Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: Liderler, kendi devirlerinden sorumlu tutulmalı

Deniz

Member
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “yeni spor yasası” ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yöneticilerin kendi periyotlarından sorumlu tutuluyor olması hem şeffaflık tıpkı vakitte hesap verilebilirlik açısından kıymetli. Yalnızca sporda değil, rastgele bir yapıda bir yöneticinin, kendi periyodundan sorumlu olmadığı bir sistem var ise orada sürdürülebilirlik olmaz” sözlerini kullandı.

Hürriyet gazetesinden Mehmet Arslan’a konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tokyo Olimpiyatları için “Tokyo hem Olimpiyat Oyunları hem Paralimpik Oyunlar dikkate alındığında hayatım boyunca gururla hatırlayacağım bir müddetçti” diye konuştu. 2024 Paris Olimpiyatları için beklentilerini açıklayan Kasapoğlu, “yeni spor yasası” ile liderlerin, kendi periyotlarından sorumlu tutulması gerektiğini vurguladı.

Kasapoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

Tokyo’da tüm atletlerle gururlandık

Projelerle ve olimpiyatlarla dolu bir yıldı. Tokyo’da sizi üzen ve en epey sevindiren iki anınızı anlatın desem?

“Tokyo hem Olimpiyat Oyunları hem Paralimpik Oyunlar dikkate alındığında hayatım boyunca gururla hatırlayacağım bir müddetçti. Yalnızca elde ettiğimiz rekor başarılarla, madalya sayılarıyla değil. Atletlerimiz oradaki duruşlarıyla, örnek davranışlarıyla, temsil yetenekleriyle, dünyaya verdikleri iletilerle göğsümüzü kabarttı. Buradan atletlerimizin her birine, antrenörlerine ve onları yetiştiren ailelerine şükranlarımı sunuyorum. Birtakım branşlarda son anda kaçan madalyalar da bir burukluk yarattı natürel lakin asla üzdü diyemem. Zira her iki tertipte da tüm atletlerimiz, sportif sonuçlardan bağımsız olarak bizi gururlandırdılar.”

Tokyo, en epey madalya aldığımız olimpiyattı. 2024 Paris’ten beklentilerimiz neler?

“Sürdürülebilirlik en epey önemsediğimiz mevzu. Tokyo’daki muvaffakiyetlerin daha da manalı olabilmesi için Paris’te üzerine koyarak devam etmeliyiz. Türkiye bir spor ülkesi. Ve bizim amacımız, tüm branşlarda sürdürülebilir bir muvaffakiyet.”

Yeni spor yasası

Yeni spor yasası ile kulüpler dernek statüsünden çıkarılıp şirketleşecek. Bu durum büyük borç ortasında olan kulüplerimizin yabancılara satışını kolaylaştırmaz mı?

“Biz tüm paydaşları bir ortaya getirip ‘çalıştay’ topladık ve çıkan sonuçları Meclisimizle paylaştık. Bakanlık olarak bizim nazaranvimiz sporun en rasyonel biçimde ilerleyebileceği yeri yaratabilmek. Ortaya çıkacak yasanın nasıl uygulanacağı yasanın konusu olan yapıların işi aslında. Umarım tüm yöneticilerimiz, sürdürülebilir projelerle kulüplerinin marka kıymetlerinin yükselmesine katkı sağlarlar.”

Liderlerin kendi devirlerinden sorumlu tutulmasıyla kulüplerde şeffaflaşmayı nazaranbilecek miyiz?

“Yöneticilerin kendi devirlerinden sorumlu tutuluyor olması hem şeffaflık tıpkı vakitte hesap verilebilirlik açısından değerli. Yalnızca sporda değil, rastgele bir yapıda bir yöneticinin, kendi periyodundan sorumlu olmadığı bir sistem var ise orada sürdürülebilirlik olmaz. Her gelen bir daha sonrakine daha büyük sorun bırakır ve sonuçta işler ortasından çıkılmaz bir hal alır. Ben liderlerin kendi devirlerinden sorumlu tutulma prensibinin kıymetli bir adım olacağını düşünüyorum.”