F1 pilotu Latifi: Kazanın akabinde vefat tehditleri alıyorum

Deniz

Member
Formula 1’de dönemin son yarışı olan Abu Dhabi Grand Prix’sinde yaşanan kazanın akabinde Nicholas Latifi mevt tehditleri aldığını duyurdu.

Toplumsal medya hesapları üzerinden bir mektup yayınlayan Latifi, yarışın akabinde hiç beğenilen bildiriler almadığını ve bunun kendisini şaşırtmadığını, lakin nefretin boyutunun “ölüm tehditlerine kadar ulaştığını” ekledi. Latifi, ayrıyeten tüm bunları yaşayacağını bildiği için de telefonundan Instagram ve Twitter’ı sildiğini lisana getirdi.

Latifi şunları yazdı:

“Çok fazla nefret ve taciz vardı”

“Son yarıştan daha sonra durumun biraz daha sakinleşmesini istediğim için toplumsal medyadan taammüden uzak durdum.

Abu Dabi’de yarış dışı olduktan daha sonra meydana gelen durum hakkında fazlaca şey söylendi. Toplumsal medya hesaplarıma hem halka açık biçimde birebir vakitte DM yoluyla binlerce bildiri aldım. Birçok destekleyiciydi lakin fazlaca fazla nefret ve taciz de vardı.

Bununla başa çıkmanın en uygun yolunun ne olduğunu bulmaya çalışıyorum. Bunu görmezden gelip devam mı etmeliyim? Yoksa toplumsal medyayı kullandığınızda ne yazık ki gerçek olan daha büyük sorunu kabul edip onunla baş mı etmeliyim?

“Bu yazılı bir açıklama değil, bilakis çevrimiçi berbata kullanım ve bunun beşerler üstündeki önemli tesirleri hakkında yeni bir tartışmaya yol açabileceğini umduğum için kendi niyetlerimi paylaşıyorum.”

“Sosyal medyayı nefret, taciz ve tehditler içeren bildirilerle, birine saldırma kanalı olarak kullanmak şoke edici bir şey ve kınadığım mevzu bu.”

Ne olmuştu?

Formula 1’de dönemin son yarışı olan Abu Dhabi Grand Prix’sinde Lewis Hamilton’ın en önde, gerisinde ise Max Verstappen’in olduğu ve Hamilton’ın zafere yanlışsız gittiği bitime 6 tıp kala bir kaza yapan Nicholas Latifi, güvenlik aracını piste girmesine sebep olmuştu.

Tam o sırada pistteki durumu niçini ile süratli bir pitstop taktiği ile lastiklerini yenileyen ve güvenlik aracının pistte olması ile birlikte de yeni lastiklerle Hamilton’ın ensesine gelen Verstappen, son cinste da güvenlik aracının pistten çıkması ile lastik avantajını şampiyonluğa dönüştürmüştü.

Mercedes’ten Latifi’ye dayanak

Bu ortada Mercedes, mevt tehditleri aldığını açıklayan Nicholas Latifi’ye dayanak verdi. Mercedes “kuvvetli kal Nicholas. Çevrimiçi nefret ve tacize karşı uğraşta yanınızdayız” bildirisi yayınladı.