Giovanni Guidetti: Şu anda sahip olduğum her şeyi; mesleğimi ve ailemi bu ülkeye borçluyum

Deniz

Member
Vakıfbank bayan voleybol grubu ve Türkiye Ulusal Basketbol Ekibi koçu Giovanni Guidetti, ulusal grubun başına geçme süreciyle ilgili, “Şu anda sahip olduğum her şeyi, mesleğimi ve ailemi, bu ülkeye borçluyum. Bu ülkenin bana verdiklerinin karşılığını vermek istedim ” sözlerini kullandı. Tokyo Olimpiyatlarına ait olarak da konuşan İtalyan koç, “Grubumuz sahiden epeyce âlâ ekiplerden oluşuyor. Kağıt üzerinde madalya kazanma talihi daha yüksek ekipler var” dedi.

Ayşe Acar‘ın Gazete Oksijen’de yaptığı söyleşide konuşan Guidetti, Türkiyeye ahenk sağlama sürecinden bahsederken, “Sportif açıdan hayır, toplumsal açıdan evet. Birinci yıl ahenk sağlamakta zorlanınca kendimi kapattım ve yalnızca işime odaklandım. Biz İtalyanlar hayattan zevk aldığımız sürece işinde başarılı olabilen insanlarız. Büyük aile sever, eşimizle dostumuzla kutlamalar yapmaktan hoşlanırız. Birinci yılım toplumsal olarak fazlaca yalnız geçince, birinci dönemim da düzgün geçmedi. her neyse ki daha sonra Bahar geldi ömrüme. Evlenip baba olunca, hele ki atlet olmanın ne demek olduğunu bilen biriyle aile kurunca, özel ömrümde memnunluk işime de yansıdı” diye konuştu.

73 maçlık galibiyet serisi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesiyle ilgili olarak “Sporda kazanma alışkanlığını bir kere yakaladınız mı gerisi gelir” diyen Guidetti, “73 maçlık rekor kıran galibiyet serisi de bu biçimde geldi. Kalben başaramayacağımız hiç bir şey olmadığına inanıyordum lakin işimizi de talihe bırakmadık. Tüm maçlara birebir ciddiyetle hazırlandık. Hala da o denli yaparız. Vakıfbank kulübü ülke voleyboluna büyük yatırım yaptı. Biz de karşılığında Türk bayanının gücünü dünyaya gösterdik, Türk bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandırdık. Fakat tahminen de en değerlisi, biroldukça kız çocuğuna ilham kaynağı olduk” dedi.

Ulusal kadrodan teklif geldiğinde hissettiklerini anlatan Guidetti, “Şu anda sahip olduğum her şeyi; mesleğimi ve ailemi bu ülkeye borçluyum. Bu ülkenin bana verdiklerinin karşılığını vermek istedim. Ulusal kadro koçluğu bunun için büyük bir fırsattı. Ulusal ekip ile kazandığımız ivme beni epeyce keyifli ediyor. Her yıl üstüne daha fazlasını katarak büyüyor ve gelişiyoruz” sözlerini kullandı.

Tokyo Olimpiyatları’nda A Ulusal Voleybol Takımı’ın koçu olarak çaba verecek olan Guidetti şunları kaydetti:

“Hollanda Ulusal Ekibi baş antrenörü olarak Olimpiyat tecrübesi yaşadım lakin Türkiye ile bu tecrübesi yaşamanın özel bir manası olacak benim için. Son üç yıldır, dezavantajlı bölgelerdeki kız çocukları ile ilgili yaptığım çalışmalar, Olimpiyatlar’a gitmemizin bu ülke için ne kadar kıymetli olduğunu daha âlâ anlamama niye oldu. Kümemiz sahiden çok yeterli ekiplerden oluşuyor. Kağıt üzerinde madalya kazanma bahtı daha yüksek ekipler var. Fakat onlar bile son topa kadar alanda elimizden geleni yapacağımızı biliyorlar. Kız çocuklarına vermemiz gereken bildiri da bu olmalı. Hayatta her vakit şartlar lehinize olmasa da var gücünüzle gayrete devam etmelisiniz.”

Söyleşinin tamamı için