Güler Sabancı: “Özel kesim, kamu ve akademiden oluşan bir muvaffakiyet üçgeni kuruyoruz”

Selinx1

New member
Sabancı Üniversitesi Profesyonel Yüksek Lisans Programları 2021 Mezuniyet Merasimi 20 Kasım 2021 Cumartesi günü pandemi şartlarına uygun bir biçimde Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde gerçekleşti. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, mezuniyet merasiminde yaptığı konuşmada, şu bildirileri verdi:

“Sabancı Üniversitesi olarak her vakit bir arada yaratmak ve geliştirmenin gücüne inandık. Üniversitemizde hayata geçirdiğimiz özel dal, kamu ve akademiden oluşan bu muvaffakiyet üçgenine ve bunun hepinize hayli katkı sağladığına inanıyorum.”

“Sabancı Üniversitesi olarak geleceğe yatırım yapmaktan vazgeçmiyoruz. Pandemi öncesi başlayan Altunizade Dijital Kampüsü’müzün üretimi pandeminin öğrettikleri ile örnek teknolojik yatırımlar yapılarak bugüne ulaştı. Sahip olduğu teknolojik altyapıyla dünyada az sayıda örneği bulunan yerleşkemiz Türkiye’de bir ilk”

Sabancı Üniversitesi Profesyonel Yüksek Lisans Programları 2021 Mezuniyet Merasimi ve pandemi niçiniyle online olarak yapılan 2020 Profesyonel Yüksek Lisans Programı Mezuniyet Buluşması da 20 Kasım 2021 Cumartesi günü, Sabancı Üniversitesi yerleşkesinde, pandemi şartlarına uygun bir biçimde gerçekleşti.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, merasimde mezunlara hitaben yaptığı konuşmada şunları söylemiş oldu: “Bugün idare bilimleri ve fen bilimleri enstitülerimizde profesyonel yüksek lisans programlarını tamamlayan 294 öğrencimiz mezun oluyor. Bizleri buluşturan mezuniyetin sizler için mana ve ehemmiyetini biliyoruz. Bu mezuniyet yalnızca gelecek planlamalarınızda yeni ve kıymetli bir adımı temsil etmiyor. beraberinde pandemi periyodunda gösterdiğiniz azmi ve fedakarlığı temsil ediyor. Dünya için son derece kıymetli değişiklikleri birlikteinde getiren yeni bir devirden geçiyoruz. bu vakitte başarılı olmak için hayli istikametli düşünmek, daima gelişime ve değişime açık olmak, güçlü olmak ve tahlil için kaynakları en yeterli biçimde kullanmak, tahlil odaklı olmak büyük kıymet taşıyor. Siz de Sabancı Üniversitesi’nden aldığınız bu diploma ile yeni dünyanın şartlarında çalıştığınız tüm alanlarda fark yaratacaksınız.”

Sabancı Üniversitesi’nin pandemi devrinde dahi geleceğe yatırım yapmaktan vazgeçmediğini belirten Güler Sabancı, bunun en hoş meselai resmi açılışını geçtiğimiz ay gerçekleştirdikleri Altunizade Dijital Kampüsü’nün oluşturduğunu belirtti. “Pandemi öncesi başlayan yerleşkemizin imali pandeminin öğrettikleri ile örnek teknolojik yatırımlar yapılarak bugüne ulaştı. Sahip olduğu teknolojik altyapıyla dünyada az sayıda örneği bulunan ve Türkiye’de bir birinci olan dijital yerleşkemiz profesyonel yüksek lisans programlarımıza da mesken sahipliği yaptığı için hayli mutluyum” diyen Sabancı açıklamasını şu biçimde sürdürdü: “Sabancı Üniversitesi olarak her vakit bir arada yaratmak ve geliştirmenin gücüne inandık. Bu doğrultuda hem akademi tıpkı vakitte iş dünyasında benim de epey pahalı bulduğum muvaffakiyet üçgeni modelini oluşturmaya öncelik verdik. Üniversitemizde hayata geçirdiğimiz özel bölüm, kamu ve akademiden oluşan bu muvaffakiyet üçgenine ve bunun da hepinize epeyce katkı sağladığına inanıyorum. Bugün geldiğimiz noktada gerek dünya standartlarında verdiğimiz eğitim gerek özel dalla hayata geçirdiğimiz kıymetli işbirlikleri ve gerekse de kamu kurumları ile gerçekleştirdiğimiz projelerle bu muvaffakiyet üçgenini en güzel biçimde uyguluyoruz.”

TÜRKİYE’DEN BİRİNCİ 100’E GİREN TEK ÜNİVERSİTE

Mezuniyet merasiminde konuşma yapan Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, Altunizade Dijital Kampüsü’nü en son teknolojilerle donatılmış bir eğitim üssü olarak konumladıklarını belirterek “Hy-Flex olarak nitelendirdiğimiz, yani hybrid (hibrit) ve flexible (esnek) sözlerinin birleşiminden oluşan ve dijital teknolojilerin eğitim alanındaki kullanmasını bir üst seviyeye çıkaran bu yerleşkemiz, kentin merkezindeki yeni adresimiz olması açısından da bizleri heyecanlandırıyor. Sabancı Üniversitesi olarak en kuvvetli ve argümanlı olduğumuz alanlardan biri olan dijital teknolojiler ve bilgisayar bilimlerini, eğitim alanındaki esaslı tecrübemizle birleştirerek, bu alanda öncülük yapmaya devam edeceğiz. Dijital Yerleşke, bize bununla birlikte sanayi partnerlerimizle de birlikte çalışmak ve yeni uygulamalar geliştirmek için ülkü bir ortam sağlayıp, üniversite-sanayi iş birliğini daha da güçlendirecek bir buluşma noktası olacaktır” diye konuştu.

Sabancı Üniversitesi’nde profesyonellere yönelik yüksek lisans programlarının iş dünyasının gereksinimlerine cevap vermek ve profesyonellerin mesleklerinde yeni ufuklar açmak üzere tasarlandığını belirten Yusuf Leblebici, konuşmasını şu biçimde sürdürdü: “Uygulamaya dönük, proje odaklı hem mühendislik tıpkı vakitte idare bilimleri alanlarında sunduğumuz bu programların akademi-sanayi yakınlığı açısından da değerli bir kıymet yarattığına inanıyoruz. Tüm bu titiz çalışmalarımız kararındadır ki, profesyonel yüksek lisans programlarımız memleketler arası muvaffakiyet sıralamalarında yer alarak bizleri gururlandırıyor. Geçtiğimiz günlerde QS World Ranking Executive MBA derecelendirmesinde dünyanın en güzel programları içinde gösterilmemiz ve bu alanda Türkiye’den birinci 100’e giren tek üniversite olmamız bunun en yeni örneği.”

Sabancı Üniversitesi Profesyonel Yüksek Lisans Programları içinde Bilişim Teknolojileri, Güç Teknolojileri ve İdaresi, Siber Güvenlik, Bilgi Analitiği, Finans, İdare, Profesyoneller İçin İdare, Yöneticiler İçin İdare (Executive MBA) yer alıyor.

CENK ALPER: “BEN DE SİZİN ÜZERE BU EĞİTİMİ ALANLARDAN BİRİYİM”

Mezuniyet merasiminin konuk konuşmacısı Sabancı Holding İdare Heyeti Üyesi ve CEO’su Cenk Alper, kendisinin de Sabancı Üniversitesi’nde Profesyonel Yüksek Lisans eğitimi aldığını vurgulayarak,Ben de bu programın birinci mezunlarından biriyim. Burada öğrendiklerimin iş hayatıma büyük katkısı olduğunu evvela söylemek isterim” dedi.

Muvaffakiyet teriminin günümüzde epey değiştiğinin altını çizen Cenk Alper, şunları söylemiş oldu:

“Başarılı olmak demek artık şirketlerimizin en yüksek kârı elde etmesini sağlamak demek değil. Bunu yaparken artık neleri feda ettiğimiz ya da etrafımıza ne kattığımız en kıymetli muvaffakiyet kriterleri içinde yer alıyor. Etrafımızdaki tüm seslere kulak vermeliyiz. Daha epeyce ‘dinlemeliyiz’ ve ‘uygulamalıyız.’ Fakat bu türlü daha ileri gidebilir, çağa ayak uydurabiliriz. Ego ve kastlardan uzak bir liderlik anlayışı ile işlerimizi yöneterek kolektif bir ruh yaratabiliriz.”

Mezunlara bugünden daha sonra ömrün önlerine çıkaracağı farklı fırsatları değerlendirirken sürdürülebilir olanları tercih etmeleri teklifinde bulunan Cenk Alper, şu bildirileri verdi: “Ne yapacak olursanız olun lütfilk evvel dünyamızı ve gelecek jenerasyonları düşünerek hareket edin.

Tercihleriniz daima ‘sürdürülebilir’ olsun. İş ve özel ömrümüzde önümüzdeki devrin tek fakat tek bir teması var. O da sürdürülebilirlik. Tabiat, toplum ve üretim için sürdürülebilirlik. Yeni kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak bizim elimizde ve bizim vazifemiz. Bu sorumluluğu gelecek kuşaklara bırakmak üzere bir lüksümüz yok. İşlerimizi yalnızca finansal kriterlerle kıymetlendirme devri kapandı. Artık müşterilerimiz de yatırımcılarımız da finansal göstergeler kadar çevresel, toplumsal ve idare performansı açısından da şirketlere karne veriyor ve hatta kimi vakit bu sebeple sınıfta bırakabiliyor. İklim acil durumunu ve kaynaklarımızın sonsuz olmadığını fark etmemiz ve acil tedbir almamız gerekiyor. Hepimizin elimizi taşın altına koyması gerekiyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı