Fatih Terim’den Lazio maçı yorumu ve Marcao açıklaması!

Deniz

Member
Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, UEFA Avrupa Ligi’nde Lazio ile oynayacakları çaba öncesinde konuştu. Müsabaka ile ilgili görüşlerini lisana getiren Terim, Marcao‘yu yarınki maçta oynatabileceğini belirtti.

UEFA Avrupa Ligi’nde kümedeki birinci maçını Lazio ile yapacak olan Galatasaray’da teknik yönetici Fatih Terim, basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İşte Fatih Terim’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“Marsilya, Lazio ve Lokomotiv ve Galatasaray 4’lüsü Avrupa kültürü olan, Avrupa’da epeyce bulunmuş esaslı kulüpler. Bir Şampiyonlar Ligi kurası çekseniz, kimsenin yadırgamayacağı bir küme. Hepsi de fazlaca kuvvetli. Bunların birincisi Lazio… Sarri idaresinde epey uygun ve kuvvetli bir kadro kurdular. Şampiyonluğa oynayabilirler.

Marsilya da fazlaca düzgün başladı. Lokomotiv de her vakit buralarda oynayan, buralara alışmış bir kadro. Lazio’nun hayli uygun bir takımı var. Şu oyuncu daha uygun ya da önde demek, öbür oyunculara haksızlık olur. Lige de güzel başladılar son Milan maçına kadar ancak karşısında da, neredeyse yeni kurulmuş, birfazlaca oyuncusunu değiştirmiş ve yaş ortalaması fazlaca genç olan bir Galatasaray var. Kesinlikle ki kusur yapacaklardır. Biz de bu yanlışları en aza indirip yolda bir kazaya niçiniyet vermemesi için uğraşacağız.”

“Evimizde birinci defa oynuyoruz”

“Bu stil arenalarda oyuncuların kendilerini göstermesi gerekir. Ekibimize ve genç oyuncularımıza güveniyorum. Düzgün bir fikstürle başlamadık. İçeride Lazio, dışarıda üst üste 2 deplasman… Oynadığımız son 10 maçı çeşitli alanlarda oynadık. Kendi konutumuzda birinci kere oynuyoruz. Bu maçların 8’ini de kaybetmedik. Kendi taraftarımızı da özledik. Küme sıkıntı lakin elimizden geleni yapıp üst tipe çıkmak için uğraşacağız.”

“Bizi özlediğini düşünüyorum”

“Bunu ısrarla vurguluyorum. Taraftar, Galatasaray grubunun en değerli ögesi ve takviyesi. Onlarla birlikte Ali Sami Yen’de yazılan tarihleri düşündüğümüzde, fazlaca kupalar kazanmışız. Hele hele pandemi niçiniyle uzak kaldığımız bu vakitte, futbolun tadının tuzunun taraftar olduğu ortaya çıktı. Bizim onları özlediğimiz kadar onların da bizi özlediğini düşünüyorum. Galatasaray’ın taraftarıyla bir arada alanda yakaladığı tempo ve ritm epeyce değerli. O yüzden heyecanlıyız. Taraftarın önüne birinci defa çıkacak oyuncularımız var. Maçtan evvel taraftarlarımızın onları yeterli hazırlayacağını düşünüyorum. Bizde oyuncuya etki eden bir taraftar takviyesi var. İnşallah sonu güzellikle ve düzgün bir sonuçla biter.”

“Marcao’yu oynatabilirim”

“Savunmada kuvvetli seçeneklerimizin olduğu kesin. Kimin oynayacağına çabucak hemen karar vermedim. O bölgede seçeneklerimizin olması güzel. Bize bu dönem gereksinim halinde savunmadaki 4 arkadaşımız da yardımcı olacaktır. Beni sevindiren bu. Yarın Marcao’yu da oynatabilirim lakin kadroyu çabucak hemen hazır hale getirmedim.”

“Özel hazırlamaya çalışıyoruz”

“Çarşamba-Pazar’ın zahmetli yanları bunlar. Bugün Barış Alper’in eline atel ya da müdafaayla bir şeyler yapıp idmana çıkarabilir miyiz diye hekimle konuştum. Basın toplantısı daha sonrası hem Feghouli’yi tıpkı vakitte Emre’yi tekrar deneyeceğiz lakin şundan emin olabilirsiniz ki, ufak tefek durumların karşıma sakatlık olarak çıkmasından hoşnut değilim. Futbolcularım da bunu biliyor. Deneyeceğiz, özel olarak hazırlamaya çalışıyoruz. Tahminen bugün değil de yarın dizeceğim kadrosu alanda. Geri bildirimi aldıktan daha sonra fedakarlık yapmaları da hoşuma gidiyor. İnşallah da âlâ olurlar. Deneyeceğiz.”

“Yolda arızaları nazaranceğiz”

“Ağır biçimde eleştirmek yanlışsız değil”

hiç bir oyuncuma rastgele bir şey olmasını istemem. Bir gruba gönül vermişseniz, sevginizde sınırsız olabilirsiniz ancak yergİnize bir hudut koymak zorundasınız. Alkışlamak için hazır durduğunuz bir kümesi, ağır biçimde eleştirmek bence fazlaca gerçek değil

“Cezaların en ağırını verdik”

Kerem de bizim kıymetle üstünde durduğumuz bir evladımız. Beğenilen olmayan bir hadise yaşanmıştır. Liderden idareye, basın da dahil Kerem’e sahip çıkmıştır. Başka tarafa da verilecek cezaların en ağırını verdik. Sonunda öpüşerek ayrıldılar

“Kerem’e yormak hakikat olmaz”

Kolay atlatılacak bir travma değildir fakat Kerem de profesyonelce, beyefendi üzere devam etti, sarıldı, oyununu oynuyor. Kimi davranışları birtakım yerlere güzel gelmiyor olabilir fakat Kerem güzel bir genç. Marcao’nun ceza almasını Kerem’e yormak hayli gerçek olmaz.

“Yediğimiz gollerde kerem’i suçlamak…”

Yediğimiz gollerde Kerem’i suçlamak gerçek olmaz. Marcao varken de gol yedik. Galatasaraylı olanların yapacağı tedaviyi diğer kimse yapamaz. Söyleyecekleri iki cümle bizim de işimizi epeyce kolaylaştırır. Etkileniyorlar. Gençleri daima birlikte kazanalım.

“Babel fazlaca yeterli bir oyuncu”

Babel epey güzel bir oyuncu. O yüzden aldık. Beğendiğim, yetenekli bir oyuncu. Sakatlık geçirdi, pandemide bir şeyler oldu. Tahminen de form grafiğindeki zigzak, Babel’e diğer türlü bakılmasını sağladı. Uygun bir oyuncu, âlâ bir profesyonel. Gençler için de uygun bir model. Trabzonspor maçında 2-3 duruma girebilirdi. 1-2 konumda da ona vermediler. Babel’den mutluyum. olağanüstü şeyler beklediğim bir oyuncu. Bunu yapabilecek bir isim. Deneyimiyle, futbolculuğuyla bize katkı verdiğini düşünüyorum.

“Ben bir Messi hayranıyım”

Bir İtalyan gazetesine verdiği röportajda Barella’yı fazlaca beğendiğinden bahsetmiş olduğunin hatırlatılması üzerine Fatih Terim, “Hiç tanımam da, alma ihtimalimiz de yok. Çok beğeniyorum. Orta saha oyuncusu olarak, yetenekleri olarak beğeniyorum. Ben bir Messi hayranıyım. Bence 1 de Messi, 2 de Messi 3 de Messi. yıllardır bana sorarlar, daima söylerim. Sahanın ortasında yapamayacağı bir iş yok. İtalya’da da biroldukca oyuncu söyleyebilirim lakin ben Barella’yı söylemiş oldum. Oyunun birkaç tarafını oynayabilecek, fazlaca koşan ve çaba eden, uygun bir orta saha örneği olarak söylerim. İtalya Ulusal Ekibi’ni tahlil ederken, kimler öne çıkıyor sorusu geldiğinde, ben de Barella dedim. Özel bir niçini yok” dedi.