Domenec Torrent: Galatasaray’da Fatih Terim daha sonrası teknik yöneticilik için ismi geçen Pep Guardiola’nın eski yardımcısı

Deniz

Member
Galatasaray, Fatih Terim’le yollarını ayırmasının akabinde teknik yönetici arayışında. Türkiye basınındaki haberlere nazaran bu vazife için en epey öne çıkan isim, Manchester City Menajeri Pep Guardiola’nın eski yardımcısı Domenec Torrent.

59 yaşındaki İspanya doğumlu Domenec Torrent, teknik adamlık mesleğine 2007 yılında Barcelona B ekibinde başladı. Torrent; Barcelona B kadrosunun akabinde, Barcelona A grubu, Bayern Münih, Manchester City’de Pep Guardiola’nın yardımcılığını yaptı.

2018 yılında Manchester City’den ayrılan Torrent, ABD’de New York City, Brezilya’da da Flamengo’yu çalıştırdı. Kasım 2020’de Flamengo’dan ayrılan Torrent, o tarihten bu yana rastgele bir grupta nazaranv almadı.

İsmi birinci vakit içinderda Terim’in yardımcılığı için geçti

Domenec Torrent’in ismi Galatasaray’da birinci vakit içinderda geçtiğimiz hafta Fatih Terim’in yardımcılığı için geçti.

Galatasaray yöneticisi Işıtan Gün, 5 Ocak’ta Spor Gecesi Digital isimli YouTube kanalına yaptığı açıklamada “Guardiola’nın yardımcısı ile kulüp lideri Burak Elmas’la bir arada görüştüklerini” söylemiş oldu.

Gün, görüşmenin maksadının teknik grubu güçlendirmek olduğunu ve Torrent’in Galatasaray’ın “yardımcılık” teklifini kabul ettiğini, son sonucu ise Lider Elmas’ın vereceğini belirtti.

Fatih Terim, Galatasaray’ın Cumartesi günü 1-0 kaybettiği Giresunspor maçı daha sonrası Torrent ile yapılan görüşmelere ait soruya, “Benim haberim yok” karşılığını verdi.

Pazartesi günü Galatasaray’da Fatih Terim devri bitmiş oldu.

Gelinen noktada Torrent, Terim’den boşalan teknik yöneticilik koltuğu için en kuvvetli aday olarak gösteriliyor.

‘Futbolu Pep’le misal görüyorum’

ABD ve İngiltere’de yayın yapan spor sitesi The Athletic’in Manchester City Muhabiri Sam Lee, BBC Türkçe‘ye Torrent’in futbol kimliğini anlattı.

Torrent’in mesleğine artık yardımcı antrenörlük yerine teknik yönetici olarak devam etme sonucu aldığını söyleyen Lee’ye göre, Torrent başından beri Pep Guardiola ile birebir futbol fikirlerine sahip.

Gerçekten Torrent de Haziran 2020’de Athletic’e verdiği röportajda, “Taktik konusunda yüzde 90-95 anlaştık zira futbolu Pep’le epeyce lakin fazlaca emsal görüyorum” sözlerini kullandı.

O röportajda Lee’nin sorularını yanıtlayan Torrent, “Tarzımız çok yakın: Oyunu ebediyen geriden başlatırız, süratli geçiş oyunu oynarız. Pep’e katılmadan evvel de buna inandım. Pep’tilk evvel 15 yıl antrenörlük yaptım. Fikrim onunla birlikte daha da güçlendi zira ondan fazlaca şey öğrendim” demişti.

Good memories pic.twitter.com/0wr3sSmf4n

— Domenec Torrent (@DomeTorrent) December 14, 2019

‘Pep’e net bir fotoğraf çizdi’

Çalıştırdığı gruplarda tüm operasyonun beyninin Guardiola’nın kendisi olduğunu belirten Lee ise buna rağmen Torrent’in tıpkı Mikel Arteta ve Juan Manuel Lillo üzere Guardiola’ya büyük bir takviye verdiğini söylüyor:

“Özellikle de oyunun akışında ve neler olup bittiğini manaya konusunda büyük hisseye sahip. Maç esnasında Pep kimi vakit ikinci bir fikri ya da hatta oyunla alakalı yeni fikirleri ister. Torrent ve başka yardımcıları da oyunu güzel okurlar ve Pep’e net bir fotoğraf çizerler.”

Torrent, çalıştırdığı ekiplerde Guardiola’nın daima sağ kolu oldu

Lee, öte yandan Torrent’in Guardiola’nın oyununda duran top tertipleri için de epeyce kıymetli bir yeri olduğunu belirtiyor.

‘eğer olmazsa olmaz şey çaba ve söylenenleri yapmak’

New York City ve Flamengo’nun başındayken de Torrent’i takip eden Lee, onun oynattığı futbolun da Pep’inkiyle benzerlik gösterdiğini vurguluyor.

Lee’ye göre iki teknik adam da oyunu kaleciden başlatıyor, oyun içerisinde grubunun topa sahip olmasını istiyor ve “juego de posicion” ismi verilen oyuncularının tüm hareketlerinin grup arkadaşlarıyla koordineli bir biçimde oynandığı bir oyun fikrini benimsiyor.

Torrent’in şayet olmazsa olmazının gayret olduğunu vurgulayan Lee şu biçimde devam ediyor:

“Onun söylemiş olduklerini yapmaya istekli olmanız gerekir. Flamengo’da öne çıkan oyuncularla her vakit oynamadı. Zira o futbolcular, gerek topla oynarken gerekse de baskı yaparken Torrent’in kendilerinden istediği şeyleri yerine getirmedi. Ancak tıpkı Pep üzere, koşmaya istekli biri değilseniz oynamazsınız. Şayet uğraş gösteriyorsanız, bu bu biçimde düzgün bir şeydir.”

Torrent de röportajında besbelli bir biçimde her maça kazanmak için çıktığını vurguluyor ve “Takımlarım deplasmanda da meskeninde üzere oynar” diyor.

‘New York’a yalnızca kazanmak için gitmedim’

Lee, New York City ve Flamengo’da teknik yöneticilik yapmasının Torrent’e bir kadrosu tek başına yönetecek kadar deneyim kazandırıp kazandırmadığı istikametindeki soruya “Kesinlikle, evet” yanıtını veriyor.

Torrent’in New York City’de göz alıcı bir futbola imza attığını belirten Lee, bunun epey kolay bir şey olmadığını belirtiyor ve şunları ekliyor:

“Resmin başınızda belirginleşmesi elbette bir şeydir fakat bu fikirleri oyunculara iletmek hayli daha zordur. Hele ki ismi De Bruyne ya da Sterling olmayan oyunculara. Torrent bunu yapabileceğini gösterdi.”

Torrent, geriden kurulan oyunda süratli ve ayağa oynanan futbolu benimsediğini söylüyor.

Domenec Torrent de röportajında Amerika macerasından övgüyle bahsediyor ve kulüp tarihinde birinci defa Doğu Konferansı’nı kazandıklarını ve akabinde da CONCACAF Şampiyonlar Ligi’ne gittiklerini hatırlatıyor:

“Her şeydilk evvel işe yarayan şey tarzımızdı. Benim için en kıymetli şey de buydu. New York’a yalnızca kazanmak için gitmedim. New York’a bir oyun usulü yaratmaya çalışmak, taraftarları heyecanlandırmak için gittim. Bunu da yaptığımızı düşünüyorum.”

• Galatasaray’da dördüncü Fatih Terim periyodu bitmiş oldu
‘Brezilya macerası daha sıkıntı geçti’

Lee, Torrent’in Brezilya macerasının ise daha güç geçtiğini söylüyor. Buna sebebi olarak da Brezilya’nın “sabırsız ve sert futbol iklimini” gösteriyor.

Lee, Brezilya’da teknik yöneticilerinin kendilerini göstermek için epey fazla vakti olmadığını, fikirlerin işe yaramaması durumunda ise üzerlerinde epeyce fazla bir baskı olduğu görüşünde. Üstelik bakılırsavi Jorge Jesus üzere değerli bir teknik adamdan devralmasının Torrent’in üstündeki baskıyı da arttırdığını savunuyor:

“Torrent, kulübün oyun üslubunda büyük değişiklikler yapmak istedi fakat bu vakit aldı ve yapamadı. Zira Brezilya futbolu sabırsızdır. Tahminen Türkiye de birebirdir? Ne dersiniz?”

Torrent ise “Artık teknik yönetici olarak mesleğine devam etmek istiyorum” dediği röportajında kendisini New York’ta başarılı bulduğunu ve bu sebeple yeni grubu neresi olursa olsun işlerin uygun gideceğini söylemişti:

“Ama ünlü bir teknik yönetici değilseniz ya da geçmişte değerli bir futbolcu olmadıysanız Bundesliga ya da Premier Lig’de iş bulmanız fazlaca kolay değil. Dünyanın en âlâ koçuyla 11 yıl geçirdim, 15 yıl da kendim grup çalıştırdım. Biroldukca beşerden daha fazla deneyimim var.”