BBC, Dünya Kupası açılış merasimini yayınlamadı, onun yerine Katar’ı eleştiren bir program yaptı

Deniz

Member
T24 Dış Haberler

Britanya kamu yayıncısı BBC, Katar’da başlayan 2022 Dünya Kupası’nın açılış merasimini canlı yayınlamak yerine o saatlerde turnuvanın Katar’da yapılmasını eleştiren bir program yaptı.

Pazar günü oynanan Katar-Ekvador maçından evvel yapılan açılış merasiminde Morgan Freeman ve BTS’ten Jungkook üzere isimler sahne aldı. Dünya Kupası’nın konut sahipleri ekseriyetle açılış merasimini ‘yumuşak güç’ sergilemek için kullanıyor.

BBC ise merasimi yayınlamak yerine Katar’ın göçmen emekçilere muamelesini, LGBTİ’lere yönelik yasakları ve FIFA’daki yozlaşmayı eleştirdi.

Dünya Kupası’nın ulusal yayınını pazar günü BBC One’daki ‘Match of the Day’ programıyla başlatan Gary Lineker, “Bu tarihin en tartışmalı Dünya Kupası ve çabucak hemen topa dokunulmadı bile” dedi ve ekledi:

“FIFA 2010 yılında turnuvaya mesken sahipliği yapan en küçük ülke olan Katar’ı seçtiğinden beri turnuva büyük sorularla karşı karşıya kaldı: Adaylık sürecinde yozlaşmadan stadyumların inşasında ömrünü kaybedenlere biroldukça soru işareti var. Burada eşcinsellik yasa dışı. Bayan hakları ve söz özgürlüğü sorgulanır biçimde. bununla birlikte 6 yıl evvel kupanın yaz yerine kışın oynanmasına karar verildi…”

Lineker, “Tüm bunlara karşın oynanacak bir turnuva var. Bu dünya genelinde izlenecek ve bundan keyif alınılacak. FIFA, futbolun dışına çıkmayın diyor. Biz birkaç dakikalığına futbolun dışına çıkacağız” diye devam etti.

FIFA Lideri Gianni Infantino’nun, “Bugün Katarlı hissediyorum. Bugün Arap hissediyorum. Bugün Afrikalı hissediyorum. Bugün eşcinsel hissediyorum. Bugün engelli hissediyorum. Bugün göçmen emekçi üzere hissediyorum” demesine cevap veren eski İngiltere Ulusal Grubu kaptanı Alan Shearer, “Eğer göçmen çalışanlar ve aileleri konusunda bu kadar kuvvetli hisleri var ise niye Memleketler arası Af Örgütü’nün 400 milyon dolarlık tazminat fonu davetini niye kabul etmediler?” diye sordu.