Brest-Od-300 Reaktörünün Temel Betonlaması Tamamlandı

Selinx1

New member
Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom’un TVEL Yakıt Şirketinin bir yan kuruluşu olan Sibirya Kimyasal Kombine Tesisi alanında, nükleer adanın timeline beton dökülmesi süreci tamamlanarak, yenilikçi BREST-OD-300 süratli nötron reaktörünün inşasında kıymetli bir basamak daha geride kaldı.

Boyutları 90 x 82 metre ve kalınlığı da 2,5 metre olan BREST-OD-300 temel beton plakası, 9 farklı ögeden oluşuyor. Beton plakasının dökülmesi konusundaki çalışmalar genel yüklenici Titan-2 tarafınca yürütülürken, bilimsel dayanak Saint-Petersburg merkezli Betonarme Yapılar Araştırma Enstitüsü tarafınca sağlandı.

Süreç sırasında nükleer adanın temel plakasına, 2 adet 8 katlı binanın inşası için kâfi olan yaklaşık 19 bin metreküp beton döküldü, 4,3 bin ton da destek gereç döşendi.

Plaka gücü, standart reaktörlere göre pek fazla olan BREST-OD-300’ün temel betonlaması, ağır araştırmaların akabinde başlatıldı. Gerekli kaliteyi yakalamak gayesiyle betonun özellikleri kapsamlı biçimde incelendi. Mayıs 2021’de, birinci beton dökülmedilk evvel, uzmanların bloklar içindeki ilişkilerin kalitesinin test edebilmesi için temel plakanın bir modeli oluşturuldu. Temel plaka yerin 6,4 metre altında bulunuyor. Yapı ustaları, şu an etraf duvarlarının inşaatı üzerinde çalışıyor.

Yenilikçi BREST-OD-300 kurşun soğutmalı süratli reaktör ile güçlendirilen 300 MW’lık nükleer güç ünitesinin inşaatı, 8 Haziran 2021’de Rusya’nın Tomsk bölgesinde bulunan Seversk’teki Sibirya Kimyasal Kombine Tesisi alanında başlamıştı. Reaktör, süratli reaktörler için en uygun tahlil olarak kabul edilen, bu tesis için özel olarak geliştirilmiş uranyum-plütonyum karışımı nitrür yakıtı ile çalışacak.

Santral, üretim ve bir daha üretim yapan nükleer yakıt üretim tesisi, BREST-OD-300 güç ünitesi ve ışınlanmış yakıtın bir daha işlendiği tesis olmak üzere birbirine bağlı 3 eşsiz tesisten oluşan Pilot Tanıtım Güç Kompleksi’nin (PDEC) ayrılmaz bir kesimini teşkil ediyor. BREST-OD-300 süratli nötron reaktörlü güç ünitesinin üretimiyle dünyada birinci defa kapalı nükleer yakıt döngüsüne sahip ve süratli reaktörlü bir nükleer santral kurulmuş olacak.

Reaktörden çıkan ışınlanmış yakıt bir daha işlendikten daha sonra bir daha üretime, yani taze yakıt üretimine gönderilecek. Bu sayede sistem yavaş yavaş özerk ve harici güç kaynaklarından bağımsız hale gelecek.

PDEC, Rosatom’un nükleer sanayi için yeni teknolojik platformun geliştirilmesini amaçlayan “Atılım” projesi çerçevesinde inşa ediliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı