Covid-19 tedavi sürecini gözyaşları ortasında anlatan Mustafa Reşit Akçay’dan davet: Allah aşkına aşınızı olun

Deniz

Member
Kocaeli’de yakalandığı yeni tip Koronavirüs (Covid-19) hastalığını yenerek yeşil alanlardaki nazaranvine dönen Kocaelispor’un teknik yöneticisi Mustafa Reşit Akçay, hastanelerde geçirdiği 3 aylık şiddetli tedavi sürecini gözyaşlarıyla anlattı.

TFF 1. Lig takımlarından Kocaelispor’un 62 yaşındaki teknik yöneticisi Akçay, nisanda test kararınun olumlu çıkması üzerine evvel Kocaeli’de, daha sonra da teneffüs şikayeti niçiniyle Trabzon’da hastaneye kaldırıldı.

bu vakitte akciğerlerinde önemli oranda tutulum meydana gelen Akçay, ağır bakım ünitesinde teneffüs aygıtına ve kalp akciğer makinesine (ECMO) bağlı tedavi gördü.

Şiddetli 3 aylık tedavi sürecinin akabinde Covid-19’u atlatan Akçay, bir daha grubunun başına döndü.

Şu anda fizik tedavi, nefes antrenmanları ve ilaç kullanmaya devam eden Akçay, insanlara aşı olmaları ve önlemlere sıkı biçimde uymaları davetinde bulundu.

“Kendimi hasta olduğum gerçeğiyle yüzleştiremedim”

Hastanelerde tedavi gördüğü periyotta yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlatan Mustafa Reşit Akçay, 1 Nisan’da Kahramanmaraşspor deplasmanındaki maçın akabinde kente döndüklerinde yorgunluk hissettiğini, ölçümü yapılan satürasyonunun (kandaki oksijen doygunluğu) kritik oranda çıktığını anlattı.

Kulüp yöneticilerinin hastaneye gitmeye ikna etmek için eşini aradığını, Trabzon’dan bir hekim arkadaşıyla da telefonla görüştüğünü aktaran Akçay, şu biçimde devam etti:

“Kendimi hasta olduğum ve hastaneye gitmem gerektiği gerçeğiyle yüzleştiremedim. Hekim arkadaşımın, ‘Entübeye hakikat gidiyorsun, çabucak hastaneye git’ tavsiyesi üzerine sıhhat kuruluşuna başvurdum. Ağır bakıma çizgi kalmış. Beni ağır bakım özellikli odaya aldılar. Orada 1 ay kadar kaldım. olağanüstü sıkıntı bir durumdu. ECMO makinesine girdim. Vefatla karşılaştım, 6-7 gün bu biçimde geçti, hiç bir şey hissetmeden… Akciğerimin makineye bağlandığı, vefatla yüzleştiğim, 10 bireyden birinin kurtulduğu bir ECMO makinesinden çıktım.”

“Şu an aşı günümü bekliyorum, gün gün sayıyorum”

Güçlü bir müddetç geçirdiğini aktaran Akçay, “Tuvaletinizi yapamadığınızı, altınızı diğerlerinin temizlediğini, bu utancı, ağır bakımda bebek maması yediğinizi düşünün. Bu sıradan bir durum değil, lütfen bu aşıyı olun. Kolay değil. Büyük abdestinizi yapıyorsunuz, geliyor öbürleri temizliyor, bu kaldırılabilir bir durum değil. Bunlarla niye yüzleşmek istiyorsunuz? Çabucak gidin aşınızı olun. Şu an aşı günümü bekliyorum, gün gün sayıyorum.” halinde konuştu.

Akçay, ağır bakımda kaldığı devirde uzunca mühlet yemek yemediğini, nazaranvli çalışanın altını temizlemesinden dolayı utandığını kaydetti.

Bir sıhhat işçisinin kendisine “niçin yemek yemiyorsun? Yoksa buradan çıkamazsın?” söylemiş olduğini aktaran Akçay, “Sen yemek ye, yap, ben temizlerim, bunu sıhhat çalışanımız diyor. Bu kadar hoşluk olur mu? Bu insanı hatırlamak ve ona teşekkür etmek boynumuzun borcu. Ve onun söylemiş olduğini yaptım, yedim. Şayet yemek yemeseydim, oradan çıkamazdım. Aşı ol kardeşim, niçin olmuyorsun? Diğerine ziyan vermek, diğerinin ömrüyle oynamak makus bir şey. İnsanların yaşama hakları, senin keyfine bağlı olamaz. ‘Ben özgürüm.’ diyor. Beşere ziyan veriyorsan, ne özgürlüğü?” diye konuştu.

“Allah aşkına aşınızı olun”

Akçay, Covid-19 ve buna bağlı hastalıklar niçiniyle yaklaşık 100 gün hastanede yattığına dikkati çekerek, “Lütfen yapmayın. Artık aşı olmayarak bu hastalığı tekrar bulaştırırsanız bana yazık değil mi? Artık üçüncü kere hastaneye mi yatayım? Allah aşkına aşınızı olun. Öbür insanlara bunları yaşatma hakkını nereden alıyorsun?” sözlerini kullandı.

TFF 2. Lig play-off finalinde kadrosuyla Sakaryaspor içinde oynanan müsabakada, oksijen tüpüyle yedek kulübesinde yer alarak kadrosunu takip ettiğinin hatırlatılması üzerine Akçay, mesleğine aşık biri olduğunu söylemiş oldu.

Kimi anları yaşamayan insanların pişmanlık duyduğunu lisana getiren Akçay, bundan dolayı o gün oyuncularıyla bir ortada olmayı arzuladığını kaydetti.

Akçay, hoş ve büyük bir toplulukta misyon yaptığını tabir ederek, Kocaelispor’un taraftarı ve kentiyle geleceğe daha düzgün biçimde baktığını kelamlarına ekledi.