Fatih Terim, İtalyan basınına konuştu; Hakan Çalhanoğlu’nun Inter’e transferini ve EURO 2020’yi yorumladı

Deniz

Member
İtalyan basınına konuşan Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, Hakan Çalhanoğlu‘nun Inter’e transferini yorumladı ve geride kalan EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın teknik tahlilini yaptı.

Fatih Terim’e göre Inter’in Hakan Çalhanoğlu transferi yerinde bir karara imza attı. La Gazzetta dello Sport’a konuşan Terim, İtalyan kulübünün Christian Eriksen boşluğunu en yeterli biçimde doldurduğunu söylemiş oldu.

Ulusal Kadro’dan eski öğrencisini Karlsruhe günlerinden bu yana takip ettiği belirten Fatih Terim, “Bir Milan ekibinden başkasına gitmesine şaşırmadım. Hakan, Inter’e giderek dorukta kalmak istedi ve kendi mukadderatını bir daha kendisi belirledi. Hakan ve Christian Eriksen misal biçimde futbolcular. Hakan İtalya’da oyununu epeyce geliştirdi ve taktiksel düzey atladı. Inter, Eriksen’in boşluğunu en uygun biçimde doldurdu” dedi.

Terim, Hakan Çalhanoğlu’nun Avrupa Şampiyonası performansı hakkında ise “Türkiye’nin yaşadığı hayal kırıklığını Hakan üzerinden yorumlamamak gerekir. Futbol ferdî bir spor değildir. Bu, onun bedelini düşürmez. Tıpkı başka ekip arkadaşları üzere onun da Ulusal Kadro’ya verecek fazlaca şeyi var” tabirlerini kullandı.

“Mostafa Mohamed’i çağırdım”

67 yaşındaki teknik adam İtalya’nın zaferiyle noktalanan 2020 Avrupa Şampiyonası’nı da kıymetlendirdi.

Genel sınırlarıyla eğlenceli bir tertibin geride kaldığını aktaran Fatih Terim, “Topa sahip olma oyununun ne kadar değer kazandığını gördük. Ekiplerin hamleye geçiş oyunları günümüz futbolunda büyük bir belirleyici hal aldı. Yalnızca taktiksel olmazı beraberinde fizikî de bir yenilenme. Birden çok maç uzatmalarla sonuçlandı ancak buna karşın kalite hiç düşmedi. Maçları birlikte izlemek için Mostafa Mohamed‘i çağırdım ve ona santraforların artık orta saha futbolcuları üzere süratli olmaları gerektiğini söylemiş oldum” halinde konuştu.