Aranıyor: bayan sporcular. Birkaç boş pozisyon.

Deniz

Member
Brooke Walker ilk akşamı olabildiğince çok Avustralya Kuralları Futbolu izleyerek geçirdi. Ertesi gece ve ondan sonraki gece de aynısını yaptı. Çok fazla araştırma yapması gerekiyordu ve bunun için fazla zamanı yoktu. Oyunu en üst seviyede oynaması için ona para ödenmeli. Nasıl çalıştığını anlamak muhtemelen iyi bir fikir, diye düşündü.

Walker, kime sorduğunuza bağlı olarak, Avustralya’nın en popüler sporunu oynayarak büyümemişti. Cesur bir ragbi bölgesi olan Yeni Zelanda’da doğdu. İlk spor tutkusu, bu sporun birçok çeşidinden bazılarıydı.

Çocukken dokunma, minimal temas versiyonu ve ragbi oynamıştı. Ailesi bir genç olarak Avustralya’ya taşındıktan sonra, sporun küçük alanlı versiyonu olan yedili ragbide, evlat edindiği ülkeyle 2016 Olimpiyatlarına seyahat edecek kadar iyi olduğunu kanıtladı.

Buna karşılık, Avustralya kuralları hiçbir zaman Walker’ın radarına girmemişti. “14 veya 15 yaşımdayken bile onu asla görmezdim” dedi. “İçeride kimin olduğunu bile bilmiyordum.” Bu, 24 yaşına kadar sürdü, Avustralya Futbol Ligi’nin en popüler ve güçlü taraflarından biri – Melbourne’daki oyunun kalbinde yer alan Carlton – arayıp sormayacaklarını sordu. orada oynamak istiyorlardı.

Öğrenmek üzere olduğu şey, yeteneğinin, yaşının ve cinsiyetinin seçeneklerle dolu bir spor anında ortaya çıktığıydı. Avustralya kuralları, ragbi ve – Dünya Kupası yaklaşırken – futbolun tümü kadınlar için fırsatları genişletmeye kararlıyken, hepsi aynı küçük yetenek havuzunu hedefliyor, birdenbire Avustralya’da kadın sporcu olmak için çok iyi bir zaman.

kod değişimi

Walker’ın birdenbire zar zor gördüğü en üst düzey bir spora başlaması fikri ona pek tuhaf gelmedi. Avustralya futbolunun farklı formları (Avustralya Kuralları, rugby birliği, ragbi ligi ve futbol) arasındaki rekabet köklü ve yoğun olabilir, ancak aralarındaki çizgiler oyuncular için her zaman biraz bulanık olmuştur.

Düzinelerce sporcu, ülkenin spor panteonundaki en popüler figürlerden bazıları da dahil olmak üzere, her iki ana rugby türünde de ülkeyi temsil etti. Birçoğu, kariyerlerinin çeşitli noktalarında Avustralya’nın en popüler iki yerel spor ligi olan Avustralya Futbol Ligi ve Ulusal Rugby Ligi’nde oynadı.

Walker, yedili ragbi deneyiminin onu “çapraz kodlayıcı” dediği iş için aday yaptığını biliyordu. “Aşan bir temel temel var” dedi. “Hız, dayanıklılık, savunma farkındalığı hepsi benzer.” AFL’nin kadın askerlere umutsuzca ihtiyaç duyduğunu da biliyordu. Bir lig inşa edilmeliydi ve beklentileri karşıladı.

2017’de AFL, Avustralya Kuralları Futbolu oynayan artan sayıda kadın ve kızdan yararlanmayı umarak ilk ulusal kadın yarışması AFLW’yi başlatmıştı. İlk yineleme yalnızca sekiz takımı içeriyordu. 2022’de sayı 18’e yükseldi, yani artık her erkek kulübünün bir kadın bölümü var.

Aşılmaması gereken NRL, aynı şeyi yaptı ve 2018’de ilk kadın ligini başlattı. İlk sezonunda dört takımla başladı, şimdi on tane var. (NRL erkekler turnuvasında Avustralya ve Yeni Zelanda’dan 17 takım yer alır.) Rugby birliğinin eşdeğeri olan altı takımlı Super W aynı yıl başladı. Futbol bu standartlara göre bir öncüydü: A-League Women 2008’den beri var.

Hem AFLW hem de NRLW şu anda yarı profesyonel ve ne ücret ne de koşullar optimal. Kadınlar ragbi liginde ortalama maaşlar 30.000 dolar civarında ve AFL’de biraz daha yüksek. Tüm takım arkadaşları gibi Walker’ın da spor dışında tam zamanlı bir işi var, Melbourne banliyösünde beden eğitimi ve sağlık öğretmeni olarak çalışıyor. Akşamları antrenman yapıyor.

Eleştirilecek tek nokta bu değil. Her iki ligden oyuncular da maç eksikliğinden, antrenman süresinin eksikliğinden, antrenman tesislerine erişim eksikliğinden ve sezonun zamanlamasından şikayet ettiler.

Ancak, hırs eksikliği yoktur. NRL CEO’su Andrew Abdo, kadın futbolunun büyümesini “tabandan seçkinlere” sporun yönetim organı için bir öncelik olarak tanımladı. AFLW’nin en tanınmış yıldızlarından biri olan Erin Phillips, “oyuncuların amacı tam zamanlı bir sporcu olmaktır” dedi. Ligi, oyuncularını 2030 yılına kadar Avustralya’nın en çok kazanan kadın sporcuları yapma hedefi belirledi.

Bu yüce hedeflere ulaşmak, ligleri bir ölçüde doğrudan rekabete soktu. Özellikle AFLW, yetenekleri çekmek için ağlarını genişletti ve geçmişleri ne olursa olsun başarılı olmak için gerekli niteliklere sahip sporcuları işe aldı. Walker’ın katıldığı yıl, futbol, basketbol, netbol ve tenis gibi çeşitli spor dallarından yeni akranları geldi.

Yani Walker bir bakıma kolay bir çalışmaydı. Olimpiyatlardan sonra, kendisini tam zamanlı olarak yedili rugby’ye adamak için “normal hayatımı” feda ettiğini bilerek spora ara vermişti. Carlton için “hiç anlamadığı” bir sporda oynama teklifini kabul etti çünkü onu öğrenmenin entelektüel zorluğunu “canlandırıcı” buldu.

O zaman bile, geçiş tamamen sorunsuz gitmedi. Oyunun bazı yönleri diğerlerinden daha kolaydı. Walker, “Ragby’de mücadele tekniği o kadar kesin ki AFLW’de gerçek bir avantaj,” dedi. “Ama oyun bilgisi, strateji, belirli beceriler ve teknikler – beş yıl sonra hala ondan bir şeyler öğreniyorum.”

Arada bir seçimlerinin hikmetini sorguladığı anlar da oluyordu. “İlk oyunumda, topa ilk dokunuşta, 10 veya 15 metre sonra geri sekmesine izin vermen gerektiğini unutmuşum” dedi. “Hakem beni kaldırdı ve tuttuğum için cezalandırdı. Bu noktada sadece düşündüm: Ben ne yaptım? Bu felaket olur.”

yeni sınır

Liglerin birlikte nasıl çalıştığı, gelecekteki başarıları için kritik olabilir. Örneğin NRLW, rugby birliğinden o kadar çok oyuncuyu işe aldı ki, en az bir koç, iki kodun “birbirini yamyamlaştırma” ile sonuçlanacağına dair endişelerini dile getirdi. Ragbi birliği yöneticisi Campbell Aitken, yetenek paylaşımı anlaşmasına varılmasının daha iyi olacağını söyledi.

Bu kesinlikle Walker’ın görüşü olurdu. 2020 yılında tekrar ragbi oynama fikri ilgisini çekti ve amatör bir kulübe kaydoldu. O kadar iyi performans gösterdi ki, kısa süre sonra eyaleti için oynamak üzere seçildi. Bu da Ulusal Rugby Ligi Parramatta Eels tarafından bir teklife yol açtı.

Filoların çakışmadığını ve usulüne uygun olarak kodları bir kez daha değiştirdiğini belirterek Carlton’a 12 aylık bir uyarı verdi. “Spora olan ilk aşkımdı ve denemek istedim” dedi. “Stratejileri anlamak bir başka büyük zorluktu. Harika zaman geçirdim.” Sonunda, Parramatta’nın sezonu uzayıp giderken yalnızca tek bir Carlton maçı kaçırmak zorunda kaldı. “Ragbiyi bitirdim, geri döndüm ve Cumartesi günü Carlton için oynadım” dedi.

O zamandan beri başka bir Avustralya kural kitabı olan Essendon’a taşınan Walker, Avustralya kadın sporunda kariyerini geçirdiği noktanın tadını çıkarıyor: gelecek dünyanın filizlenen fırsatlarının karışımı ve geride kalanların devam eden hareket özgürlüğü .

Ancak bunun uzun sürmeyeceğini biliyor. Tamamen profesyonel ligler, oyuncuların kod değiştirmesine o kadar kolay izin vermeyecek ve profesyonelleşme, büyük olasılıkla onları bir genç olarak pek çok farklı disiplini denemekten caydıracaktır. Yolculuğunuz beş veya on yıl içinde tekrarlanması çok daha zor olabilir.

Ancak Walker bundan sonra olacakların daha da iyi olacağından emindir. “Bütün bu ligler profesyonel olduğunda ve tüm kazanımlara sahip olduğunda, birkaç yıl içinde çığır açan yetenekli bir genç kız hayal edin” dedi. “İster AFL ister NRL, yedili veya tam zamanlı futbol oynamak istesinler, onlara olan talep muazzam olacak.”

Walker’ın yeteneği ona bir seçenek verdi. Onu takip edenlerin sonunda hak ettikleri ödülleri alacaklarına inanıyor.