Düşük karbon kahramanları muhakkak oldu

Selinx1

New member
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği sera gazı salımlarını azaltıp karbon ayak izini düşürerek, ülkemizin iklim krizine karşı direnç kazanmasına tesir eden toplumsal ve teknik uygulama muvaffakiyetleri için kuruluşları ödüllendirdi

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı
ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana takviyesinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), 7. İstanbul Karbon E-Zirvesi’ni 28 Eylül 2021’de gerçekleştirdi. İklim Dirençli Türkiye İçin Yeşil Toparlanma Atık ve Güç İdaresinin Rolü başlığında çevrimiçi bir ortaya gelen paydaşlar, iş dünyası üst seviye temsilcilerinin konuşmalarında karbon idaresinin bugünü ve yarınını izledi. ‘Düşük Karbon Kahramanı Ödül Töreni’ yapıldı.İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Lideri Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu,bu yıl ödül takdim ettiğimiz 30 kuruluşa, güzelim ülkemizin yarını, mavisi ve yeşili için teşekkür ediyoruz dedi.

Endüstrimiz sera gazı salımlarını azaltarak iklim dirençli büyümeli

Endüstride sera gazı salımlarını azaltarak, iklim krizine karşı dirençli büyüme ve ihracat gücümüzü artırmanın mümkün olduğunu açıklayan İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Lideri Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, yeşil dönüşüm için yatırımların ve uygun uygulamaların desteklenmesi gereğini vurguladı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak imalat, üretim ve mamüllerin düşük karbon ayak izi için toplumsal ve teknik uygulamalarıyla ülkemizin karbon idaresi kapasitesinin artışında tesir yaratarak, sürdürülebilir hayatın gelişmenine katkı veren kuruluşları teşvik ve taltif için Düşük Karbon Kahramanı Mükafatı sunuyoruz diyerek, SÜT-D 2021 Düşük Karbon Kahramanı ödül sahiplerinin hepsi güzelim ülkemizin yarını, yeşili ve mavisi için önemli. Ödül takdim ettiğimiz 30 kuruluş gururumuz açıklamasını yaptı.

Kimya dalının karbon kahramanları

BASF Türk Çayırova Tesisinde Karbon Tasarrufu ile BASF Türk Kimya, Adım Adım “0” Karbona ile BETA Kimya, Tabiata Yeşil Bir İz Bırak diyerek KALEKİM, En Yeşil Şeker: Kayseri Şeker savıyla KAYSERİ Şeker ve Pinch Projesi ile ORGANİK Kimya ödüllendirildi.

Gücün değişmek için dönüşümüne katkı mükafatları

Akıncı HES, Gelecek İçin Nefes oluyor diyen AYDEM Yenilenebilir Güç, YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası ile EPİAŞ, Shell’de Gücünü Güneşten Alan İstasyonlar uygulamasıyla SHELL Türkiye ödül sahibi oldu.

Yeşil elektrifikasyon ödüllendirildi

E-Çimnak İş Makinelerinde Elektrifikasyon ÇİM-NAK NAKLİYAT ödül alırken, Pak Enerjiyi Teknolojiye Dönüştüren Muvaffakiyet: ZES ile ŞİDDETLİ GÜÇ’nin ulaştırmada karbon ayak izi azaltımıödüle layık bulundu.

Atığı en âlâ yöneterek karbon ayak izini düşürenler

Atığa Kıymet Kat, Geleceği Yarat ile BENLİ Geri Dönüşüm, Çöpten Elektriğe, Elektrikten Geleceğe ilerleyen BIOTREND GÜÇ, ITC’de Tıbbi Atık “Steril”, Emisyon “Sıfır” ile ITC, Seramızın Isısı Atığımızın Gücünden uygulamasıyla İSTAÇ, İZAYDAŞ HES, Tabiata Yeşil Ses diyen İZAYDAŞ, Sıfır Atık, Düşük Karbon İçin Biyoelektrik tahlil diyen MİMSAN KÜME sera gazı azaltımına yüksek katkıları için ödüllendirildi.

Toplumsal tesirle karbon idaresi muvaffakiyetleri

AKADEMİ ETRAF
Sürdürülebilir Sohbetler, TATMETAL ÇELİK Çocuklarımız Düşük Karbonlu Yarınlar İçin Hayallerini Resmediyor ve SEDAŞ We Go Green projeleriyle karbon idaresine toplumsal tesir katarak ödül kazandı.

Düşük karbon ayak izi için yenilikçi eserler ve tahliller ödüllendirildi

BECTON DICKINSON TÜRKİYE
BD Emerald
™
Şırıngaları ve CARGILL TÜRKİYE FR3® Tabiata Güç isimli eser arzları, TSKB Yenilikçi Sürdürülebilir Finansman Tahlilleri ile ödüllendirildi.

Süreçlerine karbon idaresi gücünü katan öncü 8 kuruluş

AKÇANSA
Sürdürülebilir Yarınlar İçin Alternatif Yakıt Hareketi, AKSA DOĞAL GAZ Kağıtsız Ofis, Karbonsuz Yeşil Muhasebe, ASELSAN Bedel Zincirimiz İle İklim Değişikliğinde Gücümüz Bir, BSH TÜRKİYE Daha Az Karbon, Daha Rahat Nefes, HKTM Hassas Firma, Şuurlu Çalışan, ENERJİSA ÜRETİM Santral Sıcak Start Sürecinin Güzelleştirilmesi, ROTEKS Ekolojik Taş Yıkama Prosesi Geliştirilmesi, TÜRKTELEKOM Tabiat Dostu Yeşil Türk Telekom Binası uygulama başarılarıyla Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM ve TÜKETİM DERNEĞİ

2021 DÜŞÜK KARBON KAHRAMANLARI

1. AKADEMİ ETRAF: Sürdürülebilir Sohbetler
  2. AKÇANSA: Sürdürülebilir Yarınlar İçin Alternatif Yakıt Hareketi
  3. AKSA DOĞAL GAZ: Kağıtsız Ofis, Karbonsuz Yeşil Muhasebe
  4. ASELSAN: Bedel Zincirimiz İle İklim Değişikliğinde Gücümüz Bir
  5. AYDEM YENİLENEBİLİR GÜÇ: Akıncı HES, Gelecek İçin Nefes
  6. BASF TÜRK KİMYA: BASF TÜRK Çayırova Tesisinde Karbon Tasarrufu
  7. BECTON DICKINSON TÜRKİYE: BD Emerald
    ™
    Şırıngaları
  8. BENLİ GERİ DÖNÜŞÜM: Atığa Bedel Kat, Geleceği Yarat
  9. BETA KİMYA: Adım Adım “0” Karbona
  10. BIOTREND GÜÇ:Çöpten Elektriğe, Elektrikten Geleceğe
  11. BSH TÜRKİYE: Daha Az Karbon, Daha Rahat Nefes
  12. CARGILL TÜRKİYE: FR3® Tabiata Güç
  13. ÇİM-NAK NAKLİYAT: E-Çimnak İş Makinelerinde Elektrifikasyon
  14. ENERJİSA ÜRETİM: Santral Sıcak Start Sürecinin Güzelleştirilmesi
  15. EPİAŞ: YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası
  16. HKTM: Hassas Firma, Şuurlu Çalışan
  17. ITC: ITC’DE Tıbbi Atık “Steril”, Emisyon “Sıfır”
  18. İSTAÇ: Seramızın Isısı Atığımızın Gücünden
  19. İZAYDAŞ: İZAYDAŞ HES, Tabiata Yeşil Ses
  20. KALEKİM: Tabiata Yeşil Bir İz Bırak
  21. KAYSERİ ŞEKER: En Yeşil Şeker: Kayseri Şeker
  22. MİMSAN KÜME: Sıfır Atık, Düşük Karbon İçin Biyoelektrik
  23. ORGANİK KİMYA: Pinch Projesi
  24. ROTEKS: Ekolojik Taş Yıkama Prosesi Geliştirilmesi
  25. SEDAŞ: We Go Green
  26. SHELL TÜRKİYE: SHELL’de Gücünü Güneşten Alan İstasyonlar
  27. TATMETAL ÇELİK: Çocuklarımız Düşük Karbonlu Yarınlar İçin Hayallerini Resmediyor
  28. TSKB: Yenilikçi Sürdürülebilir Finansman Tahlilleri
  29. TÜRKTELEKOM: Tabiat Dostu Yeşil Türk Telekom Binası
  30. KUVVETLİ GÜÇ: Pak Enerjiyi Teknolojiye Dönüştüren Muvaffakiyet: ZES
Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı