Bayer, Türkiye’deki Tarım Eserleri Üretimini Büyütüyor

Selinx1

New member
  • Şirket, Gebze’deki bitki müdafaa eserleri fabrikası ile Mustafakemalpaşa’daki mısır tohumu fabrikasının üretim hacimlerini artırıyor.
  • bu biçimdece, 2022 yılında 180 milyon TL olarak gerçekleşen Türkiye’den tarım eserleri ihracatının da üst taşınması amaçlanıyor.
Türkiye’de tarım eserleri tesisi bulunan tek oldukçauluslu şirket pozisyonundaki Bayer; üretim faaliyetlerini büyüterek Türkiye’den mısır tohumu ve bitki muhafaza eserleri ihracatını artıracağını deklare etti. Şirket, Kocaeli Gebze’deki ve Bursa Mustafakemalpaşa’daki tarım eserleri tesislerindeki üretimini değerli ölçüde yükseltecek.

Bayer, 1966 yılından bu yana faaliyette olan ve üretimi 40’tan fazla ülkeye ihraç edilen Gebze bitki müdafaa eserleri fabrikasının kapasite kullanmasını yüzde 50 oranında artıracak. Şirket, artan üretim ile yeni dış pazarlara açılmayı ve Türkiye’den bitki müdafaa eserleri ihracatını yükseltmeyi amaçlıyor.

Bayer ayrıyeten 1990 yılından beri faaliyet gösteren ve Avrupa’daki 6 kıymetli tesisinden biri olan Bursa Mustafakemalpaşa’daki DEKALB mısır tohumu fabrikasının alanını; 54 bin metrekareden 87 bin metrekareye genişletti. Bu yatırımla, kısa ve orta vadede tohum üretimi kapasitesinin yüzde 50 artırılması ve bu biçimdece Türkiye’den Avrupa ile Orta Asya pazarlarına daha fazla tohum tedariği sağlanması hedefleniyor.

Yeni yatırım kararlarını duyuran Bayer Tarım Eserleri Türkiye Ülke Müdürü Onur Çamili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye Bayer açısından fazlaca değerli bir tarım ülkesi. Buradaki üretim tesislerimiz global seviyede teknolojiye ve çevresel standartlara sahip. Türkiye’deki tarım eserleri fabrikalarımızı büyüterek hem ülkemizdeki varlığımızı güçlendirecek tıpkı vakitte buradan yaptığımız ihracatı yükselteceğiz. 2022 yılında Türkiye’den toplamda 180 milyon TL’lik tarım eserleri ihracatı gerçekleştirdik. Bu sayısı daha üst taşıyarak, Türkiye’nin bölgesel üretim üssü olma gayesine katkımızı da pekiştirmek istiyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı