Hamit Altıntop: Maddi-manevi imkanların arttığı ortamda maalesef Türkiye spor alanında günden güne kan kaybediyor ve geriye gidiyor

Deniz

Member
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Ulusal Ekiplerden Sorumlu İdare Konseyi Üyesi Hamit Altıntop, Türkiye’nin futbolda başarılı ülkelerden takviye alması gerektiğini söylemiş oldu.

4. Türkiye Spor Tepesi’nde konuşan Hamit Altıntop, “Kendimi genç arkadaşlara eski bir atlet ve TFF yöneticisi olarak sorumlu hissediyorum. detaylarımizi paylaşmak, deneyimlerimizi yansıtmak, alanda uygulama fırsatı vermek ve sonunda da büyükleri olarak denetlemek gerekir diye düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

“Maddi-manevi imkanların arttığı ortamda maalesef Türkiye spor alanında günden güne kan kaybediyor ve geriye gidiyor.” diyen Altıntop, “Bunun niçinlerinden biri biz yöneticileriz. Zira belirlediğimiz bir strateji yok. Eğitim kısmında hiç bir biçimde bilime ehemmiyet vermiyoruz. Futbolda son yıllarde milyar dolarların harcandığı bir ortamda, biz maalesef maneviyatımızı da kaybetmişiz. Çok fazla karamsar olmak istemiyorum. Bunlar olabilir diye düşünüyorum. Yanlışlar olacaktır. Bunlarda her paydaşın sorumluluğu vardır.” diye konuştu.

Meselelerin tahlillerinin tartışılması gerektiğini belirten Altıntop, “Futbolda liderlerimizin saha içine daha epey bedel vermeleri, gerçek tercihler yapmaları ve hakikat profesyonelleri getirip, onları en güzel biçimde desteklemeleri gerekiyor. Üzülerek söylüyorum ki bu süreci hızlandırmak için Türkiye’de dışarıdan, başarılı ülkelerden takviye almamız gerektiğine inanıyorum. Yetenek konusunda hiç bir eksiğimiz, problemimiz yok. Ondan yüzde yüz eminim. Fakat kişisellikten çıkmamız lazım. Kolektif hareket etmemiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Altıntop, futbolda Belçika, Almanya ve İngiltere üzere ülkelerin son senelerda epeyce ilerlediğini belirterek, “Başladıkları nokta neresiydi biliyor musunuz? Hoca, teknik yönetici ve eğitmen, bunlara yatırım yaptılar.” biçiminde konuştu.

Altıntop, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Altyapı konuşuluyor ancak altyapıyı yapan üst yapıdır. Burada ferdi tercihlerden çok, istişare kurumlarının kurulması gerekiyor. Buraya akademisyenleri dahil etmemiz gerekiyor. Ölçme sisteminin girmesi gerekiyor. Biz mahallede, sokaklarda futbola istekli başladık, severek başladık. Bunların tekrar geri kazandırılması lazım. Hiç beklentinin ortasında olmadan yalnızca külçeşidini, sevgisini ve inandırıcılığını sağlamamız gerek. Biz bunu başarabiliriz. Bunun için çalışıyoruz, başlangıç yaptık. İnanıyorum ki gelecek üç-dört senede bunların meyvelerini yemeye başlayacağız inşallah.”