç. Desteklenmemiz gereken bir devirdeyiz. Keşke federasyon ya da bakanlık bize bu vakitte dayanak olsaydı. ‘Bize bir para versinler, daha sonra mahsup edersiniz.’ demeye getirdik. Fikir beğenildi lakin icraat olmadı. 40 sefer de olsa federasyonun kapısını çalarız ve bu hengameli olduğumuz manasına gelmez. İsteklerimiz yerine getirilmiyor. Yayıncı kuruluşun oluşturduğu ortam düşünceli. Federasyonun elinden geleni yapmaya çalıştığını görüyoruz lakin sonuç yok” sözlerini kullandı.

Uyuşmazlık Tahlil Heyet (UÇK) ile ilgili de tenkitlerde bulunan Çebi, şunları aktardı:

“UÇK cezalarımızı kesiyor. Şu saate kadar hakkaniyet indirimi vardı. Pandemiden daha sonra o da kalktı. Bizi her dava eden UÇK’dan davaları olduğu biçimde kazanıyorlar. UÇK’nın tartışıldığı bir durum ortaya çıkmaya başladı. Mahkemelerde bu kararları tartışmaya açıyoruz. Futbol kulüplerine düşman mısınız, size ne yaptılar? Bu kulüpler ayakta kalamazsa hangi futbolcu, hangi hoca para kazanacak. Birebiri UEFA’da da oldu. Yurtharicinde her türlü davayı kaybediyoruz. Futbolcu dava açıyor, parayı alıp gidiyor. Manchester City ve Milan’a karşı dava kaybediliyor ancak Türkiye’den bir kulüp gittiği vakit UEFA’da ve CAS’ta dava kazanma bahtı sıfır. Türk kulüpleri davalarla perişan biçimdeler.”

“Alınan her türlü karar kulüplere ziyan vermeye başladı”

Yabancı oyuncu sayısındaki sonlandırmaya değinen siyah-beyazlı kulübün lideri Çebi, “Türk futbolcuların fiyatı 2-3’e katlandı bu karardan daha sonra. Alınan her türlü karar kulüplere ziyan vermeye başladı. Bize karşı hakkaniyetli bir hal yok. hiç bir şey yapmadan ‘Yerli sayısını arttırıyorum.’ dediğin vakit, beni sıkıntı durumda bırakıyorsun. Bizim Türk çocuklarımız sonucun sonraki günü 3 milyonu 6 milyon yapıyorlar. TFF bunu yapmadan evvel bize kaynak bulacak. Hükûmetle görüşecek altyapıya değer vermemiz gerekiyor diye. Türk futbolcu yurt dışına gitmeye gerek görmüyor bu kararda. Rekabet olunca Türk futbolcular yurt dışına gidiyor. Federasyon, A Ulusal Ekip için bir şey yapmak istiyorsa, bunun bedelini kulüpler ödeyemez. 20 kulübüz, birbirimiz için takviye veriyoruz, imza atıp önünüze gönderiyoruz, dikkate almıyorsunuz. Ulusal bir bakış açısı olabilir lakin bu Türk futboluna hizmet etmeyeceğini söylüyorum. Bunun yararı yok, ziyanı var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Menajer oyununa gelmeyelim”

Transfer periyodunda menajerlerin oyununa geldiklerini lisana getiren Ahmet Parıltı Çebi, “Bugünkü programın TFF ile dertlerimizi söylemek için katkı sağladı lakin birlik ve birlikteliğimizin kamuoyu önünde görüldüğünü anlamak istiyoruz. Biz birlikteiz diye taraftara gösteriyoruz. Siz itişip kakışmayın biz daima beraberyiz diyoruz. Biroldukça menajerin oyunlarına geliyoruz. Benden aldığına Ahmet beyefendiye 3 lira diyor, Burak beyefendiye gidiyor 4 diyor vs. Bu kulüplere ziyan veren menajerlere palavra dolanlarına alet olmamak ismine tüm hepimizin açık yürekli olmayı talep ediyorum. Ali Koç liderimle tıpkı biçimde devam ediyoruz. Burak Elmas liderimiz yeni, sanıyorum o da bu biçimde durumlar olursa bizimle paylaşacaktır. Ahmet Ağaoğlu liderimle yaşamadık lakin onlarla da tıpkı biçimde bağlantı kurarız gerekirse. Ben birbirimizle haberleşerek meblağların yükselmesini engelleyebiliriz. Kulüplerin gördüğü ziyanları bu biçimde bir yolla da engelleyebiliriz. Biraz masrafları de konuşmalıyız” dedi.